Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Leeuwarden: minstens 34,9% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Leeuwarden heeft 67.005 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Leeuwarden bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Leeuwarden stijgt in 2027 met 151 euro; 32 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  2. Stoken kost in Leeuwarden 891 euro in een normale winter; 41 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  3. Energiearmoede treft in Leeuwarden 9,2% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. De nieuwbouw in Leeuwarden telt 10 woningen zonder bouwstartmelding, oftewel 0,9% tegenover 21% landelijk.
  5. In Leeuwarden wordt 22,6% van de woningen niet door de eigenaar bewoond; 21 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Leeuwarden: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Leeuwarden: minstens 34,9% en hoogstens 51,9% van de aansluitingen heeft drie fasen, waarbij de bovengrens deels een raming is.

De ondergrens ligt 5,4 procentpunt onder landelijk. In De Zuidlanden is de ondergrens minstens 100,0%, tegenover minstens 4,7% in Westeinde e.o. (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Leeuwarden, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
De Zuidlanden100,0100,01.292
Middelsee100,0100,0450
Dorpen Zuid-West83,888,01.809
Goutum76,882,91.356
Grou e.o.66,675,34.700
Dorpen Zuid-Oost60,470,71.917
Dokkumer Ie e.o.56,567,81.527
Hempens/Teerns & Zuiderburen54,166,02.148
Stiens e.o.49,462,63.894
Binnenstad42,157,23.733
Vossepark & Helicon38,454,52.413
Aldlân & De Hemrik33,650,94.226
Bilgaard & Havankpark e.o.33,150,63.739
Nijlân & De Zwette25,845,13.067
Sonnenborgh e.o.24,043,84.373
Potmargezone21,041,64.181
Vrijheidswijk16,138,01.944
Camminghaburen e.o.15,737,75.167
Heechterp & Schieringen15,437,52.539
Oud-Oost14,136,56.818
Huizum-West11,334,53.845
Westeinde e.o.4,729,61.867

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Leeuwarden: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Leeuwarden is niet gepubliceerd; in de provincie Friesland hebben 37 van de 67 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

In de provincie Friesland, waar Leeuwarden ligt, hebben 37 van de 67 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Friesland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)3710137
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)639157

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Leeuwarden: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Leeuwarden is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Leeuwarden.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Leeuwarden heeft minstens 34,9% en hoogstens 51,9% van de 67.005 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Leeuwarden, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Leeuwarden 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Leeuwarden stijgt in 2027 met 151 euro.

De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 11 euro. De berekening gebruikt profiel 780 m3 gas en 2.230 kWh (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Leeuwarden, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering185174-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 780 m3 gas en 2.230 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Leeuwarden. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Leeuwarden winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Leeuwarden 891 euro in een normale winter.

41 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter. De raming gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Leeuwarden Airport, voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Geraamde gaskosten per huishouden in Leeuwarden, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Leeuwarden Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter780
Normale winter891
Koude winter1.150
Koude winter met hogere gasprijs1.397

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Leeuwarden: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Leeuwarden in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Leeuwarden 9,2% van de huishoudens.

Landelijk treft energiearmoede 6,0% van de huishoudens. De betaalbaarheidskloof is 594 euro per jaar; 12 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Leeuwarden.

Energiesubsidie in Leeuwarden: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Leeuwarden loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Leeuwarden heeft 13,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Leeuwarden, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Leeuwarden, de provincie Friesland en woningcorporaties.

Energielabel Leeuwarden: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Leeuwarden is 39,0% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G, tegenover 13,4% E, F of G in Leeuwarden (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Leeuwarden, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter39,0
B en C38,5
D of slechter22,5
waarvan E, F of G13,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 42.910 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Leeuwarden: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Leeuwarden van 2023 tot en met 2025 1.096 woningen opgeleverd.

Bij 10 woningen (0,9%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk. 33 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Leeuwarden, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,3
20240,3
20253,1
20260,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Leeuwarden: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Leeuwarden wordt 22,6% niet door de eigenaar bewoond.

21 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond. In Leeuwarden is 27,7% van de woningen corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Leeuwarden van 319.443 euro scheelt dat 3.194 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Leeuwarden: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Leeuwarden van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Leeuwarden vergeleken met de gemeenten in de buurt

Leeuwarden zit met minstens 34,9% drie fasen 26,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 8 gemeenten in de buurt (61,2%); alle gemeenten in de buurt scoren hoger.

Leeuwarden en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Leeuwarden34,9+1518919,2
Waadhoeke58,3+1521.0606,4
Tytsjerksteradiel81,0+1521.0715,4
Súdwest-Fryslân61,0+1521.0326,6
Smallingerland54,4+1389937,9
Noardeast-Fryslân57,6+1531.1037,1
Heerenveen57,1+1519606,4
De Fryske Marren68,6+1511.0555,0
Harlingen52,0+1519216,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Leeuwarden

Hoe vraag ik 3-fase aan in Leeuwarden?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Leeuwarden heeft minstens 34,9% van de 67.005 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Leeuwarden een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Leeuwarden heeft minstens 34,9% en hoogstens 51,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Leeuwarden?

Liander, voor 67.005 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Leeuwarden in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 780 m3 gas en 2.230 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Leeuwarden?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Leeuwarden had in 2024 9,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Leeuwarden.

Wat kost stoken in Leeuwarden deze winter?

891 euro bij een normale winter, 780 euro bij een zachte en 1.150 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Leeuwarden Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.