Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Bergen op Zoom: minstens 30,7% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

Bergen op Zoom heeft 35.194 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Bergen op Zoom bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Bergen op Zoom stijgt in 2027 met 120 euro.
  2. 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging van de energierekening dan Bergen op Zoom.
  3. Het einde van salderen kost in Bergen op Zoom in dit profiel 357 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Bergen op Zoom: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Bergen op Zoom komen voor bij minstens 30,7% en hoogstens 52,3% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 9,6 procentpunt onder landelijk. In Lepelstraat is die minstens 65,3% en in Bergen op Zoom-Noord minstens 13,2% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Bergen op Zoom, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Lepelstraat65,383,9911
Halsteren56,773,45.899
Bergen op Zoom-West45,856,15.399
Bergen op Zoom-Oost20,847,19.476
Bergen op Zoom-Oude stad en omgeving20,645,48.465
Bergen op Zoom-Noord13,239,25.044

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Bergen op Zoom: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Bergen op Zoom is niet gepubliceerd; in de provincie Noord-Brabant hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een wachtrij.

In de provincie Noord-Brabant, waar Bergen op Zoom ligt, hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Bergen op Zoom: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Bergen op Zoom is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Bergen op Zoom.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Bergen op Zoom heeft minstens 30,7% en hoogstens 52,3% van de 35.194 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Bergen op Zoom, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Bergen op Zoom 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Bergen op Zoom stijgt in 2027 met 120 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 13 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Bergen op Zoom, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering223210-13
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 770 m3 gas en 2.640 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Bergen op Zoom. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Bergen op Zoom winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Bergen op Zoom 910 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 124 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Woensdrecht Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Bergen op Zoom, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Woensdrecht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter814
Normale winter910
Koude winter1.119
Koude winter met hogere gasprijs1.359

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Bergen op Zoom: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Bergen op Zoom in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Bergen op Zoom 6,3% van de huishoudens.

Landelijk is dit 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 571 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Bergen op Zoom.

Energiesubsidie in Bergen op Zoom: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Bergen op Zoom loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Bergen op Zoom heeft 11,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Bergen op Zoom, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Bergen op Zoom, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Bergen op Zoom: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Bergen op Zoom zijn voor 41,1% van de geregistreerde labels A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; 11,6% van de labels is E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Bergen op Zoom, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter41,1
B en C39,8
D of slechter19,1
waarvan E, F of G11,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 20.895 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Bergen op Zoom: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Bergen op Zoom leverde van 2023 tot en met 2025 1.038 woningen op.

Bij 252 woningen (24,3%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Bergen op Zoom, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20235,3
202434,3
202554,8
202617,9

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Bergen op Zoom: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Bergen op Zoom zijn voor 12,8% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 29,1% van de woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Bergen op Zoom van 398.490 euro scheelt dat 3.985 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Bergen op Zoom: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Bergen op Zoom van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Bergen op Zoom vergeleken met de buurgemeenten

Bergen op Zoom zit met minstens 30,7% drie fasen 27,9 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (58,6%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Bergen op Zoom en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Bergen op Zoom30,7+1209106,3
Roosendaal37,0+1219705,9
Woensdrecht62,9+1211.0735,0
Steenbergen58,9+1209934,4
Tholen68,5+1219484,5
Reimerswaal65,8+1211.0043,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Bergen op Zoom

Hoe vraag ik 3-fase aan in Bergen op Zoom?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Bergen op Zoom heeft minstens 30,7% van de 35.194 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Bergen op Zoom een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Bergen op Zoom heeft minstens 30,7% en hoogstens 52,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Bergen op Zoom?

Enexis, voor 35.194 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Bergen op Zoom in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 770 m3 gas en 2.640 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Bergen op Zoom?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Bergen op Zoom had in 2024 6,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Bergen op Zoom.

Wat kost stoken in Bergen op Zoom deze winter?

910 euro bij een normale winter, 814 euro bij een zachte en 1.119 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Woensdrecht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.