Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Stadskanaal: minstens 56,3% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Stadskanaal heeft 16.325 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Stadskanaal bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Energiearmoede treft 8,2% van de huishoudens in Stadskanaal, tegenover 6,0% landelijk.
  2. Vergeleken met Stadskanaal hebben 18 van de 340 andere gemeenten een hoger aandeel energiearmoede.
  3. Energielabels E, F of G komen voor bij 17,5% van de geregistreerde labels in Stadskanaal.
  4. Bij het aandeel energielabels E, F of G in Stadskanaal hebben 35 van de 341 andere gemeenten een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Stadskanaal: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Stadskanaal zijn aanwezig bij minstens 56,3% en hoogstens 73,8% van de aansluitingen.

De ondergrens verschilt tussen wijken: Mussel komt op minstens 88,7%, tegenover minstens 52,8% in Musselkanaal, een verschil van 35,9 procentpunt. Open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026 (stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Stadskanaal, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Mussel88,794,5724
Alteveer69,984,4615
Onstwedde65,880,81.557
Stadskanaal52,971,69.988
Musselkanaal52,871,13.441

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Stadskanaal: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Stadskanaal is niet gepubliceerd; in de provincie Groningen, waar Stadskanaal ligt, hebben 8 van 40 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde in Groningen op 24 augustus 2026 8 van 40 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Groningen, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)8111011
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)811516

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Stadskanaal: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Stadskanaal is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Stadskanaal.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Stadskanaal heeft minstens 56,3% en hoogstens 73,8% van de 16.325 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Stadskanaal, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Stadskanaal 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Stadskanaal stijgt in 2027 met 124 euro.

De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt 1.010 m3 gas en 2.740 kWh. De energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Stadskanaal, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering409400-9
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.010 m3 gas en 2.740 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Stadskanaal. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Stadskanaal winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Stadskanaal 1.116 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter is dat 984 euro; bij gelijk weer is stoken 151 euro duurder dan vorig jaar. CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Nieuw Beerta, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Geraamde gaskosten per huishouden in Stadskanaal, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Nieuw Beerta, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter984
Normale winter1.116
Koude winter1.438
Koude winter met hogere gasprijs1.747

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Stadskanaal: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Stadskanaal in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Stadskanaal 8,2% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0%; 18 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel. TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Stadskanaal.

Energiesubsidie in Stadskanaal: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Stadskanaal loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Stadskanaal heeft 17,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Stadskanaal, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Stadskanaal, de provincie Groningen en woningcorporaties.

Energielabel Stadskanaal: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Stadskanaal zijn voor 30,5% A of beter.

Daarnaast is 17,5% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk; 35 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G. RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025.

Energielabels in Stadskanaal, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter30,5
B en C42,1
D of slechter27,4
waarvan E, F of G17,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 9.110 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit Stadskanaal: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Stadskanaal worden voor 10,2% niet door de eigenaar bewoond.

Daarnaast is 29,9% corporatiebezit, bij een gemiddelde verkoopprijs van 325.508 euro. CBS 82900NED en 83625NED, 2025.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Stadskanaal van 325.508 euro scheelt dat 3.255 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Stadskanaal: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Stadskanaal van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Stadskanaal vergeleken met de buurgemeenten

Stadskanaal zit met minstens 56,3% drie fasen 10,5 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (66,8%); Westerwolde, Borger-Odoorn en Aa en Hunze scoren hoger.

Stadskanaal en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Stadskanaal56,3+1241.1168,2
Westerwolde73,7+1251.2598,5
Pekela51,8+1251.1719,4
Borger-Odoorn77,4+1241.2305,7
Aa en Hunze75,9+1241.2044,8
Veendam55,3+1241.0838,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Stadskanaal

Hoe vraag ik 3-fase aan in Stadskanaal?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Stadskanaal heeft minstens 56,3% van de 16.325 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Stadskanaal een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Stadskanaal heeft minstens 56,3% en hoogstens 73,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Stadskanaal?

Enexis, voor 16.325 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Stadskanaal in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 1.010 m3 gas en 2.740 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Stadskanaal?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Stadskanaal had in 2024 8,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Stadskanaal.

Wat kost stoken in Stadskanaal deze winter?

1.116 euro bij een normale winter, 984 euro bij een zachte en 1.438 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Nieuw Beerta; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.