Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Oss: minstens 53,2% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Oss heeft 44.974 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Oss bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Oss stijgt met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Bij drie fasen ligt de ondergrens in Oss 12,9 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  3. Het einde van salderen kost in Oss 359 euro per jaar voor een profiel met zonnepanelen.
  4. In Oss ontbreekt bij 250 nieuwbouwwoningen, oftewel 25,2%, een bouwstartmelding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Oss: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Oss voor bij minstens 53,2% en hoogstens 69,9% van de aansluitingen.

De ondergrens loopt uiteen van 27,0% in Schadewijk tot 100,0% in Overlangel, een verschil van 73,0 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Oss, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Overlangel100,0100,0330
Lithoijen100,0100,0449
Deursen en Dennenburg97,297,6499
Haren94,997,2316
Industrieterreinen-Zuid91,795,9615
Maren-Kessel87,793,6689
Oijen86,692,5546
Macharen83,791,0332
Lith81,689,61.469
Herpen77,786,61.418
Geffen71,582,62.284
Megen70,883,6792
Ravenstein69,382,71.790
Berghem57,971,44.555
Ussen52,071,75.976
Oss-Zuid47,464,53.297
Centrum41,062,84.145
Ruwaard39,060,06.048
Krinkelhoek36,857,93.744
Schadewijk27,051,25.098

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Oss: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Oss is niet gepubliceerd.

In de provincie Noord-Brabant, waar Oss ligt, hebben 17 van de 54 voedingsgebieden een wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Oss: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Oss is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Oss.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Oss heeft minstens 53,2% en hoogstens 69,9% van de 44.974 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Oss, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Oss 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Oss stijgt in 2027 met 121 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro. 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Oss, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering346334-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 900 m3 gas en 2.890 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Oss. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Oss winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Oss 1.026 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken in Oss 139 euro duurder dan vorig jaar; een zachte winter kost 924 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Volkel, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Oss, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Volkel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter924
Normale winter1.026
Koude winter1.274
Koude winter met hogere gasprijs1.547

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Oss: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Oss in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Oss 5,2% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Oss is 697 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Oss.

Energiesubsidie in Oss: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Oss loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Oss heeft 8,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Oss, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Oss, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Oss: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels A of beter zijn in Oss goed voor 45,2%.

Landelijk is dat 41,2%; in Oss valt 8,2% van de geregistreerde labels in E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Oss, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter45,2
B en C39,7
D of slechter15,1
waarvan E, F of G8,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 26.475 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Oss: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Oss leverde van 2023 tot en met 2025 992 woningen op.

Bij 250 nieuwbouwwoningen, 25,2%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk ontbreekt die bij 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Oss, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202324,7
202423,9
202526,9
202619,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Oss: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Oss zijn voor 11,7% niet door de eigenaar bewoond.

In Oss is 27,1% corporatiebezit; de gemiddelde verkoopprijs is 452.466 euro en de lagere overdrachtsbelasting scheelt per 1 januari 2027 4.525 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Oss van 452.466 euro scheelt dat 4.525 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Oss: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Oss van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Oss vergeleken met de buurgemeenten

Oss zit met minstens 53,2% drie fasen 4,7 procentpunt onder het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (57,9%); West Maas en Waal, Maashorst, Maasdriel, Bernheze en Land van Cuijk scoren hoger.

Oss en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Oss53,2+1211.0265,2
West Maas en Waal66,7+1491.0813,1
Maashorst64,5+1211.0263,7
's-Hertogenbosch36,7+1208765,3
Wijchen36,5+1499694,4
Maasdriel59,3+1511.1723,4
Bernheze73,4+1211.0943,0
Land van Cuijk68,1+1211.0604,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Oss

Hoe vraag ik 3-fase aan in Oss?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Oss heeft minstens 53,2% van de 44.974 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Oss een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Oss heeft minstens 53,2% en hoogstens 69,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Oss?

Enexis, voor 44.974 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Oss in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 900 m3 gas en 2.890 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Oss?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Oss had in 2024 5,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Oss.

Wat kost stoken in Oss deze winter?

1.026 euro bij een normale winter, 924 euro bij een zachte en 1.274 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Volkel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.