Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Bernheze: minstens 73,4% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Bernheze heeft 14.600 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Bernheze bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen voor bij minstens 73,4% en hoogstens 84,0% van de aansluitingen in Bernheze; 28 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  2. De energierekening in Bernheze stijgt met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Energiearmoede treft 3,0% van de huishoudens in Bernheze; 37 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Bernheze: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Bernheze komen voor bij minstens 73,4% en hoogstens 84,0% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 33,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. In Buitengebied Nistelrode is de ondergrens 96,4% en in Kern Heesch 64,8% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Bernheze, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied Nistelrode96,498,4996
Buitengebied Heeswijk-Dinther94,096,51.085
Buitengebied Heesch85,593,9456
Kern Heeswijk-Dinther75,085,63.130
Kern Nistelrode72,383,22.821
Kern Heesch64,878,36.112

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Bernheze: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Bernheze ligt, is een wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd; 17 van de 54 voedingsgebieden hebben een wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Bernheze: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Bernheze is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Bernheze.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Bernheze heeft minstens 73,4% en hoogstens 84,0% van de 14.600 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Bernheze, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Bernheze 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Bernheze stijgt in 2027 met 121 euro.

Het profiel gebruikt 960 m3 gas en 3.280 kWh. De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026; verbruik CBS, 2025).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Bernheze, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering432420-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 960 m3 gas en 3.280 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Bernheze. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Bernheze winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Bernheze 1.094 euro in een normale winter.

In een koude winter met hogere gasprijs zijn de kosten 1.650 euro. Bij gelijk weer is stoken 148 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Volkel, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Bernheze, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Volkel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter985
Normale winter1.094
Koude winter1.359
Koude winter met hogere gasprijs1.650

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Bernheze: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Bernheze in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Bernheze 3,0% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 866 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Bernheze.

Energiesubsidie in Bernheze: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Bernheze loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Bernheze heeft 8,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Bernheze, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Bernheze, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Bernheze: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Bernheze zijn voor 48,0% A of beter.

Van 7.650 geregistreerde labels is 14,3% D of slechter; landelijk is 41,2% A of beter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Bernheze, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter48,0
B en C37,7
D of slechter14,3
waarvan E, F of G8,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 7.650 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Bernheze: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Bernheze leverde van 2023 tot en met 2025 636 woningen op.

Bij 54 woningen, of 8,5%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk gaat het om 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Bernheze, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202314,5
20241,2
20256,9
20260,9

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Bernheze: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Bernheze zijn voor 12,1% niet door de eigenaar bewoond.

Van de 13.658 woningen is 19,0% corporatiebezit. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 576.186 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers vanaf 1 januari 2027 5.762 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Bernheze van 576.186 euro scheelt dat 5.762 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Bernheze: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Bernheze van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Bernheze vergeleken met de buurgemeenten

Bernheze zit met minstens 73,4% drie fasen 14,4 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (59,0%); Sint-Michielsgestel scoort hoger.

Bernheze en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Bernheze73,4+1211.0943,0
Meierijstad66,2+1211.0373,4
Maashorst64,5+1211.0263,7
's-Hertogenbosch36,7+1208765,3
Oss53,2+1211.0265,2
Sint-Michielsgestel74,2+1221.1512,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Bernheze

Hoe vraag ik 3-fase aan in Bernheze?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Bernheze heeft minstens 73,4% van de 14.600 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Bernheze een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Bernheze heeft minstens 73,4% en hoogstens 84,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Bernheze?

Enexis, voor 14.600 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Bernheze in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 960 m3 gas en 3.280 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Bernheze?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Bernheze had in 2024 3,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Bernheze.

Wat kost stoken in Bernheze deze winter?

1.094 euro bij een normale winter, 985 euro bij een zachte en 1.359 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Volkel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.