Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Borger-Odoorn: minstens 77,4% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Borger-Odoorn heeft 13.039 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Borger-Odoorn bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Borger-Odoorn heeft minstens 77,4% van de kleinverbruikaansluitingen drie fasen; 16 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  2. Stoken kost in Borger-Odoorn 1.230 euro in een normale winter; 8 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  3. In Borger-Odoorn wordt 8,7% van de woningen niet door de eigenaar bewoond; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Borger-Odoorn: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Borger-Odoorn heeft minstens 77,4% en hoogstens 87,5% drie fasen.

De ondergrens ligt 37,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%; 16 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Borger-Odoorn, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buinen100,0100,0352
Exloo92,996,11.219
Klijndijk85,292,3352
Odoorn79,389,6900
Valthe78,689,5569
2e Exloërmond78,586,91.072
Valthermond69,884,31.596
Borger69,783,22.633
Nieuw-Buinen66,980,22.257
Drouwen52,377,7417

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Borger-Odoorn: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Drenthe, waar Borger-Odoorn ligt, is geen wachttijd in maanden gepubliceerd; 6 van de 27 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De provincie heeft 7 voedingsgebieden met ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Drenthe, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)6867
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)86211

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Borger-Odoorn: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Borger-Odoorn is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Borger-Odoorn.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Borger-Odoorn heeft minstens 77,4% en hoogstens 87,5% van de 13.039 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Borger-Odoorn, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Borger-Odoorn 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Borger-Odoorn stijgt in 2027 met 124 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 9 euro. Het einde van salderen kost in dit profiel 363 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Borger-Odoorn, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering522513-9
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.100 m3 gas en 3.170 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Borger-Odoorn. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Borger-Odoorn winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Borger-Odoorn 1.230 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 167 euro duurder dan vorig jaar; 8 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Hoogeveen, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Borger-Odoorn, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hoogeveen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.088
Normale winter1.230
Koude winter1.563
Koude winter met hogere gasprijs1.898

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Borger-Odoorn: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Borger-Odoorn in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Borger-Odoorn 5,7% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 925 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Borger-Odoorn.

Energiesubsidie in Borger-Odoorn: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Borger-Odoorn loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Borger-Odoorn heeft 16,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Borger-Odoorn, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Borger-Odoorn, de provincie Drenthe en woningcorporaties.

Energielabel Borger-Odoorn: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Borger-Odoorn is 31,7% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Borger-Odoorn is 16,1% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Borger-Odoorn, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter31,7
B en C42,8
D of slechter25,5
waarvan E, F of G16,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 7.460 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Borger-Odoorn: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Borger-Odoorn leverde van 2023 tot en met 2025 259 woningen op.

Bij 39 woningen, 15,1%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Borger-Odoorn, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20235,7
202417,3
202523,0
202617,1

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Borger-Odoorn: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Borger-Odoorn worden voor 8,7% niet door de eigenaar bewoond.

50 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel; 19,5% van de woningen is corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Borger-Odoorn van 445.770 euro scheelt dat 4.458 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Borger-Odoorn: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Borger-Odoorn van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Borger-Odoorn vergeleken met de buurgemeenten

Borger-Odoorn zit met minstens 77,4% drie fasen 15,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (62,4%); geen buurgemeente scoort hoger.

Borger-Odoorn en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Borger-Odoorn77,4+1241.2305,7
Aa en Hunze75,9+1241.2044,8
Emmen49,5+1231.0627,0
Coevorden56,8+1221.1075,7
Stadskanaal56,3+1241.1168,2
Westerwolde73,7+1251.2598,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Borger-Odoorn

Hoe vraag ik 3-fase aan in Borger-Odoorn?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Borger-Odoorn heeft minstens 77,4% van de 13.039 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Borger-Odoorn een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Borger-Odoorn heeft minstens 77,4% en hoogstens 87,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Borger-Odoorn?

Enexis, voor 13.039 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Borger-Odoorn in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 1.100 m3 gas en 3.170 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Borger-Odoorn?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Borger-Odoorn had in 2024 5,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Borger-Odoorn.

Wat kost stoken in Borger-Odoorn deze winter?

1.230 euro bij een normale winter, 1.088 euro bij een zachte en 1.563 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hoogeveen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.