Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Smallingerland: minstens 54,4% drie fasen, 138 euro duurder in 2027

Smallingerland heeft 28.012 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis en Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Smallingerland bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Smallingerland treft energiearmoede 7,9% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  2. Bij nieuwbouw in Smallingerland ontbrak bij 277 woningen de bouwstartmelding, een aandeel van 54,1%.
  3. De ondergrens voor drie fasen ligt in Smallingerland 14,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  4. Wijken in Smallingerland verschillen 74,4 procentpunt in het aandeel aansluitingen met drie fasen aan de ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Smallingerland: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Smallingerland voor bij minstens 54,4% en hoogstens 66,3% van de aansluitingen, maar de bovengrens is deels geraamd.

De ondergrens ligt 14,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens. Bron: open kleinverbruikdata Enexis en Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Smallingerland, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis en Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
De Haven100,0100,0594
Drachtstervaart85,589,3710
Buitengebied West83,087,41.432
Buitengebied Noord81,186,01.873
Buitengebied Oost75,782,11.570
De Drait63,372,82.953
De Trisken60,070,42.115
De Singels56,768,01.876
De Bouwen56,067,51.873
Centrum52,965,21.142
De Folgeren47,861,42.706
Noord-Oost36,553,12.334
De Swetten30,848,82.400
De Wiken27,846,62.946
De Venen25,645,11.205

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis en Liander publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Smallingerland: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Friesland, waar Smallingerland ligt, is de wachttijd voor huishoudens niet gepubliceerd; 37 van de 67 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland toont dit op 24 augustus 2026. Enexis en Liander publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Friesland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)3710137
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)639157

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis en Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Smallingerland: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Smallingerland is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Smallingerland.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Smallingerland heeft minstens 54,4% en hoogstens 66,3% van de 28.012 aansluitingen drie fasen (Enexis en Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Smallingerland, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Smallingerland 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Smallingerland stijgt in 2027 met 138 euro.

Bij een verbruik van 900 m3 gas en 2.470 kWh stijgen de netkosten met 147 euro en daalt de energiebelasting met 10 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Smallingerland, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering299289-10
Netkosten stroom en gas743891+147
Samen+138

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 900 m3 gas en 2.470 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Smallingerland. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Smallingerland winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Smallingerland 993 euro in een normale winter.

Bij een koude winter kost het 1.282 euro; bij gelijk weer is stoken 135 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Leeuwarden Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Smallingerland, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Leeuwarden Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter870
Normale winter993
Koude winter1.282
Koude winter met hogere gasprijs1.557

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Smallingerland: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Smallingerland in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Smallingerland 7,9% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 639 euro per jaar. 24 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Smallingerland.

Energiesubsidie in Smallingerland: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Smallingerland loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Smallingerland heeft 7,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Smallingerland, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Smallingerland, de provincie Friesland en woningcorporaties.

Energielabel Smallingerland: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Smallingerland is 40,7% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G, tegenover 7,5% E, F of G in Smallingerland (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Smallingerland, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter40,7
B en C44,2
D of slechter15,1
waarvan E, F of G7,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 16.905 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Smallingerland: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Smallingerland van 2023 tot en met 2025 512 woningen op.

Bij 277 woningen, 54,1%, ontbrak de bouwstartmelding; landelijk gold dat voor 21%. 36 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Smallingerland, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202368,3
202444,1
202545,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Smallingerland: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Smallingerland wordt 11,4% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 30,1% van de woningen in Smallingerland. De gemiddelde verkoopprijs is 369.352 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 3.694 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Smallingerland van 369.352 euro scheelt dat 3.694 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Smallingerland: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Smallingerland van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis en Liander maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis en Liander die niet kent.

Smallingerland vergeleken met de buurgemeenten

Smallingerland zit met minstens 54,4% drie fasen 8,3 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (62,7%); Opsterland, Tytsjerksteradiel, Achtkarspelen, Heerenveen en Westerkwartier scoren hoger.

Smallingerland en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Smallingerland54,4+1389937,9
Opsterland72,4+1371.0825,5
Tytsjerksteradiel81,0+1521.0715,4
Leeuwarden34,9+1518919,2
Achtkarspelen58,7+1531.1389,3
Heerenveen57,1+1519606,4
Westerkwartier71,9+1231.0945,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Smallingerland

Hoe vraag ik 3-fase aan in Smallingerland?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. In Smallingerland heeft minstens 54,4% van de 28.012 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Smallingerland een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Smallingerland heeft minstens 54,4% en hoogstens 66,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Smallingerland?

Enexis en Liander, voor 28.012 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Smallingerland in 2027 meer voor energie?

138 euro per jaar bij 900 m3 gas en 2.470 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 147 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Smallingerland?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Smallingerland had in 2024 7,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Smallingerland.

Wat kost stoken in Smallingerland deze winter?

993 euro bij een normale winter, 870 euro bij een zachte en 1.282 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis en Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Leeuwarden Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.