Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Alkmaar: minstens 40,2% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Alkmaar heeft 59.146 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Alkmaar bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Nieuwbouw in Alkmaar mist bij 1.432 woningen een bouwstartmelding, goed voor 99,8%.
  2. Tussen wijken in Alkmaar verschilt de ondergrens voor drie fasen 74,6 procentpunt.
  3. De energierekening in Alkmaar stijgt in 2027 met 150 euro, terwijl de netkosten met 162 euro stijgen.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Alkmaar: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Alkmaar komen voor bij minstens 40,2% en hoogstens 55,8% van de aansluitingen; de bovengrens is deels geraamd.

Open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026 (stand 1 januari), zet de landelijke ondergrens op 40,3%. Tussen Graft-De Rijp en Huiswaard is het verschil in ondergrens 74,6 procentpunt.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Alkmaar, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Graft-De Rijp80,685,73.312
Schermer75,982,22.702
Oudorp63,172,77.485
Centrum59,470,06.789
Vroonermeer51,063,81.965
Zuid37,353,77.506
West37,253,67.070
Overdie34,151,34.735
De Mare15,037,27.882
Daalmeer/Koedijk14,236,65.950
Huiswaard6,030,63.750

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Alkmaar: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Holland, waar Alkmaar ligt, is de wachttijd voor huishoudens niet gepubliceerd in maanden.

Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026, telt in Noord-Holland 124 van de 165 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (75,2%) en 7 met ruimte. Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Alkmaar: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Alkmaar is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Alkmaar.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Alkmaar heeft minstens 40,2% en hoogstens 55,8% van de 59.146 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Alkmaar, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Alkmaar 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Alkmaar stijgt in 2027 met 150 euro.

Berekening Geteld, 15 september 2026, vergelijkt het Belastingplan 2027 en nettarieven met 2026. De energiebelasting daalt met 12 euro; het einde van salderen kost in het profiel van Alkmaar 385 euro per jaar.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Alkmaar, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering152140-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 730 m3 gas en 2.260 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Alkmaar. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Alkmaar winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Alkmaar 940 euro in een normale winter.

CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Schiphol Airport en raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 liggen aan de berekening ten grondslag. In een zachte winter is stoken 833 euro; bij gelijk weer is het 128 euro duurder dan vorig jaar.

Geraamde gaskosten per huishouden in Alkmaar, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter833
Normale winter940
Koude winter1.197
Koude winter met hogere gasprijs1.453

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Alkmaar: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Alkmaar kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 bestaat uit 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. CBS, 2025, meldt stadsverwarming bij 11,2% van de woningen.

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Alkmaar: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Alkmaar in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Alkmaar 5,9% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, meldt landelijk 6,0% van de huishoudens met energiearmoede. De betaalbaarheidskloof in Alkmaar is 551 euro per jaar.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Alkmaar.

Energiesubsidie in Alkmaar: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Alkmaar loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Alkmaar heeft 10,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Alkmaar, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Alkmaar, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Alkmaar: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Alkmaar zijn voor 38,3% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 36.045 geregistreerde labels. Landelijk is 41,2% A of beter en 10,6% van de labels in Alkmaar is E, F of G.

Energielabels in Alkmaar, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter38,3
B en C43,0
D of slechter18,7
waarvan E, F of G10,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 36.045 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Alkmaar: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Alkmaar leverde van 2023 tot en met 2025 1.435 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, telt 1.432 woningen zonder bouwstartmelding (99,8%), tegenover 21% landelijk. 3 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Alkmaar, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
2023100,0
202499,8
202599,7

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Alkmaar: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Alkmaar zijn voor 15,2% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, tellen 54.739 woningen; 27,8% is corporatiebezit.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Alkmaar van 424.065 euro scheelt dat 4.241 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Alkmaar: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Alkmaar van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Alkmaar vergeleken met de buurgemeenten

Alkmaar zit met minstens 40,2% drie fasen 21,5 procentpunt onder het gemiddelde van de 9 buurgemeenten (61,7%); Dijk en Waard, Purmerend, Bergen (NH.), Castricum, Koggenland, Heiloo, Wormerland en Uitgeest scoren hoger.

Alkmaar en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Alkmaar40,2+1509405,9
Dijk en Waard50,6+1478862,9
Purmerend68,8+1411.0215,8
Bergen (NH.)68,6+1541.1773,9
Castricum71,4+1521.0522,3
Koggenland65,3+1509982,9
Heiloo70,8+1521.0632,0
Wormerland60,6+1509493,8
Uitgeest61,0+1519832,5
Zaanstad38,0+1509246,4

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Alkmaar

Hoe vraag ik 3-fase aan in Alkmaar?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Alkmaar heeft minstens 40,2% van de 59.146 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Alkmaar een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Alkmaar heeft minstens 40,2% en hoogstens 55,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Alkmaar?

Liander, voor 59.146 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Alkmaar in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 730 m3 gas en 2.260 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Alkmaar?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Alkmaar had in 2024 5,9% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Alkmaar.

Wat kost stoken in Alkmaar deze winter?

940 euro bij een normale winter, 833 euro bij een zachte en 1.197 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.