Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Halderberge: minstens 56,7% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Halderberge heeft 15.469 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Halderberge bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Halderberge stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Woningen in Halderberge worden voor 7,2% niet door de eigenaar bewoond; 13 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Bij aansluitingen in Halderberge ligt de ondergrens voor drie fasen 16,4 procentpunt boven de landelijke ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Halderberge: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Halderberge komen voor bij minstens 56,7% en hoogstens 73,5% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 16,4 procentpunt boven landelijk. In Oud Gastel is de ondergrens 70,4%, tegenover 43,5% in Oudenbosch, een verschil van 26,9 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Halderberge, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Oud Gastel70,481,73.513
Hoeven66,879,43.360
Bosschenhoofd65,879,41.282
Stampersgat48,668,9586
Oudenbosch43,565,66.728

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Halderberge: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Noord-Brabant, waar Halderberge ligt, is voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Halderberge: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Halderberge is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Halderberge.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Halderberge heeft minstens 56,7% en hoogstens 73,5% van de 15.469 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Halderberge, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Halderberge 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Halderberge stijgt in 2027 met 121 euro.

Voor 900 m3 gas en 2.990 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Halderberge, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering357345-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 900 m3 gas en 2.990 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Halderberge. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Halderberge winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Halderberge 1.027 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 139 euro duurder dan vorig jaar; in een zachte winter kost het 918 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Woensdrecht Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Halderberge, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Woensdrecht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter918
Normale winter1.027
Koude winter1.262
Koude winter met hogere gasprijs1.533

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Halderberge: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Halderberge in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Halderberge 4,7% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens; de betaalbaarheidskloof in Halderberge is 768 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Halderberge.

Energiesubsidie in Halderberge: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Halderberge loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Halderberge heeft 11,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Halderberge, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Halderberge, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Halderberge: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Halderberge hebben in 40,7% van de registraties label A of beter.

Landelijk is 41,2% van de geregistreerde labels A of beter. In Halderberge is 17,5% D of slechter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Halderberge, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter40,7
B en C41,8
D of slechter17,5
waarvan E, F of G11,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 8.530 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Halderberge: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Halderberge leverde van 2023 tot en met 2025 372 woningen op.

Bij 86 woningen (23,1%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Halderberge, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202319,6
202433,3
202513,5
202661,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Halderberge: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Halderberge worden voor 7,2% niet door de eigenaar bewoond.

13 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel; 28,8% van de woningen is corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Halderberge van 467.811 euro scheelt dat 4.678 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Halderberge: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Halderberge van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Halderberge vergeleken met de buurgemeenten

Halderberge zit met minstens 56,7% drie fasen 1,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (55,3%); Moerdijk, Rucphen en Steenbergen scoren hoger.

Halderberge en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Halderberge56,7+1211.0274,7
Moerdijk58,0+1209814,3
Rucphen70,7+1211.1415,6
Etten-Leur51,9+1188244,2
Steenbergen58,9+1209934,4
Roosendaal37,0+1219705,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Halderberge

Hoe vraag ik 3-fase aan in Halderberge?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Halderberge heeft minstens 56,7% van de 15.469 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Halderberge een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Halderberge heeft minstens 56,7% en hoogstens 73,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Halderberge?

Enexis, voor 15.469 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Halderberge in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 900 m3 gas en 2.990 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Halderberge?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Halderberge had in 2024 4,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Halderberge.

Wat kost stoken in Halderberge deze winter?

1.027 euro bij een normale winter, 918 euro bij een zachte en 1.262 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Woensdrecht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.