Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Schagen: minstens 57,2% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Schagen heeft 27.201 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Schagen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen in Schagen ligt 16,9 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. De netkosten stijgen in Schagen met 162 euro in 2027 tegenover 2026.
  3. Het einde van salderen kost in Schagen 387 euro per jaar bij het genoemde verbruiksprofiel.
  4. Bij gelijk weer kost stoken in Schagen 130 euro meer dan vorig jaar.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Schagen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

3-fase aansluitingen vormen in Schagen minstens 57,2% en hoogstens 68,3% van het totaal; de bovengrens is deels een raming.

De ondergrens ligt 16,9 procentpunt boven de landelijke ondergrens. Schagerbrug heeft minstens 86,8% en Sint Maartensvlotbrug minstens 17,5% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Schagen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Schagerbrug86,890,21.114
Sint Maarten83,387,6986
Waarland78,183,91.208
't Zand74,981,41.396
Burgerbrug68,676,8579
Petten67,576,0837
Schagen-Centrum62,172,02.360
Warmenhuizen60,771,03.335
Callantsoog60,270,62.289
Sint Maartensbrug58,069,0476
Dirkshorn57,968,9977
Schagen-Zuid54,666,51.296
Schagen-Oost53,465,61.643
Oudesluis53,265,4494
Schagen-West51,664,22.412
Tuitjenhorn51,163,91.774
Schagen-Noord31,949,72.728
Sint Maartensvlotbrug17,539,01.297

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Schagen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Holland, waar Schagen ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd; 124 van de 165 voedingsgebieden hebben een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 124 van de 165 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Schagen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Schagen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Schagen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Schagen heeft minstens 57,2% en hoogstens 68,3% van de 27.201 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Schagen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Schagen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Schagen stijgt met 150 euro in 2027 tegenover 2026.

Bij een verbruik van 850 m3 gas en 2.760 kWh stijgen de netkosten met 162 euro, terwijl de energiebelasting 12 euro daalt (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Schagen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering295283-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 850 m3 gas en 2.760 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Schagen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Schagen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Schagen 953 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer kost stoken 130 euro meer dan vorig jaar; in een zachte winter kost het 836 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station De Kooy Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Schagen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station De Kooy Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter836
Normale winter953
Koude winter1.252
Koude winter met hogere gasprijs1.522

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Schagen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Schagen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Schagen 3,2% van de huishoudens.

Dat is lager dan het landelijke aandeel van 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 666 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Schagen.

Energiesubsidie in Schagen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Schagen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Schagen heeft 9,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Schagen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Schagen, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Schagen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Schagen is 43,1% A of beter.

In Schagen heeft 9,2% van de geregistreerde labels E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Schagen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,1
B en C39,3
D of slechter17,6
waarvan E, F of G9,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 13.975 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Schagen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Schagen van 2023 tot en met 2025 859 woningen opgeleverd.

Bij 78 woningen (9,1%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen 21% landelijk (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Schagen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202316,3
20247,6
20253,2
202642,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Schagen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Schagen wordt 10,9% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 21,5% (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Schagen van 458.936 euro scheelt dat 4.589 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Schagen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Schagen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Schagen vergeleken met de buurgemeenten

Schagen zit met minstens 57,2% drie fasen 1,5 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (58,7%); Hollands Kroon en Bergen (NH.) scoren hoger.

Schagen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Schagen57,2+1509533,2
Hollands Kroon68,8+1501.0204,0
Dijk en Waard50,6+1478862,9
Bergen (NH.)68,6+1541.1773,9
Den Helder46,9+1529196,8

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Schagen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Schagen?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Schagen heeft minstens 57,2% van de 27.201 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Schagen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Schagen heeft minstens 57,2% en hoogstens 68,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Schagen?

Liander, voor 27.201 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Schagen in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 850 m3 gas en 2.760 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Schagen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Schagen had in 2024 3,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Schagen.

Wat kost stoken in Schagen deze winter?

953 euro bij een normale winter, 836 euro bij een zachte en 1.252 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station De Kooy Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.