Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Maashorst: minstens 64,5% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Maashorst heeft 28.867 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Maashorst bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Maashorst stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. De ondergrens voor drie fasen in Maashorst ligt 24,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  3. Energiearmoede treft in Maashorst 3,7% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. In Maashorst ontbreekt bij 14,0% van de nieuwbouwwoningen een bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Maashorst: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Maashorst voor bij minstens 64,5% en hoogstens 78,9% van de aansluitingen.

Bij Odiliapeel ligt de ondergrens op 87,8%, tegenover 55,5% in Uden, een verschil van 32,3 procentpunt. De ondergrens in Maashorst ligt 24,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Maashorst, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Odiliapeel87,892,3940
Zeeland81,889,03.025
Schaijk80,787,93.601
Volkel79,590,31.661
Reek77,986,0802
Uden55,573,618.838

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Maashorst: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Noord-Brabant, waar Maashorst ligt, is voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd.

Op 24 augustus 2026 hadden 17 van de 54 voedingsgebieden in Noord-Brabant een tekort en wachtrij; 32 hadden ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Maashorst: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Maashorst is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Maashorst.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Maashorst heeft minstens 64,5% en hoogstens 78,9% van de 28.867 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Maashorst, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Maashorst 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

Energierekening in Maashorst stijgt in 2027 met 121 euro.

Voor een profiel van 900 m3 gas en 2.970 kWh stijgen de netkosten met 133 euro, terwijl de energiebelasting met 12 euro daalt (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Maashorst, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering354342-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 900 m3 gas en 2.970 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Maashorst. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Maashorst winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Maashorst 1.026 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Volkel. Bij gelijk weer is stoken 139 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Volkel, raming Geteld).

Geraamde gaskosten per huishouden in Maashorst, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Volkel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter924
Normale winter1.026
Koude winter1.274
Koude winter met hogere gasprijs1.547

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Maashorst: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Maashorst in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Maashorst 3,7% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Maashorst is 684 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Maashorst.

Energiesubsidie in Maashorst: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Maashorst loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Maashorst heeft 8,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Maashorst, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Maashorst, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Maashorst: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Maashorst zijn in 41,1% van de gevallen A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. In Maashorst heeft 8,1% label E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Maashorst, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter41,1
B en C42,3
D of slechter16,6
waarvan E, F of G8,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 16.245 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Maashorst: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Maashorst leverde van 2023 tot en met 2025 757 woningen op.

Bij 106 woningen, of 14,0%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Maashorst, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202331,0
20241,7
20254,0
202611,3

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Maashorst: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Maashorst zijn voor 11,5% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 25,5% van de woningen in Maashorst (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Maashorst van 497.085 euro scheelt dat 4.971 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Maashorst: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Maashorst van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Maashorst vergeleken met de buurgemeenten

Maashorst zit met minstens 64,5% drie fasen 5,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (69,7%); Land van Cuijk, Bernheze, Boekel en Meierijstad scoren hoger.

Maashorst en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Maashorst64,5+1211.0263,7
Land van Cuijk68,1+1211.0604,0
Oss53,2+1211.0265,2
Bernheze73,4+1211.0943,0
Boekel87,5+1201.0603,1
Meierijstad66,2+1211.0373,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Maashorst

Hoe vraag ik 3-fase aan in Maashorst?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Maashorst heeft minstens 64,5% van de 28.867 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Maashorst een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Maashorst heeft minstens 64,5% en hoogstens 78,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Maashorst?

Enexis, voor 28.867 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Maashorst in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 900 m3 gas en 2.970 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Maashorst?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Maashorst had in 2024 3,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Maashorst.

Wat kost stoken in Maashorst deze winter?

1.026 euro bij een normale winter, 924 euro bij een zachte en 1.274 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Volkel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.