Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Veere: minstens 69,7% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Veere heeft 32.221 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin en Stedin Zeeland. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Veere bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen in Veere voor bij minstens 69,7% van de aansluitingen; 43 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  2. Energiearmoede treft in Veere 2,8% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  3. Van de energielabels in Veere is 17,4% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Veere: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Veere voor bij minstens 69,7% en hoogstens 79,9% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 29,4 procentpunt boven de landelijke ondergrens; 43 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (open kleinverbruikdata Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Veere, peiljaar 2025/2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin en Stedin Zeeland via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Gapinge85,089,6559
Serooskerke81,687,92.243
Grijpskerke79,587,41.554
Biggekerke79,086,91.312
Meliskerke77,885,51.179
Westkapelle77,282,14.087
Domburg75,284,23.719
Aagtekerke71,682,91.388
Koudekerke71,281,64.398
Veere66,479,11.935
Oostkapelle60,374,83.964
Vrouwenpolder55,069,32.103
Zoutelande54,768,23.780

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin en Stedin Zeeland publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Veere: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Veere is niet gepubliceerd; in de provincie Zeeland, waar Veere ligt, heeft 1 van de 25 voedingsgebieden een wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldt op 24 augustus 2026 voor Zeeland 1 van de 25 voedingsgebieden met tekort en wachtrij, en 6 met ruimte. Stedin en Stedin Zeeland publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zeeland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)17116
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)60127

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin en Stedin Zeeland.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin en Stedin Zeeland sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Veere: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Veere is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Veere.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Veere heeft minstens 69,7% en hoogstens 79,9% van de 32.221 aansluitingen drie fasen (Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Veere, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Veere 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Veere stijgt in 2027 met 124 euro.

Bij een profiel van 970 m3 gas en 2.690 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 9 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Veere, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering374365-9
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 970 m3 gas en 2.690 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Veere. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Veere winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Veere 1.106 euro in een normale winter.

In een zachte winter kost stoken 985 euro, tegenover 1.369 euro in een koude winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Vlissingen, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Veere, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Vlissingen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter985
Normale winter1.106
Koude winter1.369
Koude winter met hogere gasprijs1.664

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Veere: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Veere in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Veere 2,8% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; 23 van de 340 andere gemeenten hebben een lager aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Veere.

Energiesubsidie in Veere: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Veere loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Veere heeft 17,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Veere, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Veere, de provincie Zeeland en woningcorporaties.

Energielabel Veere: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Veere is 29,7% A of beter.

In Veere is 17,4% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk; 36 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Veere, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter29,7
B en C43,1
D of slechter27,2
waarvan E, F of G17,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.880 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Veere: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Veere leverde van 2023 tot en met 2025 224 woningen op.

Bij 98 woningen (43,8%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Veere, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202361,0
202420,0
202540,2
202676,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Veere: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Veere worden voor 20,7% niet door de eigenaar bewoond.

Ook is 10,1% van de woningen corporatiebezit; 27 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel niet zelf bewoonde woningen (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Veere van 496.742 euro scheelt dat 4.967 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Veere: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Veere van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin en Stedin Zeeland maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin en Stedin Zeeland die niet kent.

Veere vergeleken met de buurgemeenten

Veere zit met minstens 69,7% drie fasen 17,2 procentpunt boven het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (52,5%); Noord-Beveland scoort hoger.

Veere en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Veere69,7+1241.1062,8
Middelburg (Z.)30,1+1229015,0
Vlissingen39,1+1218446,6
Noord-Beveland71,0+1219034,0
Schouwen-Duiveland69,6+1221.0154,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Veere

Hoe vraag ik 3-fase aan in Veere?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin en Stedin Zeeland sturen daarna een prijsopgave. In Veere heeft minstens 69,7% van de 32.221 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Veere een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Veere heeft minstens 69,7% en hoogstens 79,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Veere?

Stedin en Stedin Zeeland, voor 32.221 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2025/2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Veere in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 970 m3 gas en 2.690 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Veere?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Veere had in 2024 2,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Veere.

Wat kost stoken in Veere deze winter?

1.106 euro bij een normale winter, 985 euro bij een zachte en 1.369 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Vlissingen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.