Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Noordenveld: minstens 65,2% drie fasen, 138 euro duurder in 2027

Noordenveld heeft 16.231 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis en Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Noordenveld bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen ligt in Noordenveld 24,9 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%.
  2. De energierekening in Noordenveld stijgt in 2027 met 138 euro, terwijl de netkosten met 147 euro stijgen.
  3. Voor het profiel van 1.010 m3 gas en 2.760 kWh kost het einde van salderen in Noordenveld 376 euro per jaar.
  4. Van de energielabels in Noordenveld is 11,9% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Noordenveld: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Noordenveld heeft minstens 65,2% en hoogstens 79,7% drie fasen.

De landelijke ondergrens is 40,3%, een verschil van 24,9 procentpunt. In Roden lopen de ondergrenzen uiteen van 60,7% tot 74,8% (open kleinverbruikdata Enexis en Liander, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Noordenveld, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis en Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Roden74,889,2675
Norg71,484,63.718
Peize70,181,92.525
Norg62,679,6377
Roden60,776,48.936

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis en Liander publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Noordenveld: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Drenthe, waar Noordenveld ligt, publiceren Enexis en Liander geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 in Drenthe 6 van de 27 voedingsgebieden met tekort en wachtrij; 7 hadden ruimte. Enexis en Liander publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Drenthe, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)6867
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)86211

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis en Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Noordenveld: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Noordenveld is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Noordenveld.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Noordenveld heeft minstens 65,2% en hoogstens 79,7% van de 16.231 aansluitingen drie fasen (Enexis en Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Noordenveld, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Noordenveld 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Noordenveld stijgt in 2027 met 138 euro.

De netkosten stijgen met 147 euro en de energiebelasting daalt met 9 euro. In dit profiel kost het einde van salderen 376 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Noordenveld, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering411402-9
Netkosten stroom en gas743891+147
Samen+138

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.010 m3 gas en 2.760 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Noordenveld. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Noordenveld winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Noordenveld 1.116 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 151 euro duurder dan vorig jaar. Een zachte winter kost 976 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Groningen Airport Eelde, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Noordenveld, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Groningen Airport Eelde, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter976
Normale winter1.116
Koude winter1.431
Koude winter met hogere gasprijs1.737

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Noordenveld: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Noordenveld in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Noordenveld 4,7% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 714 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Noordenveld.

Energiesubsidie in Noordenveld: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Noordenveld loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Noordenveld heeft 11,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Noordenveld, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Noordenveld, de provincie Drenthe en woningcorporaties.

Energielabel Noordenveld: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Noordenveld zijn voor 35,0% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Noordenveld heeft 11,9% label E, F of G tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Noordenveld, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter35,0
B en C43,6
D of slechter21,4
waarvan E, F of G11,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.605 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Noordenveld: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Noordenveld van 2023 tot en met 2025 206 woningen opgeleverd.

Bij 37 woningen (18,0%) ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Noordenveld, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202315,3
202418,2
202651,4

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Noordenveld: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Noordenveld wordt 12,9% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 18,8% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 464.193 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 4.642 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Noordenveld van 464.193 euro scheelt dat 4.642 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Noordenveld: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Noordenveld van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis en Liander maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis en Liander die niet kent.

Noordenveld vergeleken met de buurgemeenten

Noordenveld zit met minstens 65,2% drie fasen 6,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (59,2%); Tynaarlo, Westerkwartier, Midden-Drenthe en Opsterland scoren hoger.

Noordenveld en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Noordenveld65,2+1381.1164,7
Tynaarlo74,4+1241.1933,9
Westerkwartier71,9+1231.0945,2
Ooststellingwerf57,4+1521.0945,9
Assen44,3+1228955,7
Midden-Drenthe66,5+1371.1184,2
Groningen27,8+1228698,6
Opsterland72,4+1371.0825,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Noordenveld

Hoe vraag ik 3-fase aan in Noordenveld?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis en Liander sturen daarna een prijsopgave. In Noordenveld heeft minstens 65,2% van de 16.231 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Noordenveld een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Noordenveld heeft minstens 65,2% en hoogstens 79,7% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Noordenveld?

Enexis en Liander, voor 16.231 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Noordenveld in 2027 meer voor energie?

138 euro per jaar bij 1.010 m3 gas en 2.760 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 147 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Noordenveld?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Noordenveld had in 2024 4,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Noordenveld.

Wat kost stoken in Noordenveld deze winter?

1.116 euro bij een normale winter, 976 euro bij een zachte en 1.431 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis en Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Groningen Airport Eelde; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.