Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Eemsdelta: minstens 66,5% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Eemsdelta heeft 24.174 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Eemsdelta bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Energiearmoede treft in Eemsdelta 8,3% van de huishoudens; de betaalbaarheidskloof is 753 euro per jaar.
  2. Bij nieuwbouw in Eemsdelta ontbreekt bij 844 woningen, oftewel 51,0%, een bouwstartmelding; landelijk gaat het om 21%.
  3. Van de energielabels in Eemsdelta is 15,9% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Eemsdelta: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting in Eemsdelta komt voor bij minstens 66,5% en hoogstens 80,4% van de aansluitingen.

Volgens open kleinverbruikdata van Enexis, peiljaar 2026, ligt de ondergrens 26,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens. Tussen Buitengebied Noord-Middelstum en Tuikwerd is het verschil in de ondergrens 62,6 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Eemsdelta, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied Noord-Middelstum89,694,01.225
Buitengebied Noord-Loppersum88,893,61.691
Buitengebied Noord-Stedum86,192,7820
Buitengebied Noord-Bierum84,291,61.908
Buitengebied Noord-'t Zandt82,291,71.020
Buitengebied Zuid-Termunten82,090,62.050
Fivelzigt79,589,9655
Appingedam-Oost73,682,02.746
Appingedam-West70,382,81.396
Delfzijl-Centrum69,784,9836
Farmsum66,881,51.397
West51,873,42.081
Appingedam-Centrum47,866,91.794
Noord35,659,53.067
Tuikwerd27,060,11.221

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Eemsdelta: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Groningen, waar Eemsdelta ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt op 24 augustus 2026 dat 8 van de 40 voedingsgebieden in Groningen een tekort en wachtrij hebben.

Capaciteitskaart provincie Groningen, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)8111011
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)811516

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Eemsdelta: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Eemsdelta is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Eemsdelta.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Eemsdelta heeft minstens 66,5% en hoogstens 80,4% van de 24.174 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Eemsdelta, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Eemsdelta 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Eemsdelta stijgt in 2027 met 122 euro.

Geteld berekende dit op 15 september 2026 met het gemeentelijke CBS-verbruik 2025. De energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Eemsdelta, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering335324-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 910 m3 gas en 2.730 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Eemsdelta. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Eemsdelta winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Eemsdelta 1.005 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Nieuw Beerta. In een zachte winter is het 887 euro.

Geraamde gaskosten per huishouden in Eemsdelta, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Nieuw Beerta, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter887
Normale winter1.005
Koude winter1.296
Koude winter met hogere gasprijs1.574

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Eemsdelta: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Eemsdelta in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Eemsdelta 8,3% van de huishoudens.

Volgens de TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, met cijfers over 2024, is het landelijke aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof 753 euro per jaar. 17 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Eemsdelta.

Energiesubsidie in Eemsdelta: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Eemsdelta loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Eemsdelta heeft 15,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Eemsdelta, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Eemsdelta, de provincie Groningen en woningcorporaties.

Energielabel Eemsdelta: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Eemsdelta is 39,1% A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor telt 14.430 geregistreerde labels in 2025. Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G, tegenover 15,9% in Eemsdelta.

Energielabels in Eemsdelta, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter39,1
B en C35,0
D of slechter25,9
waarvan E, F of G15,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 14.430 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Eemsdelta: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Eemsdelta 1.656 woningen op van 2023 tot en met 2025.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, telt 844 woningen (51,0%) zonder bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk. 41 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Eemsdelta, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202358,6
202449,2
202547,5
202611,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Eemsdelta: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Eemsdelta worden voor 14,9% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED tellen in 2025 23.649 woningen en 31,2% corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs is 319.269 euro.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Eemsdelta van 319.269 euro scheelt dat 3.193 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Eemsdelta: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Eemsdelta van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Eemsdelta vergeleken met de buurgemeenten

Eemsdelta zit met minstens 66,5% drie fasen 15,5 procentpunt boven het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (51,0%); geen buurgemeente scoort hoger.

Eemsdelta en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Eemsdelta66,5+1221.0058,3
Het Hogeland61,8+1241.1607,6
Midden-Groningen56,3+1231.0728,1
Oldambt58,1+1231.0839,7
Groningen27,8+1228698,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Eemsdelta

Hoe vraag ik 3-fase aan in Eemsdelta?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Eemsdelta heeft minstens 66,5% van de 24.174 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Eemsdelta een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Eemsdelta heeft minstens 66,5% en hoogstens 80,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Eemsdelta?

Enexis, voor 24.174 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Eemsdelta in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 910 m3 gas en 2.730 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Eemsdelta?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Eemsdelta had in 2024 8,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Eemsdelta.

Wat kost stoken in Eemsdelta deze winter?

1.005 euro bij een normale winter, 887 euro bij een zachte en 1.296 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Nieuw Beerta; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.