Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Katwijk: minstens 38,4% drie fasen, 149 euro duurder in 2027

Katwijk heeft 30.446 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Katwijk bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Vergeleken met Katwijk hebben 35 van de 341 andere gemeenten lagere stookkosten dan 880 euro in een normale winter.
  2. Het einde van salderen kost in Katwijk binnen het gebruikte profiel 386 euro per jaar.
  3. Katwijk leverde in 2023 tot en met 2025 484 nieuwbouwwoningen op, waarvan bij 39 woningen de bouwstartmelding ontbreekt.
  4. In Katwijk heeft 43,7% van de geregistreerde energielabels A of beter, tegenover landelijk 41,2%.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Katwijk: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Katwijk voor bij minstens 38,4% en hoogstens 54,5% van de aansluitingen; de bovengrens is deels een raming.

In Rijnsburg ligt de ondergrens op 59,6%, tegenover 23,8% in Katwijk Noord, een verschil van 35,8 procentpunt. De open kleinverbruikdata van Liander telt 30.446 aansluitingen (peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Katwijk, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Rijnsburg59,670,27.908
Valkenburg50,063,02.564
Katwijk aan Zee31,849,68.256
Katwijk aan den Rijn24,444,15.155
Katwijk Noord23,843,76.208

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Katwijk: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Zuid-Holland, waar Katwijk ligt, speelt bij 70 van de 199 voedingsgebieden met een tekort.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde 70 van de 199 voedingsgebieden met tekort en wachtrij, en 69 met ruimte (stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zuid-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)7065469
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)111461113

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Katwijk: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Katwijk is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Katwijk.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Katwijk heeft minstens 38,4% en hoogstens 54,5% van de 30.446 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Katwijk, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Katwijk 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Katwijk stijgt in 2027 met 149 euro.

Het profiel gebruikt 770 m3 gas en 2.550 kWh, volgens het CBS-verbruik 2025 van Katwijk. Bij berekening door Geteld op 15 september 2026 stijgen de netkosten met 162 euro en daalt de energiebelasting met 13 euro.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Katwijk, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering213201-13
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+149

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 770 m3 gas en 2.550 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Katwijk. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Katwijk winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Katwijk 880 euro in een normale winter.

35 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Katwijk, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Rotterdam Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter782
Normale winter880
Koude winter1.105
Koude winter met hogere gasprijs1.342

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Katwijk: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Katwijk in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Katwijk 3,2% van de huishoudens.

Landelijk heeft 6,0% van de huishoudens energiearmoede; de betaalbaarheidskloof in Katwijk is 577 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Katwijk.

Energiesubsidie in Katwijk: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Katwijk loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Katwijk heeft 8,9% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Katwijk, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Katwijk, de provincie Zuid-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Katwijk: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Katwijk zijn voor 43,7% A of beter.

Van de 16.735 geregistreerde labels is 15,6% D of slechter. Landelijk is 41,2% A of beter (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Katwijk, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,7
B en C40,7
D of slechter15,6
waarvan E, F of G8,9

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 16.735 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Katwijk: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Katwijk omvat 484 woningen die in 2023 tot en met 2025 zijn opgeleverd.

Bij 39 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 8,1%; landelijk ontbreekt die melding bij 21% (CBS 86098NED, BAG, stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Katwijk, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20231,7
20240,4
202524,7
20263,9

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Katwijk: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Katwijk worden voor 9,1% niet door de eigenaar bewoond.

Van de 27.845 woningen is 27,3% corporatiebezit. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 529.500 euro scheelt de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers vanaf 1 januari 2027 5.295 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Katwijk van 529.500 euro scheelt dat 5.295 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Katwijk: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Katwijk van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Katwijk vergeleken met de buurgemeenten

Katwijk zit met minstens 38,4% drie fasen 10,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (48,6%); Oegstgeest, Wassenaar, Noordwijk en Teylingen scoren hoger.

Katwijk en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Katwijk38,4+1498803,2
Oegstgeest47,4+1501.0493,1
Wassenaar51,2+1561.4285,2
Noordwijk64,8+1509603,0
Teylingen50,2+1509142,6
Leiden29,5+1488447,3

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Katwijk

Hoe vraag ik 3-fase aan in Katwijk?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Katwijk heeft minstens 38,4% van de 30.446 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Katwijk een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Katwijk heeft minstens 38,4% en hoogstens 54,5% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Katwijk?

Liander, voor 30.446 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Katwijk in 2027 meer voor energie?

149 euro per jaar bij 770 m3 gas en 2.550 kWh: de energiebelasting daalt met 13 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Katwijk?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Katwijk had in 2024 3,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Katwijk.

Wat kost stoken in Katwijk deze winter?

880 euro bij een normale winter, 782 euro bij een zachte en 1.105 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Rotterdam Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.