Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Zutphen: minstens 23,2% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Zutphen heeft 25.512 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Zutphen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen in Zutphen voor bij minstens 23,2% van de aansluitingen; 26 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  2. De energierekening in Zutphen stijgt in 2027 met 151 euro; 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  3. Stoken kost in Zutphen 892 euro in een normale winter; 44 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  4. Energiearmoede treft in Zutphen 6,6% van de huishoudens; 43 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  5. Aan nieuwbouw zijn in Zutphen van 2023 tot en met 2025 432 woningen opgeleverd; 33 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Zutphen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Zutphen voor bij minstens 23,2% en hoogstens 43,2% van de aansluitingen, met een deels geraamde bovengrens.

Open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), telt 25.512 kleinverbruikaansluitingen. De ondergrens ligt 17,1 procentpunt onder de landelijke ondergrens.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Zutphen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Centrum - De Hoven36,453,06.539
Leesten33,650,93.968
Warnsveld30,748,83.783
Noordveen12,535,42.225
Waterkwartier10,934,25.635
Zuidwijken4,129,13.362

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Zutphen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Zutphen ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, toont 101 van de 191 voedingsgebieden met tekort en wachtrij, en 22 met ruimte. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Zutphen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Zutphen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Zutphen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Zutphen heeft minstens 23,2% en hoogstens 43,2% van de 25.512 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Zutphen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Zutphen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Zutphen stijgt in 2027 met 151 euro.

Het profiel gebruikt 790 m3 gas en 2.370 kWh, het CBS-verbruik van Zutphen in 2025. Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026, laten de energiebelasting 11 euro dalen en de netkosten 162 euro stijgen.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Zutphen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering208196-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 790 m3 gas en 2.370 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Zutphen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Zutphen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Zutphen 892 euro in een normale winter.

CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Deelen Airport en raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 dragen deze schatting. Bij gelijk weer is dit 121 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Zutphen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Deelen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter803
Normale winter892
Koude winter1.111
Koude winter met hogere gasprijs1.348

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Zutphen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Zutphen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Zutphen 6,6% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, meldt landelijk 6,0% en een betaalbaarheidskloof van 570 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Zutphen.

Energiesubsidie in Zutphen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Zutphen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Zutphen heeft 10,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Zutphen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Zutphen, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Zutphen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Zutphen is 45,5% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 15.210 geregistreerde labels. Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G, tegenover 10,7% in Zutphen.

Energielabels in Zutphen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter45,5
B en C36,4
D of slechter18,1
waarvan E, F of G10,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 15.210 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Zutphen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Zutphen van 2023 tot en met 2025 432 woningen opgeleverd.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, meldt dat bij 4 woningen (0,9%) de bouwstartmelding ontbreekt; landelijk is dat 21%. 33 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Zutphen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,5
20242,0
20250,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Zutphen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Zutphen worden voor 14,9% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, tellen 23.653 woningen; 29,7% is corporatiebezit.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Zutphen van 444.637 euro scheelt dat 4.446 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Zutphen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Zutphen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Zutphen vergeleken met de buurgemeenten

Zutphen zit met minstens 23,2% drie fasen 30,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (53,4%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Zutphen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Zutphen23,2+1518926,6
Brummen42,4+1511.0504,2
Lochem51,3+1531.2084,9
Bronckhorst60,4+1521.1974,2
Voorst59,5+1511.1184,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Zutphen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Zutphen?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Zutphen heeft minstens 23,2% van de 25.512 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Zutphen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Zutphen heeft minstens 23,2% en hoogstens 43,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Zutphen?

Liander, voor 25.512 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Zutphen in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 790 m3 gas en 2.370 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Zutphen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Zutphen had in 2024 6,6% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Zutphen.

Wat kost stoken in Zutphen deze winter?

892 euro bij een normale winter, 803 euro bij een zachte en 1.111 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Deelen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.