Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Middelburg (Z.): minstens 30,1% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Middelburg (Z.) heeft 55.023 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin en Stedin Zeeland. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Middelburg (Z.) bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Het aandeel aansluitingen met drie fasen ligt in Middelburg (Z.) 10,2 procentpunt onder de landelijke ondergrens.
  2. De netkosten stijgen in Middelburg (Z.) in 2027 met 133 euro, terwijl de energiebelasting met 11 euro daalt.
  3. De betaalbaarheidskloof voor huishoudens in Middelburg (Z.) is 572 euro per jaar, bij 5,0% energiearmoede.
  4. Nieuwbouw in Middelburg (Z.) telt 25 woningen zonder bouwstartmelding, 3,8% van de 653 opleveringen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Middelburg (Z.): hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

3-fase aansluiting in Middelburg (Z.) komt voor bij minstens 30,1% en hoogstens 46,6% van de aansluitingen.

De landelijke ondergrens is 40,3%, tegenover minstens 30,1% in Middelburg (Z.), een verschil van 10,2 procentpunt (open kleinverbruikdata Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026, stand 1 januari). Arnestein heeft minstens 100,0% en Nieuw Middelburg minstens 6,5%, een verschil van 93,5 procentpunt in de ondergrens.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Middelburg (Z.), peiljaar 2025/2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin en Stedin Zeeland via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Arnestein100,0100,01.027
Oranjeplaat100,0100,0380
Verspreide huizen Arnemuiden85,591,2545
Ramsburg74,284,3318
Sint Laurens66,080,31.077
Mortiere63,277,22.715
Nieuw- en Sint Joosland55,066,61.202
Arnemuiden42,662,04.426
Binnenstad33,353,49.988
Klarenbeek26,545,03.208
Veersepoort25,747,32.133
Griffioen19,740,13.211
Stromenwijk/'t Zand18,535,67.845
Brigdamme16,348,3497
Middelburg Zuid15,630,76.820
Dauwendaele13,426,06.766
Nieuw Middelburg6,520,12.190

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin en Stedin Zeeland publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Middelburg (Z.): hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor een zwaardere aansluiting in de provincie Zeeland, waar Middelburg (Z.) ligt, is niet gepubliceerd; 1 van de 25 voedingsgebieden heeft een tekort en wachtrij.

Stedin en Stedin Zeeland publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt op 24 augustus 2026 dat 1 van de 25 voedingsgebieden in Zeeland een tekort en wachtrij heeft.

Capaciteitskaart provincie Zeeland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)17116
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)60127

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin en Stedin Zeeland.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin en Stedin Zeeland sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Middelburg (Z.): thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Middelburg (Z.) is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Middelburg (Z.).

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Middelburg (Z.) heeft minstens 30,1% en hoogstens 46,6% van de 55.023 aansluitingen drie fasen (Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Middelburg (Z.), bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Middelburg (Z.) 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Middelburg (Z.) stijgt in 2027 met 122 euro.

Bij een profiel van 790 m3 gas en 2.220 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 11 euro; het einde van salderen kost 357 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Middelburg (Z.), 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering191181-11
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 790 m3 gas en 2.220 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Middelburg (Z.). De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Middelburg (Z.) winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Middelburg (Z.) 901 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 123 euro duurder dan vorig jaar. De raming voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Vlissingen (raming Geteld).

Geraamde gaskosten per huishouden in Middelburg (Z.), stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Vlissingen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter802
Normale winter901
Koude winter1.115
Koude winter met hogere gasprijs1.355

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Middelburg (Z.): wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Middelburg (Z.) in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Middelburg (Z.) 5,0% van de huishoudens.

Dat ligt onder het landelijke aandeel van 6,0%. De betaalbaarheidskloof is 572 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Middelburg (Z.).

Energiesubsidie in Middelburg (Z.): welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Middelburg (Z.) loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Middelburg (Z.) heeft 11,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Middelburg (Z.), stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Middelburg (Z.), de provincie Zeeland en woningcorporaties.

Energielabel Middelburg (Z.): hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabel in Middelburg (Z.) is bij 43,8% van de geregistreerde labels A of beter.

Landelijk is 41,2% van de labels A of beter. In Middelburg (Z.) is 11,8% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Middelburg (Z.), peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,8
B en C36,9
D of slechter19,3
waarvan E, F of G11,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 15.060 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Middelburg (Z.): hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Middelburg (Z.) leverde in 2023 tot en met 2025 653 woningen op.

Bij 25 woningen, 3,8% van de opleveringen, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Middelburg (Z.), per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20231,2
20240,5
202510,1
20264,4

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Middelburg (Z.): wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Middelburg (Z.) worden voor 14,9% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 26,4% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 393.274 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers per 1 januari 2027 scheelt 3.933 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Middelburg (Z.) van 393.274 euro scheelt dat 3.933 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Middelburg (Z.): krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Middelburg (Z.) van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin en Stedin Zeeland maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin en Stedin Zeeland die niet kent.

Middelburg (Z.) vergeleken met de gemeenten in de buurt

Middelburg (Z.) zit met minstens 30,1% drie fasen 32,6 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 gemeenten in de buurt (62,7%); alle gemeenten in de buurt scoren hoger.

Middelburg (Z.) en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Middelburg (Z.)30,1+1229015,0
Veere69,7+1241.1062,8
Vlissingen39,1+1218446,6
Goes60,6+1208254,9
Borsele75,7+1219923,1
Sluis68,5+1241.0495,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Middelburg (Z.)

Hoe vraag ik 3-fase aan in Middelburg (Z.)?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin en Stedin Zeeland sturen daarna een prijsopgave. In Middelburg (Z.) heeft minstens 30,1% van de 55.023 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Middelburg (Z.) een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Middelburg (Z.) heeft minstens 30,1% en hoogstens 46,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Middelburg (Z.)?

Stedin en Stedin Zeeland, voor 55.023 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2025/2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Middelburg (Z.) in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 790 m3 gas en 2.220 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Middelburg (Z.)?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Middelburg (Z.) had in 2024 5,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Middelburg (Z.).

Wat kost stoken in Middelburg (Z.) deze winter?

901 euro bij een normale winter, 802 euro bij een zachte en 1.115 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Vlissingen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.