Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Groningen: minstens 27,8% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Groningen heeft 121.605 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Groningen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Bij drie fasen ligt de ondergrens in Groningen 12,5 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. Stoken kost in Groningen 869 euro in een normale winter; 31 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  3. Energiearmoede treft in Groningen 8,6% van de huishoudens; 14 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Groningen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komt in Groningen voor bij minstens 27,8% en hoogstens 45,1% van de aansluitingen.

De landelijke ondergrens is 40,3%; in Noordoost is de ondergrens minstens 10,0% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Groningen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Meerstad e.o.100,0100,01.677
Ten Post e.o.92,196,7636
Glimmen-Onnen-Noordlaren84,590,71.198
Ten Boer e.o.77,887,82.657
Meerdorpen75,885,1475
Zuidoost70,176,12.782
Haren-West e.o.69,080,66.464
Haren-Oost e.o.55,875,42.319
Centrum30,455,211.535
Nieuw-West29,338,38.865
Midden-Zuid28,251,910.988
Hoogkerk e.o.22,741,05.070
Nieuw-Oost18,332,37.977
Nieuw-Noord18,027,39.472
Oud-Oost17,732,77.466
Zuidwest17,437,65.850
Oud-Zuid14,239,110.949
Oud-West14,239,16.974
Oud-Noord11,833,810.259
Noordoost10,022,97.992

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Groningen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in de provincie Groningen is niet gepubliceerd; in provincie Groningen hebben 8 van de 40 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt in provincie Groningen 8 van de 40 voedingsgebieden met afname met een tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Groningen, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)8111011
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)811516

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Groningen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Groningen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Groningen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Groningen heeft minstens 27,8% en hoogstens 45,1% van de 121.605 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Groningen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Groningen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Groningen stijgt in 2027 met 122 euro.

Bij 750 m3 gas en 2.060 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro; het einde van salderen kost 356 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Groningen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering144134-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 750 m3 gas en 2.060 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Groningen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Groningen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Groningen 869 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 118 euro duurder dan vorig jaar; 31 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Groningen Airport Eelde, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Groningen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Groningen Airport Eelde, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter761
Normale winter869
Koude winter1.115
Koude winter met hogere gasprijs1.354

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Groningen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Groningen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Groningen 8,6% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 600 euro per jaar; 14 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Groningen.

Energiesubsidie in Groningen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Groningen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Groningen heeft 9,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Groningen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Groningen, de provincie Groningen en woningcorporaties.

Energielabel Groningen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in de provincie Groningen zijn voor 47,7% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G; in de provincie Groningen heeft 9,6% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Groningen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter47,7
B en C34,1
D of slechter18,2
waarvan E, F of G9,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 93.585 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Groningen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Groningen van 2023 tot en met 2025 2.734 woningen opgeleverd.

Bij 522 woningen, 19,1%, ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Groningen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202311,0
202427,4
202523,6
20262,9

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Groningen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in de provincie Groningen zijn in 28,8% van de gevallen niet door de eigenaar bewoond.

Het aandeel corporatiebezit is 31,4%; 8 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Groningen van 396.626 euro scheelt dat 3.966 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Groningen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Groningen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Groningen vergeleken met de buurgemeenten

Groningen zit met minstens 27,8% drie fasen 38,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (66,0%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Groningen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Groningen27,8+1228698,6
Midden-Groningen56,3+1231.0728,1
Tynaarlo74,4+1241.1933,9
Het Hogeland61,8+1241.1607,6
Eemsdelta66,5+1221.0058,3
Westerkwartier71,9+1231.0945,2
Noordenveld65,2+1381.1164,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Groningen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Groningen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Groningen heeft minstens 27,8% van de 121.605 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Groningen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Groningen heeft minstens 27,8% en hoogstens 45,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Groningen?

Enexis, voor 121.605 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Groningen in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 750 m3 gas en 2.060 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Groningen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Groningen had in 2024 8,6% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Groningen.

Wat kost stoken in Groningen deze winter?

869 euro bij een normale winter, 761 euro bij een zachte en 1.115 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Groningen Airport Eelde; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.