Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Bergen (NH.): minstens 68,6% drie fasen, 154 euro duurder in 2027

Bergen (NH.) heeft 17.266 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Bergen (NH.) bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Bergen (NH.) heeft minstens 68,6% van de aansluitingen drie fasen, tegenover minstens 40,3% landelijk.
  2. De energierekening in Bergen (NH.) stijgt in 2027 met 154 euro; 5 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.
  3. Stoken kost in Bergen (NH.) 1.177 euro in een normale winter; 25 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  4. In Bergen (NH.) wordt 20,3% van de woningen niet door de eigenaar bewoond; 29 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Bergen (NH.): hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Bergen (NH.) voor bij minstens 68,6% en hoogstens 76,8% van de aansluitingen; de bovengrens is deels geraamd.

De ondergrens ligt 28,3 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari). 49 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Bergen (NH.), peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Buitengebied Bergen100,0100,0372
Bergen aan Zee83,287,6405
Egmond aan den Hoef75,081,51.934
Bergen Binnen69,577,46.438
Egmond-Binnen68,076,41.567
Egmond aan Zee66,475,22.903
Schoorl61,071,13.647

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Bergen (NH.): hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor huishoudens in de provincie Noord-Holland, waar Bergen (NH.) ligt, is niet in maanden gepubliceerd.

Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland (stand 24 augustus 2026) hadden 124 van de 165 voedingsgebieden tekort en wachtrij; 7 hadden ruimte. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Bergen (NH.): thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Bergen (NH.) is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Bergen (NH.).

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Bergen (NH.) heeft minstens 68,6% en hoogstens 76,8% van de 17.266 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Bergen (NH.), bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Bergen (NH.) 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Bergen (NH.) stijgt in 2027 met 154 euro.

Bij een profiel van 1.050 m3 gas en 2.650 kWh stijgen de netkosten met 162 euro, terwijl de energiebelasting 8 euro daalt (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026). 5 van de 341 andere gemeenten hebben een grotere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Bergen (NH.), 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering428420-8
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+154

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.050 m3 gas en 2.650 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Bergen (NH.). De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Bergen (NH.) winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Bergen (NH.) 1.177 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 160 euro duurder dan vorig jaar. 25 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station De Kooy Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Bergen (NH.), stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station De Kooy Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.033
Normale winter1.177
Koude winter1.547
Koude winter met hogere gasprijs1.880

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Bergen (NH.): wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Bergen (NH.) in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Bergen (NH.) 3,9% van de huishoudens.

Landelijk heeft 6,0% van de huishoudens energiearmoede; in Bergen (NH.) is de betaalbaarheidskloof 811 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Bergen (NH.).

Energiesubsidie in Bergen (NH.): welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Bergen (NH.) loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Bergen (NH.) heeft 16,0% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Bergen (NH.), stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Bergen (NH.), de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Bergen (NH.): hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Bergen (NH.) is 35,6% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter; in Bergen (NH.) is 16,0% E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Bergen (NH.), peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter35,6
B en C39,4
D of slechter25,0
waarvan E, F of G16,0

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 9.125 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Bergen (NH.): hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw leverde in Bergen (NH.) van 2023 tot en met 2025 136 woningen op.

In Bergen (NH.) ontbreekt bij 25 woningen (18,4%) de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Bergen (NH.), per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202326,9
202410,0

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Bergen (NH.): wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Bergen (NH.) zijn voor 20,3% niet door de eigenaar bewoond.

29 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel woningen dat niet door de eigenaar wordt bewoond. Corporaties bezitten 18,3% van de woningen in Bergen (NH.) (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Bergen (NH.) van 737.165 euro scheelt dat 7.372 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Bergen (NH.): krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Bergen (NH.) van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Bergen (NH.) vergeleken met de buurgemeenten

Bergen (NH.) zit met minstens 68,6% drie fasen 10,6 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (58,0%); Heiloo en Castricum scoren hoger.

Bergen (NH.) en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Bergen (NH.)68,6+1541.1773,9
Alkmaar40,2+1509405,9
Schagen57,2+1509533,2
Heiloo70,8+1521.0632,0
Castricum71,4+1521.0522,3
Dijk en Waard50,6+1478862,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Bergen (NH.)

Hoe vraag ik 3-fase aan in Bergen (NH.)?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Bergen (NH.) heeft minstens 68,6% van de 17.266 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Bergen (NH.) een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Bergen (NH.) heeft minstens 68,6% en hoogstens 76,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Bergen (NH.)?

Liander, voor 17.266 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Bergen (NH.) in 2027 meer voor energie?

154 euro per jaar bij 1.050 m3 gas en 2.650 kWh: de energiebelasting daalt met 8 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Bergen (NH.)?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Bergen (NH.) had in 2024 3,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Bergen (NH.).

Wat kost stoken in Bergen (NH.) deze winter?

1.177 euro bij een normale winter, 1.033 euro bij een zachte en 1.547 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station De Kooy Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.