Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in 's-Hertogenbosch: minstens 36,7% drie fasen, 120 euro duurder in 2027

's-Hertogenbosch heeft 81.261 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor 's-Hertogenbosch bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in 's-Hertogenbosch stijgt in 2027 met 120 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. Stoken kost in 's-Hertogenbosch 876 euro in een normale winter; 34 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  3. Het einde van salderen kost in 's-Hertogenbosch 357 euro per jaar bij een verbruik van 770 m3 gas en 2.580 kWh.
  4. De netkosten stijgen in 's-Hertogenbosch in 2027 met 133 euro tegenover 2026.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in 's-Hertogenbosch: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in 's-Hertogenbosch zijn aanwezig bij minstens 36,7% en hoogstens 51,3% van de aansluitingen.

De open kleinverbruikdata van Enexis, stand 1 januari 2026, laat een ondergrens zien die 3,6 procentpunt onder de landelijke ondergrens ligt. In Vinkel is de ondergrens 89,6%; in Muntel / Vliert is die 14,6%.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in 's-Hertogenbosch, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Vinkel89,693,81.199
Nuland81,188,52.036
Rosmalen-Zuid75,183,44.322
Rosmalen-Noord56,872,76.238
Engelen56,068,62.616
De Groote Wielen52,862,24.676
Empel48,061,62.702
Zuidoost41,255,97.287
Binnenstad39,554,89.367
West24,638,812.835
Noord20,836,69.347
Graafsepoort20,039,57.232
Maaspoort17,033,47.758
Muntel / Vliert14,632,63.646

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in 's-Hertogenbosch: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Noord-Brabant, waar 's-Hertogenbosch ligt, is voor huishoudens niet gepubliceerd in maanden; 17 van de 54 voedingsgebieden hebben een wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De capaciteitskaart van Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 in Noord-Brabant 17 voedingsgebieden met tekort en wachtrij, en 32 met ruimte.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in 's-Hertogenbosch: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in 's-Hertogenbosch is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente 's-Hertogenbosch.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In 's-Hertogenbosch heeft minstens 36,7% en hoogstens 51,3% van de 81.261 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van 's-Hertogenbosch, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening 's-Hertogenbosch 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in 's-Hertogenbosch stijgt in 2027 met 120 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 vergelijkt een profiel van 770 m3 gas en 2.580 kWh. De energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro; 19 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in 's-Hertogenbosch, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering217204-13
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+120

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 770 m3 gas en 2.580 kWh, het CBS-verbruik 2025 van 's-Hertogenbosch. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten 's-Hertogenbosch winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in 's-Hertogenbosch 876 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Herwijnen. Bij een normale winter hebben 34 van de 341 andere gemeenten lagere stookkosten.

Geraamde gaskosten per huishouden in 's-Hertogenbosch, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Herwijnen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter783
Normale winter876
Koude winter1.096
Koude winter met hogere gasprijs1.331

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in 's-Hertogenbosch: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in 's-Hertogenbosch in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in 's-Hertogenbosch 5,3% van de huishoudens.

Volgens de TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, is dat landelijk 6,0%. De betaalbaarheidskloof in 's-Hertogenbosch is 578 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente 's-Hertogenbosch.

Energiesubsidie in 's-Hertogenbosch: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in 's-Hertogenbosch loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In 's-Hertogenbosch heeft 7,7% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van 's-Hertogenbosch, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente 's-Hertogenbosch, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel 's-Hertogenbosch: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in 's-Hertogenbosch is 45,1% A of beter.

Het RVO Labelregister via Klimaatmonitor telde in peiljaar 2025 53.355 geregistreerde labels. E, F of G komt voor bij 7,7% van de labels in 's-Hertogenbosch en bij 11,3% landelijk.

Energielabels in 's-Hertogenbosch, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter45,1
B en C39,9
D of slechter15,0
waarvan E, F of G7,7

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 53.355 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in 's-Hertogenbosch: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in 's-Hertogenbosch van 2023 tot en met 2025 2.366 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, telt 153 woningen zonder bouwstartmelding, oftewel 6,5%. Landelijk ontbreekt die melding bij 21%.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in 's-Hertogenbosch, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202313,9
20242,5
20250,1
20260,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit 's-Hertogenbosch: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in 's-Hertogenbosch zijn voor 15,4% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, laten zien dat 33,3% corporatiebezit is. De gemiddelde verkoopprijs is 506.467 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 5.065 euro per aankoop.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in 's-Hertogenbosch van 506.467 euro scheelt dat 5.065 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in 's-Hertogenbosch: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in 's-Hertogenbosch van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

's-Hertogenbosch vergeleken met de buurgemeenten

's-Hertogenbosch zit met minstens 36,7% drie fasen 28,8 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (65,5%); alle buurgemeenten scoren hoger.

's-Hertogenbosch en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
's-Hertogenbosch36,7+1208765,3
Sint-Michielsgestel74,2+1221.1512,8
Oss53,2+1211.0265,2
Maasdriel59,3+1511.1723,4
Heusden67,6+1201.0134,7
Bernheze73,4+1211.0943,0
Vught65,4+1221.0953,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in 's-Hertogenbosch

Hoe vraag ik 3-fase aan in 's-Hertogenbosch?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In 's-Hertogenbosch heeft minstens 36,7% van de 81.261 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in 's-Hertogenbosch een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In 's-Hertogenbosch heeft minstens 36,7% en hoogstens 51,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft 's-Hertogenbosch?

Enexis, voor 81.261 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in 's-Hertogenbosch in 2027 meer voor energie?

120 euro per jaar bij 770 m3 gas en 2.580 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in 's-Hertogenbosch?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in 's-Hertogenbosch had in 2024 5,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente 's-Hertogenbosch.

Wat kost stoken in 's-Hertogenbosch deze winter?

876 euro bij een normale winter, 783 euro bij een zachte en 1.096 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Herwijnen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.