Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Harlingen: minstens 52,0% drie fasen, 151 euro duurder in 2027

Harlingen heeft 8.576 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Harlingen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Harlingen stijgt in 2027 met 151 euro; de netkosten stijgen met 162 euro.
  2. Van de energielabels in Harlingen is 59,8% A of beter, tegenover 41,2% landelijk.
  3. De ondergrens voor drie fasen in Harlingen ligt 11,7 procentpunt boven de landelijke ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Harlingen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Harlingen komen voor bij minstens 52,0% en hoogstens 64,6% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

Midlum heeft minstens 90,5% drie fasen, tegenover minstens 49,6% in wijk Harlingen, een verschil van 40,9 procentpunt tussen de ondergrenzen (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Harlingen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Midlum90,593,0465
Harlingen49,662,77.917

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Harlingen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Friesland, waar Harlingen ligt, is een wachttijd voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd.

In de provincie Friesland hebben 37 van de 67 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026); Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Friesland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)3710137
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)639157

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Harlingen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Harlingen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Harlingen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Harlingen heeft minstens 52,0% en hoogstens 64,6% van de 8.576 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Harlingen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Harlingen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Harlingen stijgt in 2027 met 151 euro.

De energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro voor het profiel met 830 m3 gas en 2.350 kWh (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Harlingen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering235224-11
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+151

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 830 m3 gas en 2.350 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Harlingen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Harlingen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Harlingen 921 euro in een normale winter.

Bij een koude winter kost stoken 1.209 euro; bij gelijk weer is dat 125 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Hoorn Terschelling, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Harlingen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hoorn Terschelling, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter802
Normale winter921
Koude winter1.209
Koude winter met hogere gasprijs1.469

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Harlingen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Harlingen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Harlingen 6,4% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Harlingen is 579 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Harlingen.

Energiesubsidie in Harlingen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Harlingen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Harlingen heeft 7,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Harlingen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Harlingen, de provincie Friesland en woningcorporaties.

Energielabel Harlingen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Harlingen zijn voor 59,8% A of beter.

Landelijk is dat 41,2%; 7,9% van de geregistreerde labels in Harlingen is E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Harlingen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter59,8
B en C27,2
D of slechter13,0
waarvan E, F of G7,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.985 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Harlingen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Harlingen leverde van 2023 tot en met 2025 151 woningen op.

Bij 46 woningen, 30,5% van de nieuwbouw, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Harlingen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202357,1
20250,0
202698,4

Niet in deze tabel: 2024, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Harlingen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Harlingen worden voor 13,6% niet door de eigenaar bewoond.

De gemeente telt 8.124 woningen, waarvan 32,1% corporatiebezit is; de gemiddelde verkoopprijs is 363.299 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Harlingen van 363.299 euro scheelt dat 3.633 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Harlingen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Harlingen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Harlingen vergeleken met de gemeenten in de buurt

Harlingen zit met minstens 52,0% drie fasen 10,4 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 gemeenten in de buurt (62,4%); Waadhoeke, Súdwest-Fryslân, Terschelling en Vlieland scoren hoger.

Harlingen en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Harlingen52,0+1519216,4
Waadhoeke58,3+1521.0606,4
Súdwest-Fryslân61,0+1521.0326,6
Leeuwarden34,9+1518919,2
Terschelling72,3+1551.1994,4
Vlieland85,7+1508652,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Harlingen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Harlingen?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Harlingen heeft minstens 52,0% van de 8.576 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Harlingen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Harlingen heeft minstens 52,0% en hoogstens 64,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Harlingen?

Liander, voor 8.576 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Harlingen in 2027 meer voor energie?

151 euro per jaar bij 830 m3 gas en 2.350 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Harlingen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Harlingen had in 2024 6,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Harlingen.

Wat kost stoken in Harlingen deze winter?

921 euro bij een normale winter, 802 euro bij een zachte en 1.209 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hoorn Terschelling; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.