Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Midden-Groningen: minstens 56,3% drie fasen, 123 euro duurder in 2027

Midden-Groningen heeft 30.665 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Midden-Groningen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. 19 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel energiearmoede dan Midden-Groningen, waar 8,1% van de huishoudens energiearmoede treft.
  2. 50 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G dan Midden-Groningen, waar deze labels 16,2% van de geregistreerde energielabels vormen.
  3. De ondergrens voor drie fasen in Midden-Groningen ligt 16,0 procentpunt boven de landelijke ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Midden-Groningen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Midden-Groningen voor bij minstens 56,3% en hoogstens 73,3% van de aansluitingen.

De open kleinverbruikdata van Enexis per 1 januari 2026 telt 30.665 aansluitingen. De ondergrens verschilt per wijk: minstens 100,0% in Kiel-Windeweer en minstens 33,3% in Hoogezand-Zuid.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Midden-Groningen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Kiel-Windeweer100,0100,0397
Eemskanaal-Zuid100,0100,0356
Tjuchem en Steendam100,0100,0378
Kropswolde91,896,6830
Schildwolde91,596,0732
Westerbroek en Waterhuizen86,393,9446
Kolham76,987,4785
Kalkwijk74,483,51.796
Froombosch74,288,9387
Siddeburen71,481,81.566
Zuidbroek70,183,01.854
Meeden69,883,7824
Harkstede, Scharmer en Woudbloem68,180,51.742
Slochteren64,178,81.063
Noordbroek63,579,6882
Muntendam49,171,62.382
Sappemeer47,266,93.823
Foxhol41,164,1484
Foxham en Hoogezand-Noord34,758,33.988
Hoogezand-Zuid33,358,05.688

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Midden-Groningen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Groningen, waar Midden-Groningen ligt, hebben 8 van de 40 voedingsgebieden een tekort en wachtrij; een wachttijd in maanden is niet gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt op 24 augustus 2026 dat 11 voedingsgebieden ruimte hebben. Enexis publiceert voor huishoudens geen wachttijd in maanden.

Capaciteitskaart provincie Groningen, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)8111011
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)811516

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Midden-Groningen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Midden-Groningen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Midden-Groningen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Midden-Groningen heeft minstens 56,3% en hoogstens 73,3% van de 30.665 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Midden-Groningen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Midden-Groningen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Midden-Groningen stijgt in 2027 met 123 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt een profiel van 970 m3 gas en 2.740 kWh. De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 10 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Midden-Groningen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering380370-10
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+123

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 970 m3 gas en 2.740 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Midden-Groningen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Midden-Groningen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Midden-Groningen 1.072 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Groningen Airport Eelde. Bij gelijk weer is stoken 145 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Midden-Groningen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Groningen Airport Eelde, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter938
Normale winter1.072
Koude winter1.374
Koude winter met hogere gasprijs1.669

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Midden-Groningen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Midden-Groningen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Midden-Groningen 8,1% van de huishoudens.

De TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025 gebruikt cijfers over 2024; landelijk is het aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof 769 euro per jaar. 19 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Midden-Groningen.

Energiesubsidie in Midden-Groningen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Midden-Groningen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Midden-Groningen heeft 16,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Midden-Groningen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Midden-Groningen, de provincie Groningen en woningcorporaties.

Energielabel Midden-Groningen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Midden-Groningen zijn voor 36,4% A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor telt voor peiljaar 2025 17.575 geregistreerde labels; landelijk is 41,2% A of beter. 50 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G dan Midden-Groningen.

Energielabels in Midden-Groningen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,4
B en C36,9
D of slechter26,7
waarvan E, F of G16,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 17.575 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Midden-Groningen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Midden-Groningen van 2023 tot en met 2025 480 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, meldt dat bij 83 woningen, of 17,3%, de bouwstartmelding ontbreekt. Landelijk ontbreekt die melding bij 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Midden-Groningen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202335,4
202420,6
20258,6
20263,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Midden-Groningen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Midden-Groningen zijn voor 10,3% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED tellen in 2025 28.833 woningen, waarvan 28,9% corporatiebezit is. De gemiddelde verkoopprijs is 368.812 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt vanaf 1 januari 2027 3.688 euro per aankoop.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Midden-Groningen van 368.812 euro scheelt dat 3.688 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Midden-Groningen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Midden-Groningen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Midden-Groningen vergeleken met de buurgemeenten

Midden-Groningen zit met minstens 56,3% drie fasen 2,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (58,5%); Oldambt, Eemsdelta, Tynaarlo en Aa en Hunze scoren hoger.

Midden-Groningen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Midden-Groningen56,3+1231.0728,1
Groningen27,8+1228698,6
Oldambt58,1+1231.0839,7
Veendam55,3+1241.0838,1
Eemsdelta66,5+1221.0058,3
Tynaarlo74,4+1241.1933,9
Aa en Hunze75,9+1241.2044,8
Pekela51,8+1251.1719,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Midden-Groningen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Midden-Groningen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Midden-Groningen heeft minstens 56,3% van de 30.665 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Midden-Groningen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Midden-Groningen heeft minstens 56,3% en hoogstens 73,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Midden-Groningen?

Enexis, voor 30.665 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Midden-Groningen in 2027 meer voor energie?

123 euro per jaar bij 970 m3 gas en 2.740 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Midden-Groningen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Midden-Groningen had in 2024 8,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Midden-Groningen.

Wat kost stoken in Midden-Groningen deze winter?

1.072 euro bij een normale winter, 938 euro bij een zachte en 1.374 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Groningen Airport Eelde; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.