Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Tynaarlo: minstens 74,4% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Tynaarlo heeft 16.142 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Tynaarlo bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen in Tynaarlo voor bij minstens 74,4% en hoogstens 85,0% van de aansluitingen; 25 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  2. Stoken kost in Tynaarlo 1.193 euro in een normale winter; 19 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  3. Bij 49,6% van de 258 nieuwbouwwoningen in Tynaarlo ontbreekt de bouwstartmelding; 43 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Tynaarlo: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Tynaarlo komen voor bij minstens 74,4% en hoogstens 85,0% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 34,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%; in Zeegse is die minstens 95,5% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Tynaarlo, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Zeegse95,597,4382
Zeijen87,191,8341
Eelderwolde85,793,01.235
Yde80,989,3514
Tynaarlo77,686,4950
Paterswolde75,885,21.859
Vries71,784,72.009
Westlaren70,080,7799
Eelde69,081,93.350
Zuidlaren66,379,93.571

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Tynaarlo: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Tynaarlo is niet gepubliceerd; in de provincie Drenthe hebben 6 van de 27 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

In de provincie Drenthe, waar Tynaarlo ligt, hebben 6 van de 27 voedingsgebieden voor afname een tekort en wachtrij, terwijl 7 ruimte hebben (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Drenthe, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)6867
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)86211

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Tynaarlo: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Tynaarlo is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Tynaarlo.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Tynaarlo heeft minstens 74,4% en hoogstens 85,0% van de 16.142 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Tynaarlo, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Tynaarlo 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Tynaarlo stijgt in 2027 met 124 euro.

Bij het CBS-verbruik van 2025 stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 9 euro. Het einde van salderen kost in dit profiel 363 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Tynaarlo, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering486478-9
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.080 m3 gas en 2.980 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Tynaarlo. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Tynaarlo winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Tynaarlo 1.193 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 162 euro duurder dan vorig jaar; 19 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten in een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Groningen Airport Eelde, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Tynaarlo, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Groningen Airport Eelde, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.044
Normale winter1.193
Koude winter1.530
Koude winter met hogere gasprijs1.858

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Tynaarlo: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Tynaarlo in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Tynaarlo 3,9% van de huishoudens.

Dat ligt onder het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 776 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Tynaarlo.

Energiesubsidie in Tynaarlo: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Tynaarlo loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Tynaarlo heeft 12,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Tynaarlo, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Tynaarlo, de provincie Drenthe en woningcorporaties.

Energielabel Tynaarlo: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Tynaarlo zijn voor 36,5% van de geregistreerde labels A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Tynaarlo, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,5
B en C41,5
D of slechter22,0
waarvan E, F of G12,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.650 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Tynaarlo: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Tynaarlo leverde van 2023 tot en met 2025 258 woningen op.

Bij 128 woningen, oftewel 49,6%, ontbreekt de bouwstartmelding; 43 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Tynaarlo, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202368,9
202414,9
202553,4
202669,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Tynaarlo: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Tynaarlo worden in 10,2% van de gevallen niet door de eigenaar bewoond.

Tynaarlo telt 14.910 woningen, waarvan 14,5% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Tynaarlo van 581.613 euro scheelt dat 5.816 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Tynaarlo: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Tynaarlo van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Tynaarlo vergeleken met de buurgemeenten

Tynaarlo zit met minstens 74,4% drie fasen 20,5 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (53,9%); Aa en Hunze scoort hoger.

Tynaarlo en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Tynaarlo74,4+1241.1933,9
Noordenveld65,2+1381.1164,7
Aa en Hunze75,9+1241.2044,8
Groningen27,8+1228698,6
Assen44,3+1228955,7
Midden-Groningen56,3+1231.0728,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Tynaarlo

Hoe vraag ik 3-fase aan in Tynaarlo?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Tynaarlo heeft minstens 74,4% van de 16.142 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Tynaarlo een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Tynaarlo heeft minstens 74,4% en hoogstens 85,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Tynaarlo?

Enexis, voor 16.142 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Tynaarlo in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 1.080 m3 gas en 2.980 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Tynaarlo?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Tynaarlo had in 2024 3,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Tynaarlo.

Wat kost stoken in Tynaarlo deze winter?

1.193 euro bij een normale winter, 1.044 euro bij een zachte en 1.530 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Groningen Airport Eelde; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.