Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Wormerland: minstens 60,6% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Wormerland heeft 8.114 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Wormerland bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen verschilt tussen wijken in Wormerland met 38,8 procentpunt.
  2. Bij gelijk weer kost stoken in Wormerland 129 euro meer dan vorig jaar.
  3. In Wormerland is de betaalbaarheidskloof bij energiearmoede 524 euro per jaar.
  4. In Wormerland valt 9,8% van de geregistreerde labels in de klassen E, F of G.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Wormerland: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen komen in Wormerland voor bij minstens 60,6% en hoogstens 70,9% van de aansluitingen; de bovengrens is deels geraamd.

De ondergrens ligt 20,3 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3%. In Jisp is de ondergrens 93,0% en in Wormer 54,2% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Wormerland, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Jisp93,094,8598
Wijdewormer89,492,1818
Wormer54,266,26.698

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Wormerland: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Noord-Holland, met Wormerland, heeft voor huishoudens geen gepubliceerde wachttijd in maanden; 124 van de 165 voedingsgebieden hebben een wachtrij.

Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland hebben 124 van de 165 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Wormerland: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Wormerland is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Wormerland.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Wormerland heeft minstens 60,6% en hoogstens 70,9% van de 8.114 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Wormerland, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Wormerland 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Wormerland stijgt in 2027 met 150 euro.

Geteld rekende met CBS-verbruik 2025 van 830 m3 gas en 2.560 kWh. De energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Wormerland, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering258247-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 830 m3 gas en 2.560 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Wormerland. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Wormerland winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Wormerland 949 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter kost stoken 842 euro; in een koude winter met hogere gasprijs kost het 1.467 euro (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Wormerland, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Schiphol Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter842
Normale winter949
Koude winter1.208
Koude winter met hogere gasprijs1.467

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Wormerland: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Wormerland in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Wormerland 3,8% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0%; de betaalbaarheidskloof in Wormerland is 524 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Wormerland.

Energiesubsidie in Wormerland: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Wormerland loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Wormerland heeft 9,8% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Wormerland, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Wormerland, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Wormerland: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Wormerland zijn voor 42,6% A of beter.

Landelijk is dat 41,2%; 9,8% van de labels in Wormerland is E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Wormerland, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter42,6
B en C33,2
D of slechter24,2
waarvan E, F of G9,8

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 4.665 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit Wormerland: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Wormerland zijn voor 9,2% niet door de eigenaar bewoond.

Van de 7.277 woningen is 29,7% corporatiebezit. De gemiddelde verkoopprijs is 499.467 euro; de lagere overdrachtsbelasting scheelt 4.995 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Wormerland van 499.467 euro scheelt dat 4.995 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Wormerland: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Wormerland van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Wormerland vergeleken met de buurgemeenten

Wormerland zit met minstens 60,6% drie fasen 10,7 procentpunt boven het gemiddelde van de 5 buurgemeenten (49,9%); Purmerend scoort hoger.

Wormerland en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Wormerland60,6+1509493,8
Purmerend68,8+1411.0215,8
Zaanstad38,0+1509246,4
Alkmaar40,2+1509405,9
Oostzaan44,1+1511.0403,6
Landsmeer58,4+1511.0974,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Wormerland

Hoe vraag ik 3-fase aan in Wormerland?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Wormerland heeft minstens 60,6% van de 8.114 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Wormerland een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Wormerland heeft minstens 60,6% en hoogstens 70,9% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Wormerland?

Liander, voor 8.114 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Wormerland in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 830 m3 gas en 2.560 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Wormerland?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Wormerland had in 2024 3,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Wormerland.

Wat kost stoken in Wormerland deze winter?

949 euro bij een normale winter, 842 euro bij een zachte en 1.208 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Schiphol Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.