Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Tholen: minstens 68,5% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Tholen heeft 28.326 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin en Stedin Zeeland. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Tholen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Tholen stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Drie fasen zijn in Tholen aanwezig bij een ondergrens die 28,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens ligt.
  3. Energiearmoede treft in Tholen 4,5% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. Van de energielabels in Tholen is 15,4% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Tholen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting is er in Tholen bij minstens 68,5% en hoogstens 80,1% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 28,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. Tussen de ondergrens in Scherpenisse en Stavenisse zit 19,7 procentpunt verschil (open kleinverbruikdata Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Tholen, peiljaar 2025/2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin en Stedin Zeeland via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Scherpenisse78,888,11.968
Sint-Annaland74,584,34.439
Oud-Vossemeer74,484,02.644
Poortvliet71,783,31.775
Tholen68,078,68.891
Sint Philipsland65,479,72.580
Sint-Maartensdijk59,273,64.081
Stavenisse59,174,61.948

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin en Stedin Zeeland publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Tholen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Zeeland, waar Tholen ligt, heeft Stedin geen wachttijd in maanden gepubliceerd voor huishoudens.

Volgens de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland heeft 1 van de 25 voedingsgebieden in Zeeland een tekort en wachtrij; 6 hebben ruimte (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Zeeland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)17116
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)60127

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin en Stedin Zeeland.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin en Stedin Zeeland sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Tholen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Tholen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Tholen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Tholen heeft minstens 68,5% en hoogstens 80,1% van de 28.326 aansluitingen drie fasen (Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Tholen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Tholen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Tholen stijgt in 2027 met 121 euro.

In het profiel van 850 m3 gas en 2.860 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Tholen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering306293-12
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 850 m3 gas en 2.860 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Tholen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Tholen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Tholen 948 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 129 euro duurder dan vorig jaar; in een zachte winter is het 865 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Wilhelminadorp, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Tholen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Wilhelminadorp, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter865
Normale winter948
Koude winter1.197
Koude winter met hogere gasprijs1.454

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Tholen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Tholen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Tholen 4,5% van de huishoudens.

Dat is lager dan het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 652 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Tholen.

Energiesubsidie in Tholen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Tholen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Tholen heeft 15,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Tholen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Tholen, de provincie Zeeland en woningcorporaties.

Energielabel Tholen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Tholen is 34,9% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de labels A of beter; 15,4% van de labels in Tholen is E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Tholen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter34,9
B en C40,2
D of slechter24,9
waarvan E, F of G15,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.915 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Tholen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Tholen leverde van 2023 tot en met 2025 347 woningen op.

Bij 75 woningen, oftewel 21,6%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Tholen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202318,9
20248,7
202531,5
202610,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Tholen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Tholen worden voor 9,2% niet door de eigenaar bewoond.

Van de 11.414 woningen is 20,7% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Tholen van 347.269 euro scheelt dat 3.473 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Tholen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Tholen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin en Stedin Zeeland maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin en Stedin Zeeland die niet kent.

Tholen vergeleken met de buurgemeenten

Tholen zit met minstens 68,5% drie fasen 12,2 procentpunt boven het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (56,2%); Schouwen-Duiveland scoort hoger.

Tholen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Tholen68,5+1219484,5
Steenbergen58,9+1209934,4
Bergen op Zoom30,7+1209106,3
Reimerswaal65,8+1211.0043,9
Schouwen-Duiveland69,6+1221.0154,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Tholen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Tholen?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin en Stedin Zeeland sturen daarna een prijsopgave. In Tholen heeft minstens 68,5% van de 28.326 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Tholen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Tholen heeft minstens 68,5% en hoogstens 80,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Tholen?

Stedin en Stedin Zeeland, voor 28.326 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2025/2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Tholen in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 850 m3 gas en 2.860 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Tholen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Tholen had in 2024 4,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Tholen.

Wat kost stoken in Tholen deze winter?

948 euro bij een normale winter, 865 euro bij een zachte en 1.197 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Wilhelminadorp; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.