Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Noordwijk: minstens 64,8% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Noordwijk heeft 23.864 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Noordwijk bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen zijn aanwezig bij minstens 64,8% van de aansluitingen in Noordwijk, 24,5 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. Energiearmoede treft 3,0% van de huishoudens in Noordwijk; 37 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel.
  3. Woningen in Noordwijk zijn voor 19,1% niet door de eigenaar bewoond; 35 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Noordwijk: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Noordwijk aanwezig bij minstens 64,8% en hoogstens 74,0% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 24,5 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%; in Noordwijk Buitengebied is dat minstens 91,5% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Noordwijk, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Noordwijk Buitengebied91,593,71.328
De Zilk78,283,91.158
Noordwijk Zee76,182,44.683
Noordwijkerhout64,673,86.947
Noordwijkerhout Buitengebied61,971,81.181
Noordwijk Binnen53,365,58.567

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Noordwijk: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Noordwijk is niet gepubliceerd; in de provincie Zuid-Holland, waar Noordwijk ligt, 70 van de 199 voedingsgebieden hebben tekort en wachtrij.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Noordwijk: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Noordwijk is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Noordwijk.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Noordwijk heeft minstens 64,8% en hoogstens 74,0% van de 23.864 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Noordwijk, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Noordwijk 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Noordwijk stijgt in 2027 met 150 euro.

De netkosten stijgen met 162 euro, terwijl de energiebelasting 12 euro daalt; het einde van salderen kost 387 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Noordwijk, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering270258-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 840 m3 gas en 2.600 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Noordwijk. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Noordwijk winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Noordwijk 960 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 130 euro duurder dan vorig jaar; een zachte winter kost 852 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Noordwijk, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter852
Normale winter960
Koude winter1.223
Koude winter met hogere gasprijs1.485

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Noordwijk: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Noordwijk in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Noordwijk 3,0% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 696 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Noordwijk.

Energiesubsidie in Noordwijk: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Noordwijk loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Noordwijk heeft 10,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Noordwijk, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Noordwijk, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Noordwijk: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Noordwijk zijn voor 42,9% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; 10,5% valt in E, F of G, tegen 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Noordwijk, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter42,9
B en C38,1
D of slechter19,0
waarvan E, F of G10,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 13.950 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Noordwijk: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Noordwijk van 2023 tot en met 2025 900 woningen op.

Bij 206 woningen (22,9%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Noordwijk, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202325,2
202447,4
20255,5
20262,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Noordwijk: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Noordwijk zijn voor 19,1% niet door de eigenaar bewoond.

Het gemiddelde verkoopprijs is 626.591 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt vanaf 1 januari 2027 6.266 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Noordwijk van 626.591 euro scheelt dat 6.266 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Noordwijk: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Noordwijk van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Noordwijk vergeleken met de buurgemeenten

Noordwijk zit met minstens 64,8% drie fasen 7,6 procentpunt boven het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (57,2%); Bloemendaal scoort hoger.

Noordwijk en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Noordwijk64,8+1509603,0
Teylingen50,2+1509142,6
Katwijk38,4+1498803,2
Lisse60,7+1508802,7
Zandvoort58,0+1521.0588,1
Hillegom58,2+1509033,4
Bloemendaal77,5+1571.4863,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Noordwijk

Hoe vraag ik 3-fase aan in Noordwijk?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Noordwijk heeft minstens 64,8% van de 23.864 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Noordwijk een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Noordwijk heeft minstens 64,8% en hoogstens 74,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Noordwijk?

Liander, voor 23.864 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Noordwijk in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 840 m3 gas en 2.600 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Noordwijk?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Noordwijk had in 2024 3,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Noordwijk.

Wat kost stoken in Noordwijk deze winter?

960 euro bij een normale winter, 852 euro bij een zachte en 1.223 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.