Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Steenbergen: minstens 58,9% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Steenbergen heeft 12.009 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Steenbergen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Steenbergen stijgt in 2027 met 120 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Bij nieuwbouw in Steenbergen ontbreekt bij 54,0% van de 224 woningen de bouwstartmelding; 37 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.
  3. De ondergrens voor drie fasen in Steenbergen ligt 18,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Steenbergen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Steenbergen komt voor bij minstens 58,9% en hoogstens 76,1% van de aansluitingen.

Het verschil tussen de ondergrens in Kruisland en Steenbergen is 31,6 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Steenbergen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Kruisland86,192,21.075
Nieuw-Vossemeer68,581,11.196
Dinteloord55,173,72.829
Steenbergen54,573,56.688

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Steenbergen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Steenbergen ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

In de provincie Noord-Brabant hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (31,5%) (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Steenbergen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Steenbergen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Steenbergen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Steenbergen heeft minstens 58,9% en hoogstens 76,1% van de 12.009 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Steenbergen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Steenbergen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Steenbergen stijgt in 2027 met 120 euro.

De energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Steenbergen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering333320-13
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 870 m3 gas en 2.970 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Steenbergen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Steenbergen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Steenbergen 993 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 135 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Woensdrecht Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Steenbergen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Woensdrecht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter887
Normale winter993
Koude winter1.220
Koude winter met hogere gasprijs1.482

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Steenbergen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Steenbergen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Steenbergen 4,4% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens en de betaalbaarheidskloof is 726 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Steenbergen.

Energiesubsidie in Steenbergen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Steenbergen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Steenbergen heeft 14,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Steenbergen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Steenbergen, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Steenbergen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Steenbergen zijn voor 34,6% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en 11,3% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Steenbergen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter34,6
B en C42,8
D of slechter22,6
waarvan E, F of G14,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.295 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Steenbergen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Steenbergen telt 224 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Bij 121 woningen (54,0%) ontbreekt de bouwstartmelding; 37 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Steenbergen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202340,0
202477,8

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Steenbergen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Steenbergen zijn voor 10,4% niet door de eigenaar bewoond.

Van de woningen is 21,5% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Steenbergen van 425.724 euro scheelt dat 4.257 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Steenbergen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Steenbergen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Steenbergen vergeleken met de buurgemeenten

Steenbergen zit met minstens 58,9% drie fasen 8,7 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (50,2%); Tholen scoort hoger.

Steenbergen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Steenbergen58,9+1209934,4
Tholen68,5+1219484,5
Roosendaal37,0+1219705,9
Bergen op Zoom30,7+1209106,3
Halderberge56,7+1211.0274,7
Moerdijk58,0+1209814,3

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Steenbergen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Steenbergen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Steenbergen heeft minstens 58,9% van de 12.009 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Steenbergen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Steenbergen heeft minstens 58,9% en hoogstens 76,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Steenbergen?

Enexis, voor 12.009 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Steenbergen in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 870 m3 gas en 2.970 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Steenbergen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Steenbergen had in 2024 4,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Steenbergen.

Wat kost stoken in Steenbergen deze winter?

993 euro bij een normale winter, 887 euro bij een zachte en 1.220 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Woensdrecht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.