Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Sluis: minstens 68,5% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Sluis heeft 43.040 kleinverbruikaansluitingen op het net van Stedin en Stedin Zeeland. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Sluis bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Bij nieuwbouw in Sluis ontbreekt bij 228 woningen, oftewel 64,8%, de bouwstartmelding.
  2. Van de woningen in Sluis wordt 24,3% niet door de eigenaar bewoond.
  3. De energierekening in Sluis stijgt in 2027 met 124 euro bij 920 m3 gas en 2.460 kWh.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Sluis: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Sluis komen voor bij minstens 68,5% en hoogstens 78,4% van de aansluitingen.

De ondergrens in Sluis ligt 28,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. In Sint Kruis is de ondergrens 100,0% en in Retranchement 47,4% (open kleinverbruikdata Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Sluis, peiljaar 2025/2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Stedin en Stedin Zeeland via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Sint Kruis100,0100,0367
Eede93,895,61.026
Groede88,993,51.688
Schoondijke82,789,71.588
Zuidzande79,388,6850
Cadzand78,787,55.921
IJzendijke75,084,03.055
Waterlandkerkje74,588,2736
Sluis72,581,73.771
Hoofdplaat72,182,21.368
Aardenburg65,875,53.095
Oostburg62,472,36.050
Nieuwvliet61,970,23.489
Breskens55,769,08.797
Retranchement47,463,81.239

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Stedin en Stedin Zeeland publiceren per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Sluis: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Zeeland, waar Sluis ligt, is voor huishoudens niet gepubliceerd in maanden.

Volgens de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, heeft 1 van de 25 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (4,0%); 6 hebben ruimte. Stedin en Stedin Zeeland publiceren geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Zeeland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)17116
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)60127

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Stedin en Stedin Zeeland.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Stedin en Stedin Zeeland sturen daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Sluis: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Sluis is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Sluis.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Sluis heeft minstens 68,5% en hoogstens 78,4% van de 43.040 aansluitingen drie fasen (Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Sluis, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Sluis 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Sluis stijgt in 2027 met 124 euro.

Bij 920 m3 gas en 2.460 kWh stijgen de netkosten met 133 euro, terwijl de energiebelasting met 9 euro daalt (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026; verbruik: CBS, 2025).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Sluis, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering312303-9
Netkosten stroom en gas751884+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 920 m3 gas en 2.460 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Sluis. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Sluis winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Sluis 1.049 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 143 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Vlissingen, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Sluis, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Vlissingen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter934
Normale winter1.049
Koude winter1.298
Koude winter met hogere gasprijs1.579

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Sluis: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Sluis in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede in Sluis treft 5,7% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens. De betaalbaarheidskloof in Sluis is 972 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Sluis.

Energiesubsidie in Sluis: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Sluis loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Sluis heeft 16,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Sluis, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Sluis, de provincie Zeeland en woningcorporaties.

Energielabel Sluis: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Sluis is 34,4% A of beter.

Landelijk heeft 41,2% label A of beter en 11,3% label E, F of G; in Sluis is 16,0% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Sluis, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter34,4
B en C41,7
D of slechter23,9
waarvan E, F of G16,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 10.570 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Sluis: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Sluis telt 352 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Bij 228 woningen (64,8%) ontbreekt de bouwstartmelding. 21 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Sluis, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202377,5
202454,6
202524,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Sluis: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Sluis zijn in 24,3% van de gevallen niet door de eigenaar bewoond.

14 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel niet zelf bewoonde woningen. In Sluis is 16,1% corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Sluis van 338.820 euro scheelt dat 3.388 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Sluis: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Sluis van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Stedin en Stedin Zeeland maken het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Stedin en Stedin Zeeland die niet kent.

Sluis vergeleken met de gemeenten in de buurt

Sluis zit met minstens 68,5% drie fasen 27,9 procentpunt boven het gemiddelde van de 3 gemeenten in de buurt (40,6%); geen gemeente in de buurt scoort hoger.

Sluis en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Sluis68,5+1241.0495,7
Terneuzen52,5+1229946,2
Vlissingen39,1+1218446,6
Middelburg (Z.)30,1+1229015,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Sluis

Hoe vraag ik 3-fase aan in Sluis?

Via mijnaansluiting.nl; Stedin en Stedin Zeeland sturen daarna een prijsopgave. In Sluis heeft minstens 68,5% van de 43.040 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Sluis een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Sluis heeft minstens 68,5% en hoogstens 78,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Sluis?

Stedin en Stedin Zeeland, voor 43.040 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2025/2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Sluis in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 920 m3 gas en 2.460 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Sluis?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Sluis had in 2024 5,7% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Sluis.

Wat kost stoken in Sluis deze winter?

1.049 euro bij een normale winter, 934 euro bij een zachte en 1.298 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Stedin en Stedin Zeeland, peiljaar 2025/2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Vlissingen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.