Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Noardeast-Fryslân: minstens 57,6% drie fasen, 153 euro duurder in 2027

Noardeast-Fryslân heeft 22.516 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Noardeast-Fryslân bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Noardeast-Fryslân stijgt in 2027 met 153 euro; 9 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. Energiearmoede treft in Noardeast-Fryslân 7,1% van de huishoudens; 33 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. Energielabels in Noardeast-Fryslân zijn voor 19,5% E, F of G; 23 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Noardeast-Fryslân: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen voor bij minstens 57,6% en hoogstens 68,7% van de aansluitingen in Noardeast-Fryslân, waarbij de bovengrens deels is geraamd.

De open kleinverbruikdata van Liander, peiljaar 2026, tonen een ondergrens die 17,3 procentpunt boven de landelijke ondergrens ligt. In Noordwest ligt de ondergrens op minstens 80,9%, tegenover minstens 50,5% in Ternaard.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Noardeast-Fryslân, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Noordwest80,985,9780
Ee - Zuidoost74,080,8682
Metslawier68,276,5704
Hantum67,576,0332
Oosternijkerk - Noordwest65,974,8539
Oost64,874,0913
Zuidwest63,372,91.604
Anjum - Noordoost61,171,31.258
Holwerd59,570,01.100
Bouwstreek57,568,61.931
Zuidwest53,565,71.212
Kollum51,464,12.697
Dokkum50,663,56.723
Ternaard50,563,41.178

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Noardeast-Fryslân: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor huishoudens is in de provincie Friesland, waar Noardeast-Fryslân ligt, niet in maanden gepubliceerd; 37 van de 67 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Volgens de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland hadden 37 van de 67 voedingsgebieden in Friesland op 24 augustus 2026 een tekort en wachtrij; 7 hadden ruimte.

Capaciteitskaart provincie Friesland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)3710137
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)639157

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Noardeast-Fryslân: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Noardeast-Fryslân is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Noardeast-Fryslân.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Noardeast-Fryslân heeft minstens 57,6% en hoogstens 68,7% van de 22.516 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Noardeast-Fryslân, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Noardeast-Fryslân 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Noardeast-Fryslân stijgt in 2027 met 153 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt het CBS-verbruik 2025: 970 m3 gas en 2.600 kWh. De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 9 euro; 9 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Noardeast-Fryslân, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering364355-9
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+153

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 970 m3 gas en 2.600 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Noardeast-Fryslân. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Noardeast-Fryslân winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Noardeast-Fryslân 1.103 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt het CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Lauwersoog. Bij een zachte winter zijn de stookkosten 967 euro; bij een koude winter met hogere gasprijs zijn ze 1.765 euro.

Geraamde gaskosten per huishouden in Noardeast-Fryslân, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Lauwersoog, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter967
Normale winter1.103
Koude winter1.453
Koude winter met hogere gasprijs1.765

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Noardeast-Fryslân: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Noardeast-Fryslân in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Noardeast-Fryslân 7,1% van de huishoudens.

Volgens de TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, is het landelijke aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof 748 euro per jaar. 33 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Noardeast-Fryslân.

Energiesubsidie in Noardeast-Fryslân: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Noardeast-Fryslân loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Noardeast-Fryslân heeft 19,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Noardeast-Fryslân, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Noardeast-Fryslân, de provincie Friesland en woningcorporaties.

Energielabel Noardeast-Fryslân: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Noardeast-Fryslân zijn voor 31,1% A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 11.825 geregistreerde labels. Landelijk is 41,2% A of beter; 19,5% is E, F of G. 23 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G.

Energielabels in Noardeast-Fryslân, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter31,1
B en C39,5
D of slechter29,4
waarvan E, F of G19,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 11.825 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Noardeast-Fryslân: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Noardeast-Fryslân leverde van 2023 tot en met 2025 118 woningen op.

Volgens CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, ontbreekt bij 5 woningen (4,2%) de bouwstartmelding; landelijk ontbreekt die melding bij 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Noardeast-Fryslân, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20234,3
20242,8
20255,6
20261,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Noardeast-Fryslân: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Noardeast-Fryslân zijn voor 12,1% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED tellen in 2025 21.001 woningen in Noardeast-Fryslân, waarvan 23,6% corporatiebezit is. De gemiddelde verkoopprijs is 331.748 euro.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Noardeast-Fryslân van 331.748 euro scheelt dat 3.317 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Noardeast-Fryslân: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Noardeast-Fryslân van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Noardeast-Fryslân vergeleken met de gemeenten in de buurt

Noardeast-Fryslân zit met minstens 57,6% drie fasen 4,9 procentpunt onder het gemiddelde van de 9 gemeenten in de buurt (62,5%); Dantumadiel, Achtkarspelen, Westerkwartier, Waadhoeke, Tytsjerksteradiel, Het Hogeland en Ameland scoren hoger.

Noardeast-Fryslân en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Noardeast-Fryslân57,6+1531.1037,1
Dantumadiel57,9+1531.1046,6
Achtkarspelen58,7+1531.1389,3
Westerkwartier71,9+1231.0945,2
Leeuwarden34,9+1518919,2
Waadhoeke58,3+1521.0606,4
Tytsjerksteradiel81,0+1521.0715,4
Het Hogeland61,8+1241.1607,6
Ameland87,6+1541.1925,1
Schiermonnikoog50,8+1541.0924,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Noardeast-Fryslân

Hoe vraag ik 3-fase aan in Noardeast-Fryslân?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Noardeast-Fryslân heeft minstens 57,6% van de 22.516 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Noardeast-Fryslân een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Noardeast-Fryslân heeft minstens 57,6% en hoogstens 68,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Noardeast-Fryslân?

Liander, voor 22.516 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Noardeast-Fryslân in 2027 meer voor energie?

153 euro per jaar bij 970 m3 gas en 2.600 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Noardeast-Fryslân?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Noardeast-Fryslân had in 2024 7,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Noardeast-Fryslân.

Wat kost stoken in Noardeast-Fryslân deze winter?

1.103 euro bij een normale winter, 967 euro bij een zachte en 1.453 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Lauwersoog; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.