Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Westerkwartier: minstens 71,9% drie fasen, 123 euro duurder in 2027

Westerkwartier heeft 30.280 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Westerkwartier bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen bij minstens 71,9% en hoogstens 84,2% van de aansluitingen in Westerkwartier voor, met een ondergrens 31,6 procentpunt boven landelijk.
  2. De energierekening in Westerkwartier stijgt in 2027 met 123 euro, terwijl het einde van salderen 361 euro per jaar kost.
  3. Stoken kost in Westerkwartier 1.094 euro in een normale winter en 1.703 euro in een koude winter met hogere gasprijs.
  4. Woningen in Westerkwartier zijn voor 9,1% niet door de eigenaar bewoond en voor 19,6% corporatiebezit.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Westerkwartier: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Westerkwartier voor bij minstens 71,9% en hoogstens 84,2% van de aansluitingen.

De landelijke ondergrens is 40,3%, dus het verschil tussen de ondergrenzen is 31,6 procentpunt; 36 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Westerkwartier, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Midwolde100,0100,0414
Oostwold94,697,5317
Zevenhuizen88,894,71.389
Lutjegast87,992,2538
De Wilp81,190,3967
Opende80,489,51.283
Marum78,587,83.890
Grootegast71,583,12.466
Oldekerk65,079,71.293
Tolbert63,780,12.075
Leek63,579,65.650

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Westerkwartier: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Westerkwartier is niet gepubliceerd; in de provincie Groningen hebben 8 van de 40 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

In de provincie Groningen, waar Westerkwartier ligt, hadden 8 van de 40 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Groningen, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)8111011
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)811516

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Westerkwartier: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Westerkwartier is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Westerkwartier.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Westerkwartier heeft minstens 71,9% en hoogstens 84,2% van de 30.280 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Westerkwartier, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Westerkwartier 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Westerkwartier stijgt in 2027 met 123 euro.

Voor het profiel met 990 m3 gas en 2.970 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 10 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Westerkwartier, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering420410-10
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+123

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 990 m3 gas en 2.970 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Westerkwartier. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Westerkwartier winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Westerkwartier 1.094 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 148 euro duurder dan vorig jaar; een zachte winter kost 957 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Groningen Airport Eelde, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Westerkwartier, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Groningen Airport Eelde, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter957
Normale winter1.094
Koude winter1.402
Koude winter met hogere gasprijs1.703

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Westerkwartier: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Westerkwartier in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede in Westerkwartier treft 5,2% van de huishoudens.

Dat ligt onder het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 816 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Westerkwartier.

Energiesubsidie in Westerkwartier: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Westerkwartier loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Westerkwartier heeft 13,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Westerkwartier, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Westerkwartier, de provincie Groningen en woningcorporaties.

Energielabel Westerkwartier: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Westerkwartier vallen in 40,6% van de gevallen in klasse A of beter.

Daarnaast is 13,4% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Westerkwartier, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter40,6
B en C36,4
D of slechter23,0
waarvan E, F of G13,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 15.915 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Westerkwartier: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Westerkwartier leverde van 2023 tot en met 2025 520 woningen op.

Bij 18 woningen, oftewel 3,5%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED, BAG, stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Westerkwartier, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20237,3
20242,5
20251,2
20263,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Westerkwartier: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Westerkwartier zijn voor 9,1% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 19,6%; bij een gemiddelde verkoopprijs van 413.381 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers vanaf 1 januari 2027 4.134 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Westerkwartier van 413.381 euro scheelt dat 4.134 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Westerkwartier: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Westerkwartier van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Westerkwartier vergeleken met de buurgemeenten

Westerkwartier zit met minstens 71,9% drie fasen 15,1 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (56,8%); Opsterland scoort hoger.

Westerkwartier en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Westerkwartier71,9+1231.0945,2
Het Hogeland61,8+1241.1607,6
Noordenveld65,2+1381.1164,7
Achtkarspelen58,7+1531.1389,3
Noardeast-Fryslân57,6+1531.1037,1
Opsterland72,4+1371.0825,5
Groningen27,8+1228698,6
Smallingerland54,4+1389937,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Westerkwartier

Hoe vraag ik 3-fase aan in Westerkwartier?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Westerkwartier heeft minstens 71,9% van de 30.280 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Westerkwartier een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Westerkwartier heeft minstens 71,9% en hoogstens 84,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Westerkwartier?

Enexis, voor 30.280 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Westerkwartier in 2027 meer voor energie?

123 euro per jaar bij 990 m3 gas en 2.970 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Westerkwartier?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Westerkwartier had in 2024 5,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Westerkwartier.

Wat kost stoken in Westerkwartier deze winter?

1.094 euro bij een normale winter, 957 euro bij een zachte en 1.402 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Groningen Airport Eelde; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.