Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Etten-Leur: minstens 51,9% drie fasen, 118 euro duurder in 2027

Etten-Leur heeft 21.683 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Etten-Leur bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Etten-Leur stijgt in 2027 met 118 euro; 6 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Stoken kost in Etten-Leur 824 euro in een normale winter; 14 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  3. Het aandeel E, F of G energielabels in Etten-Leur is 5,3%; 20 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Etten-Leur: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een aansluiting met drie fasen komt in Etten-Leur voor bij minstens 51,9% en hoogstens 70,2% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 11,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens. Tussen Zuid bedrijventerrein West en Midden woongebied verschilt de ondergrens 57,9 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Etten-Leur, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Zuid bedrijventerrein West100,0100,0501
Zuid landelijk gebied100,0100,0524
Noord landelijk gebied80,787,1519
Noord woongebied51,367,98.469
Zuid woongebied49,669,76.105
Midden woongebied42,166,05.369

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Etten-Leur: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Etten-Leur ligt, is een wachttijd voor een zwaardere aansluiting niet gepubliceerd.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland toont 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Etten-Leur: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Etten-Leur is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Etten-Leur.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Etten-Leur heeft minstens 51,9% en hoogstens 70,2% van de 21.683 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Etten-Leur, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Etten-Leur 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Etten-Leur stijgt in 2027 met 118 euro.

In het profiel met 730 m3 gas en 2.880 kWh daalt de energiebelasting met 15 euro en stijgen de netkosten met 133 euro (berekening Geteld, 15 september 2026). 6 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Etten-Leur, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering221206-15
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+118

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 730 m3 gas en 2.880 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Etten-Leur. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Etten-Leur winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Etten-Leur 824 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 112 euro duurder dan vorig jaar. 14 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Etten-Leur, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Gilze-Rijen Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter739
Normale winter824
Koude winter1.024
Koude winter met hogere gasprijs1.243

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Etten-Leur: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Etten-Leur in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Etten-Leur 4,2% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 649 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Etten-Leur.

Energiesubsidie in Etten-Leur: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Etten-Leur loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Etten-Leur heeft 5,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Etten-Leur, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Etten-Leur, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Etten-Leur: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Etten-Leur is 46,0% A of beter.

Het aandeel E, F of G is 5,3%, tegenover 11,3% landelijk. 20 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Etten-Leur, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter46,0
B en C42,6
D of slechter11,4
waarvan E, F of G5,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 13.205 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Etten-Leur: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Etten-Leur leverde van 2023 tot en met 2025 687 woningen op.

Bij 6 (0,9%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk. 33 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Etten-Leur, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,3
20240,5
20253,4
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Etten-Leur: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Etten-Leur zijn voor 10,1% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 27,6% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 488.271 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt 4.883 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Etten-Leur van 488.271 euro scheelt dat 4.883 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Etten-Leur: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Etten-Leur van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Etten-Leur vergeleken met de buurgemeenten

Etten-Leur zit met minstens 51,9% drie fasen 11,7 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (63,6%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Etten-Leur en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Etten-Leur51,9+1188244,2
Breda57,5+1189786,5
Halderberge56,7+1211.0274,7
Rucphen70,7+1211.1415,6
Zundert75,3+1221.1523,7
Moerdijk58,0+1209814,3

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Etten-Leur

Hoe vraag ik 3-fase aan in Etten-Leur?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Etten-Leur heeft minstens 51,9% van de 21.683 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Etten-Leur een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Etten-Leur heeft minstens 51,9% en hoogstens 70,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Etten-Leur?

Enexis, voor 21.683 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Etten-Leur in 2027 meer voor energie?

118 euro per jaar bij 730 m3 gas en 2.880 kWh: de energiebelasting daalt met 15 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Etten-Leur?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Etten-Leur had in 2024 4,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Etten-Leur.

Wat kost stoken in Etten-Leur deze winter?

824 euro bij een normale winter, 739 euro bij een zachte en 1.024 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Gilze-Rijen Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.