Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Roosendaal: minstens 37,0% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Roosendaal heeft 39.465 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Roosendaal bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Roosendaal heeft een stijging van 121 euro op de energierekening; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Bij nieuwbouw in Roosendaal hebben 39 van de 304 andere gemeenten een lager aandeel zonder bouwstartmelding dan het aandeel van 1,0%.
  3. De ondergrens voor drie fasen verschilt tussen de wijken van Roosendaal met 81,4 procentpunt.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Roosendaal: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting komt in Roosendaal voor bij minstens 37,0% en hoogstens 59,4% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 3,3 procentpunt onder de landelijke ondergrens. In Heerle is die minstens 95,5% en in Groot Kroeven minstens 14,1% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Roosendaal, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Heerle95,597,6864
Industriegebieden93,896,71.199
Nispen77,587,5752
Wouw65,481,02.330
Wouwse Plantage65,475,1771
Langdonk41,967,12.243
Kortendijk39,464,44.917
Centrum35,457,24.498
Oost31,658,13.092
Tolberg31,652,85.096
West27,553,64.395
Noord20,145,53.693
Groot Kroeven14,142,55.323

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Roosendaal: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Roosendaal is niet gepubliceerd.

In de provincie Noord-Brabant, waar Roosendaal ligt, hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Roosendaal: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Roosendaal is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Roosendaal.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Roosendaal heeft minstens 37,0% en hoogstens 59,4% van de 39.465 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Roosendaal, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Roosendaal 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Roosendaal stijgt in 2027 met 121 euro.

Bij een verbruik van 850 m3 gas en 2.640 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Roosendaal, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering281270-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 850 m3 gas en 2.640 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Roosendaal. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Roosendaal winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Roosendaal 970 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 132 euro duurder dan vorig jaar; in een zachte winter kost stoken 867 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Woensdrecht Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Roosendaal, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Woensdrecht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter867
Normale winter970
Koude winter1.192
Koude winter met hogere gasprijs1.448

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Roosendaal: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Roosendaal in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Roosendaal 5,9% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens; de betaalbaarheidskloof in Roosendaal is 734 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Roosendaal.

Energiesubsidie in Roosendaal: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Roosendaal loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Roosendaal heeft 12,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Roosendaal, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Roosendaal, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Roosendaal: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Roosendaal is 34,6% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de labels A of beter. In Roosendaal is 12,6% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Roosendaal, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter34,6
B en C43,2
D of slechter22,2
waarvan E, F of G12,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 22.240 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Roosendaal: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Roosendaal leverde van 2023 tot en met 2025 520 woningen op.

Bij 5 woningen, oftewel 1,0%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Roosendaal, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20232,3
20240,9
20250,0
20261,1

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Roosendaal: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Roosendaal wordt 11,6% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 27,4% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 389.117 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt vanaf 1 januari 2027 3.891 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Roosendaal van 389.117 euro scheelt dat 3.891 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Roosendaal: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Roosendaal van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Roosendaal vergeleken met de buurgemeenten

Roosendaal zit met minstens 37,0% drie fasen 19,0 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (56,0%); Rucphen, Steenbergen, Halderberge en Woensdrecht scoren hoger.

Roosendaal en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Roosendaal37,0+1219705,9
Bergen op Zoom30,7+1209106,3
Rucphen70,7+1211.1415,6
Steenbergen58,9+1209934,4
Halderberge56,7+1211.0274,7
Woensdrecht62,9+1211.0735,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Roosendaal

Hoe vraag ik 3-fase aan in Roosendaal?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Roosendaal heeft minstens 37,0% van de 39.465 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Roosendaal een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Roosendaal heeft minstens 37,0% en hoogstens 59,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Roosendaal?

Enexis, voor 39.465 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Roosendaal in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 850 m3 gas en 2.640 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Roosendaal?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Roosendaal had in 2024 5,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Roosendaal.

Wat kost stoken in Roosendaal deze winter?

970 euro bij een normale winter, 867 euro bij een zachte en 1.192 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Woensdrecht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.