Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Tytsjerksteradiel: minstens 81,0% drie fasen, 152 euro duurder in 2027

Tytsjerksteradiel heeft 15.477 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Tytsjerksteradiel bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Tytsjerksteradiel heeft minstens 81,0% van de aansluitingen drie fasen; 10 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  2. De energierekening in Tytsjerksteradiel stijgt in 2027 met 152 euro; 14 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  3. Van de energielabels in Tytsjerksteradiel is 36,3% A of beter, tegenover 41,2% landelijk.
  4. Bij 11 nieuwbouwwoningen in Tytsjerksteradiel (4,7%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.
  5. Stoken kost in Tytsjerksteradiel bij gelijk weer 145 euro meer dan vorig jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Tytsjerksteradiel: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Tytsjerksteradiel komt voor bij minstens 81,0% en hoogstens 86,0% van de aansluitingen, waarbij de bovengrens deels een raming is.

Volgens open kleinverbruikdata van Liander (peiljaar 2026) ligt de ondergrens 40,7 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. 10 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Tytsjerksteradiel, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Tytsjerk95,096,3995
Eastermar94,095,61.142
Earnewâld91,793,91.397
Sumar91,093,3732
Noordburgum90,793,2994
Mûnein83,788,01.372
Ryptsjerk83,587,8358
Burgum79,885,14.688
Aldtsjerk74,681,21.402
Hurdegaryp60,070,52.397

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Tytsjerksteradiel: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor huishoudens in de provincie Friesland, waar Tytsjerksteradiel ligt, is niet in maanden gepubliceerd.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Volgens de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland (stand 24 augustus 2026) hebben 37 van de 67 voedingsgebieden in Friesland een tekort en wachtrij (55,2%); 7 hebben ruimte.

Capaciteitskaart provincie Friesland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)3710137
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)639157

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Tytsjerksteradiel: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Tytsjerksteradiel is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Tytsjerksteradiel.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Tytsjerksteradiel heeft minstens 81,0% en hoogstens 86,0% van de 15.477 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Tytsjerksteradiel, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Tytsjerksteradiel 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Tytsjerksteradiel stijgt in 2027 met 152 euro.

Bij een profiel van 970 m3 gas en 2.730 kWh stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 10 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026). 14 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Tytsjerksteradiel, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering379369-10
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+152

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 970 m3 gas en 2.730 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Tytsjerksteradiel. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Tytsjerksteradiel winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Tytsjerksteradiel 1.071 euro in een normale winter.

Een zachte winter kost 938 euro en een koude winter 1.382 euro, volgens CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Leeuwarden Airport en raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Geraamde gaskosten per huishouden in Tytsjerksteradiel, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Leeuwarden Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter938
Normale winter1.071
Koude winter1.382
Koude winter met hogere gasprijs1.678

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Tytsjerksteradiel: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Tytsjerksteradiel in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Tytsjerksteradiel 5,4% van de huishoudens.

Dat is lager dan het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 739 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Tytsjerksteradiel.

Energiesubsidie in Tytsjerksteradiel: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Tytsjerksteradiel loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Tytsjerksteradiel heeft 11,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Tytsjerksteradiel, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Tytsjerksteradiel, de provincie Friesland en woningcorporaties.

Energielabel Tytsjerksteradiel: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Tytsjerksteradiel is 36,3% A of beter.

Dat ligt onder het landelijke aandeel van 41,2%; 11,5% heeft label E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Tytsjerksteradiel, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter36,3
B en C45,0
D of slechter18,7
waarvan E, F of G11,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 7.925 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Tytsjerksteradiel: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Tytsjerksteradiel leverde van 2023 tot en met 2025 234 woningen op.

Bij 11 woningen (4,7%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Tytsjerksteradiel, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20232,2
202412,7
20250,0
20261,8

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Tytsjerksteradiel: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Tytsjerksteradiel worden voor 10,8% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 18,8% van de 14.377 woningen. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 393.075 euro scheelt het beleggers 3.931 euro overdrachtsbelasting per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Tytsjerksteradiel van 393.075 euro scheelt dat 3.931 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Tytsjerksteradiel: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Tytsjerksteradiel van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Tytsjerksteradiel vergeleken met de buurgemeenten

Tytsjerksteradiel zit met minstens 81,0% drie fasen 28,3 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (52,7%); geen buurgemeente scoort hoger.

Tytsjerksteradiel en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Tytsjerksteradiel81,0+1521.0715,4
Leeuwarden34,9+1518919,2
Achtkarspelen58,7+1531.1389,3
Smallingerland54,4+1389937,9
Dantumadiel57,9+1531.1046,6
Noardeast-Fryslân57,6+1531.1037,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Tytsjerksteradiel

Hoe vraag ik 3-fase aan in Tytsjerksteradiel?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Tytsjerksteradiel heeft minstens 81,0% van de 15.477 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Tytsjerksteradiel een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Tytsjerksteradiel heeft minstens 81,0% en hoogstens 86,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Tytsjerksteradiel?

Liander, voor 15.477 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Tytsjerksteradiel in 2027 meer voor energie?

152 euro per jaar bij 970 m3 gas en 2.730 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Tytsjerksteradiel?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Tytsjerksteradiel had in 2024 5,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Tytsjerksteradiel.

Wat kost stoken in Tytsjerksteradiel deze winter?

1.071 euro bij een normale winter, 938 euro bij een zachte en 1.382 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Leeuwarden Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.