Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Meierijstad: minstens 66,2% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Meierijstad heeft 39.760 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Meierijstad bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De energierekening in Meierijstad stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  2. De ondergrens voor drie fasen ligt in Meierijstad 25,9 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  3. De energiearmoede in Meierijstad treft 3,4% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. Het einde van salderen kost in Meierijstad 359 euro per jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Meierijstad: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Meierijstad heeft minstens 66,2% en hoogstens 79,8% drie fasen.

Open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026 (stand 1 januari), laat in Erp een ondergrens van 87,6% zien en in Schijndel 60,6%, een verschil van 27,0 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Meierijstad, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Erp87,693,13.373
Sint-Oedenrode71,382,88.666
Veghel63,078,116.403
Schijndel60,676,011.318

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Meierijstad: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Brabant, waar Meierijstad ligt, is een wachttijd in maanden voor huishoudens niet gepubliceerd; 17 van de 54 voedingsgebieden hebben een wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, telt 17 van de 54 voedingsgebieden met tekort en wachtrij en 32 met ruimte. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Brabant, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)173232
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)154035

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Meierijstad: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Meierijstad is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Meierijstad.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Meierijstad heeft minstens 66,2% en hoogstens 79,8% van de 39.760 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Meierijstad, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Meierijstad 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Meierijstad stijgt in 2027 met 121 euro.

Berekening Geteld, 15 september 2026, vergelijkt Belastingplan 2027 en nettarieven bij 910 m3 gas en 3.040 kWh: de netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro. 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Meierijstad, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering369357-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 910 m3 gas en 3.040 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Meierijstad. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Meierijstad winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Meierijstad 1.037 euro in een normale winter.

CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Volkel en raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 geven 934 euro in een zachte winter en 1.564 euro in een koude winter met hogere gasprijs.

Geraamde gaskosten per huishouden in Meierijstad, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Volkel, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter934
Normale winter1.037
Koude winter1.288
Koude winter met hogere gasprijs1.564

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Meierijstad: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Meierijstad in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Meierijstad 3,4% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, meldt 6,0% landelijk. De betaalbaarheidskloof in Meierijstad is 745 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Meierijstad.

Energiesubsidie in Meierijstad: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Meierijstad loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Meierijstad heeft 8,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Meierijstad, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Meierijstad, de provincie Noord-Brabant en woningcorporaties.

Energielabel Meierijstad: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Meierijstad is 43,7% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 21.710 geregistreerde labels. Landelijk is 41,2% A of beter; in Meierijstad is 8,0% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Meierijstad, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,7
B en C42,0
D of slechter14,3
waarvan E, F of G8,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 21.710 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Meierijstad: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Meierijstad van 2023 tot en met 2025 1.341 woningen opgeleverd.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, telt 241 woningen (18,0%) zonder bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Meierijstad, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202317,2
202415,5
202521,1
202625,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Meierijstad: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Meierijstad worden voor 11,7% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, meldt 21,3% corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs is 529.884 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 5.299 euro per aankoop.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Meierijstad van 529.884 euro scheelt dat 5.299 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Meierijstad: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Meierijstad van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Meierijstad vergeleken met de buurgemeenten

Meierijstad zit met minstens 66,2% drie fasen 4,1 procentpunt onder het gemiddelde van de 10 buurgemeenten (70,3%); Sint-Michielsgestel, Bernheze, Laarbeek, Son en Breugel, Boekel, Nuenen, Gerwen en Nederwetten en Gemert-Bakel scoren hoger.

Meierijstad en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Meierijstad66,2+1211.0373,4
Sint-Michielsgestel74,2+1221.1512,8
Bernheze73,4+1211.0943,0
Laarbeek67,7+1221.1064,0
Son en Breugel70,2+1231.1842,4
Boxtel60,9+1211.0003,6
Maashorst64,5+1211.0263,7
Boekel87,5+1201.0603,1
Best59,7+1209663,2
Nuenen, Gerwen en Nederwetten72,1+1221.1502,6
Gemert-Bakel73,2+1211.0833,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Meierijstad

Hoe vraag ik 3-fase aan in Meierijstad?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Meierijstad heeft minstens 66,2% van de 39.760 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Meierijstad een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Meierijstad heeft minstens 66,2% en hoogstens 79,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Meierijstad?

Enexis, voor 39.760 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Meierijstad in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 910 m3 gas en 3.040 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Meierijstad?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Meierijstad had in 2024 3,4% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Meierijstad.

Wat kost stoken in Meierijstad deze winter?

1.037 euro bij een normale winter, 934 euro bij een zachte en 1.288 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Volkel; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.