Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Doetinchem: minstens 35,2% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Doetinchem heeft 29.009 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Doetinchem bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De netkosten stijgen in Doetinchem in 2027 met 162 euro, terwijl de energiebelasting 12 euro daalt.
  2. In Doetinchem kost het einde van salderen 387 euro per jaar bij 12.656 woningen met zonnepanelen.
  3. Stoken kost in Doetinchem 1.480 euro in een koude winter met hogere gasprijs.
  4. De gemiddelde verkoopprijs van woningen in Doetinchem is 424.195 euro; de lagere overdrachtsbelasting scheelt 4.242 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Doetinchem: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

3-fase aansluiting is in Doetinchem aanwezig bij minstens 35,2% en naar raming hoogstens 52,1% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), laat zien dat de ondergrens 5,1 procentpunt onder de landelijke ondergrens ligt. Het verschil tussen de wijken is aan de ondergrens 76,7 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Doetinchem, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Keppelseweg (bedrijventerrein)84,288,3733
Verheulsweide (bedrijventerrein)76,882,9862
Wehl / Nieuw Wehl61,071,23.049
Oosseld / Vijverberg58,269,11.982
Centrum41,156,53.174
Gaanderen38,154,32.564
Schoneveld36,352,91.303
Dichteren / De Hoop / Wijnbergen35,152,04.055
Bezelhorst / De Kruisberg / Ijkenberg26,445,63.091
Overstegen15,837,83.651
De Huet7,531,64.545

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Doetinchem: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Gelderland, waar Doetinchem ligt, is de wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd.

Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland (stand 24 augustus 2026) hebben 101 van de 191 voedingsgebieden in Gelderland een tekort en wachtrij. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Gelderland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)101363222
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)7894253

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Doetinchem: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Doetinchem is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Doetinchem.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Doetinchem heeft minstens 35,2% en hoogstens 52,1% van de 29.009 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Doetinchem, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Doetinchem 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Doetinchem stijgt in 2027 met 150 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt het CBS-verbruik 2025 van 860 m3 gas en 2.710 kWh. De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Doetinchem, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering296285-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 860 m3 gas en 2.710 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Doetinchem. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Doetinchem winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Doetinchem 971 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Hupsel. In een koude winter kost stoken 1.218 euro.

Geraamde gaskosten per huishouden in Doetinchem, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hupsel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter860
Normale winter971
Koude winter1.218
Koude winter met hogere gasprijs1.480

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Doetinchem: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Doetinchem in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Doetinchem 6,2% van de huishoudens.

De TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, meldt landelijk 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Doetinchem is 618 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Doetinchem.

Energiesubsidie in Doetinchem: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Doetinchem loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Doetinchem heeft 9,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Doetinchem, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Doetinchem, de provincie Gelderland en woningcorporaties.

Energielabel Doetinchem: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Doetinchem zijn voor 42,5% A of beter.

Van de 17.215 geregistreerde labels valt 9,0% in E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Doetinchem, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter42,5
B en C41,8
D of slechter15,7
waarvan E, F of G9,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 17.215 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Doetinchem: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Doetinchem leverde van 2023 tot en met 2025 724 woningen op.

Bij 87 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 12,0%, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Doetinchem, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202320,4
20246,5
20256,9
20263,1

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Doetinchem: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Doetinchem worden voor 13,1% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED (2025) laten zien dat 28,2% van de woningen corporatiebezit is. De gemiddelde verkoopprijs is 424.195 euro.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Doetinchem van 424.195 euro scheelt dat 4.242 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Doetinchem: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Doetinchem van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Doetinchem vergeleken met de buurgemeenten

Doetinchem zit met minstens 35,2% drie fasen 12,8 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (48,0%); Bronckhorst, Montferland en Oude IJsselstreek scoren hoger.

Doetinchem en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Doetinchem35,2+1509716,2
Bronckhorst60,4+1521.1974,2
Montferland46,5+1501.0394,2
Oude IJsselstreek49,9+1501.0504,9
Zevenaar35,1+1499945,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Doetinchem

Hoe vraag ik 3-fase aan in Doetinchem?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Doetinchem heeft minstens 35,2% van de 29.009 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Doetinchem een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Doetinchem heeft minstens 35,2% en hoogstens 52,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Doetinchem?

Liander, voor 29.009 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Doetinchem in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 860 m3 gas en 2.710 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Doetinchem?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Doetinchem had in 2024 6,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Doetinchem.

Wat kost stoken in Doetinchem deze winter?

971 euro bij een normale winter, 860 euro bij een zachte en 1.218 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hupsel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.