Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Het Hogeland: minstens 61,8% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Het Hogeland heeft 24.859 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Het Hogeland bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Vergeleken met Het Hogeland hebben 36 van de 341 andere gemeenten hogere stookkosten in een normale winter dan de 1.160 euro.
  2. Energiearmoede treft 7,6% van de huishoudens in Het Hogeland; 27 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. In Het Hogeland heeft 20,5% van de geregistreerde energielabels E, F of G; 18 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Het Hogeland: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Het Hogeland komen voor bij minstens 61,8% en hoogstens 78,3% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 21,5 procentpunt boven de landelijke ondergrens. Tussen Kantens en Ulrum is het verschil in ondergrens 44,0 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Het Hogeland, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Kantens91,396,2737
Kloosterburen83,888,6734
Oude Land71,683,41.198
Uithuizermeeden68,882,42.342
Leens68,582,01.788
Usquert67,882,6734
Sauwerd65,280,5916
Bedum59,576,05.043
Baflo58,877,31.397
Winsum56,975,33.584
Warffum56,674,21.179
Uithuizen56,076,12.931
Ulrum47,371,82.197

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Het Hogeland: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Groningen, waar Het Hogeland ligt, is niet gepubliceerd; 8 van de 40 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 ook 11 voedingsgebieden met ruimte.

Capaciteitskaart provincie Groningen, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)8111011
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)811516

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Het Hogeland: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Het Hogeland is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Het Hogeland.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Het Hogeland heeft minstens 61,8% en hoogstens 78,3% van de 24.859 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Het Hogeland, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Het Hogeland 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Het Hogeland stijgt in 2027 met 124 euro.

De energiebelasting daalt met 8 euro en de netkosten stijgen met 133 euro; 13.665 woningen hebben zonnepanelen en het einde van salderen kost in dit profiel 361 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Het Hogeland, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering411402-8
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.020 m3 gas en 2.690 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Het Hogeland. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Het Hogeland winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Het Hogeland 1.160 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 158 euro duurder dan vorig jaar. 36 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten in een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Lauwersoog, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Het Hogeland, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Lauwersoog, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.017
Normale winter1.160
Koude winter1.528
Koude winter met hogere gasprijs1.856

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Het Hogeland: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Het Hogeland in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Het Hogeland 7,6% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 805 euro per jaar. 27 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Het Hogeland.

Energiesubsidie in Het Hogeland: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Het Hogeland loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Het Hogeland heeft 20,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Het Hogeland, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Het Hogeland, de provincie Groningen en woningcorporaties.

Energielabel Het Hogeland: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Het Hogeland zijn bij 32,5% van de geregistreerde labels A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 20,5% E, F of G. In Het Hogeland is 29,6% D of slechter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Het Hogeland, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter32,5
B en C37,9
D of slechter29,6
waarvan E, F of G20,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 12.970 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Het Hogeland: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Het Hogeland leverde in 2023 tot en met 2025 720 woningen op.

Bij 127 woningen, 17,6%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Het Hogeland, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20235,6
20243,4
202530,9
20264,3

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Het Hogeland: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Het Hogeland worden voor 10,7% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 24,1%. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 356.956 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 3.570 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Het Hogeland van 356.956 euro scheelt dat 3.570 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Het Hogeland: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Het Hogeland van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Het Hogeland vergeleken met de gemeenten in de buurt

Het Hogeland zit met minstens 61,8% drie fasen 6,9 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 gemeenten in de buurt (54,9%); Eemsdelta en Westerkwartier scoren hoger.

Het Hogeland en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Het Hogeland61,8+1241.1607,6
Eemsdelta66,5+1221.0058,3
Westerkwartier71,9+1231.0945,2
Groningen27,8+1228698,6
Noardeast-Fryslân57,6+1531.1037,1
Schiermonnikoog50,8+1541.0924,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Het Hogeland

Hoe vraag ik 3-fase aan in Het Hogeland?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Het Hogeland heeft minstens 61,8% van de 24.859 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Het Hogeland een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Het Hogeland heeft minstens 61,8% en hoogstens 78,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Het Hogeland?

Enexis, voor 24.859 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Het Hogeland in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 1.020 m3 gas en 2.690 kWh: de energiebelasting daalt met 8 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Het Hogeland?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Het Hogeland had in 2024 7,6% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Het Hogeland.

Wat kost stoken in Het Hogeland deze winter?

1.160 euro bij een normale winter, 1.017 euro bij een zachte en 1.528 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Lauwersoog; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.