Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Westerwolde: minstens 73,7% drie fasen, 125 euro duurder in 2027

Westerwolde heeft 12.976 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Westerwolde bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen ligt in Westerwolde 33,4 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. Stoken kost in Westerwolde 1.259 euro in een normale winter.
  3. Energiearmoede treft in Westerwolde 8,5% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. Energielabels E, F of G komen in Westerwolde voor bij 25,0% van de geregistreerde labels.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Westerwolde: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Westerwolde aanwezig bij minstens 73,7% en hoogstens 86,6% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 33,4 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. 27 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Westerwolde, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Oost91,196,2574
Sellingen83,992,41.258
Blijham77,287,92.011
Vlagtwedde76,887,31.442
Bourtange75,589,0546
Bellingwolde68,484,12.059
Ter Apel65,682,54.427

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Westerwolde: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Groningen, waar Westerwolde ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd; 8 van de 40 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt 8 van de 40 voedingsgebieden met tekort en wachtrij in Groningen (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Groningen, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)8111011
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)811516

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Westerwolde: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Westerwolde is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Westerwolde.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Westerwolde heeft minstens 73,7% en hoogstens 86,6% van de 12.976 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Westerwolde, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Westerwolde 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Westerwolde stijgt in 2027 met 125 euro.

De berekening gebruikt een verbruik van 1.140 m3 gas en 3.060 kWh. De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 8 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Westerwolde, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering539531-8
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+125

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.140 m3 gas en 3.060 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Westerwolde. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Westerwolde winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Westerwolde 1.259 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter kost stoken 1.111 euro. 6 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Nieuw Beerta, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Westerwolde, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Nieuw Beerta, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.111
Normale winter1.259
Koude winter1.623
Koude winter met hogere gasprijs1.971

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Westerwolde: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Westerwolde in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Westerwolde 8,5% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%. De betaalbaarheidskloof in Westerwolde is 1.023 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Westerwolde.

Energiesubsidie in Westerwolde: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Westerwolde loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Westerwolde heeft 25,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Westerwolde, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Westerwolde, de provincie Groningen en woningcorporaties.

Energielabel Westerwolde: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Westerwolde is 22,2% A of beter.

Landelijk is 41,2% van de geregistreerde labels A of beter. In Westerwolde is 25,0% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Westerwolde, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter22,2
B en C40,3
D of slechter37,5
waarvan E, F of G25,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 7.015 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Westerwolde: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Westerwolde leverde van 2023 tot en met 2025 133 woningen op.

Bij 36 woningen (27,1%) ontbreekt een bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Westerwolde, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202315,9
202453,5
202513,0
202629,3

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Westerwolde: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Westerwolde worden voor 12,1% niet door de eigenaar bewoond.

Ook is 21,7% van de woningen corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs is 374.010 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt 3.740 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Westerwolde van 374.010 euro scheelt dat 3.740 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Westerwolde: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Westerwolde van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Westerwolde vergeleken met de buurgemeenten

Westerwolde zit met minstens 73,7% drie fasen 15,1 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (58,6%); Borger-Odoorn scoort hoger.

Westerwolde en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Westerwolde73,7+1251.2598,5
Stadskanaal56,3+1241.1168,2
Oldambt58,1+1231.0839,7
Emmen49,5+1231.0627,0
Borger-Odoorn77,4+1241.2305,7
Pekela51,8+1251.1719,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Westerwolde

Hoe vraag ik 3-fase aan in Westerwolde?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Westerwolde heeft minstens 73,7% van de 12.976 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Westerwolde een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Westerwolde heeft minstens 73,7% en hoogstens 86,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Westerwolde?

Enexis, voor 12.976 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Westerwolde in 2027 meer voor energie?

125 euro per jaar bij 1.140 m3 gas en 3.060 kWh: de energiebelasting daalt met 8 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Westerwolde?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Westerwolde had in 2024 8,5% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Westerwolde.

Wat kost stoken in Westerwolde deze winter?

1.259 euro bij een normale winter, 1.111 euro bij een zachte en 1.623 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Nieuw Beerta; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.