Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Valkenburg aan de Geul: minstens 38,8% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Valkenburg aan de Geul heeft 8.923 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Valkenburg aan de Geul bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Valkenburg aan de Geul heeft bij een normale winter 1.148 euro aan stookkosten; 44 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten.
  2. Energielabels in Valkenburg aan de Geul omvatten 21,1% E, F of G; 14 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G.
  3. Woningen in Valkenburg aan de Geul worden voor 24,8% niet door de eigenaar bewoond; 13 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Valkenburg aan de Geul: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

3-fase aansluitingen in Valkenburg aan de Geul hebben minstens 38,8% en hoogstens 60,1% drie fasen.

Open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026 (stand 1 januari), telt 8.923 aansluitingen. De ondergrens is in Schin op Geul - Oud-Valkenburg 50,1% en in Valkenburg minstens 33,5%.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Valkenburg aan de Geul, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
: Schin op Geul - Oud-Valkenburg50,169,2733
: Houthem - Sint Gerlach46,567,1764
: Sibbe - IJzeren46,068,5648
: Berg en Terblijt - Vilt39,661,81.993
: Valkenburg33,555,14.713

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Valkenburg aan de Geul: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Limburg, waar Valkenburg aan de Geul ligt, is niet gepubliceerd in maanden voor huishoudens; 6 van de 37 voedingsgebieden hebben een wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telt 6 van de 37 voedingsgebieden met tekort en wachtrij, terwijl 28 voedingsgebieden ruimte hebben (stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Valkenburg aan de Geul: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Valkenburg aan de Geul is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Valkenburg aan de Geul.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Valkenburg aan de Geul heeft minstens 38,8% en hoogstens 60,1% van de 8.923 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Valkenburg aan de Geul, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Valkenburg aan de Geul 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Valkenburg aan de Geul stijgt in 2027 met 124 euro.

De energiebelasting daalt met 9 euro, terwijl de netkosten met 133 euro stijgen. Voor 3.163 woningen met zonnepanelen kost het einde van salderen 361 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Valkenburg aan de Geul, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering393384-9
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 990 m3 gas en 2.730 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Valkenburg aan de Geul. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Valkenburg aan de Geul winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Valkenburg aan de Geul 1.148 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer zijn de stookkosten 156 euro duurder dan vorig jaar. 44 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Valkenburg aan de Geul, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.024
Normale winter1.148
Koude winter1.383
Koude winter met hogere gasprijs1.680

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Valkenburg aan de Geul: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Valkenburg aan de Geul in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Valkenburg aan de Geul 6,0% van de huishoudens.

Het landelijke aandeel is ook 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 805 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Valkenburg aan de Geul.

Energiesubsidie in Valkenburg aan de Geul: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Valkenburg aan de Geul loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Valkenburg aan de Geul heeft 21,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Valkenburg aan de Geul, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Valkenburg aan de Geul, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Valkenburg aan de Geul: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Valkenburg aan de Geul is 27,7% A of beter.

Van de geregistreerde labels is 21,1% E, F of G. 14 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Valkenburg aan de Geul, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter27,7
B en C41,7
D of slechter30,6
waarvan E, F of G21,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.130 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit Valkenburg aan de Geul: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Valkenburg aan de Geul worden voor 24,8% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 17,9% en de gemiddelde verkoopprijs is 443.960 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Valkenburg aan de Geul van 443.960 euro scheelt dat 4.440 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Valkenburg aan de Geul: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Valkenburg aan de Geul van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Valkenburg aan de Geul vergeleken met de buurgemeenten

Valkenburg aan de Geul zit met minstens 38,8% drie fasen 4,2 procentpunt onder het gemiddelde van de 6 buurgemeenten (43,0%); Eijsden-Margraten, Beekdaelen, Voerendaal, Meerssen en Gulpen-Wittem scoren hoger.

Valkenburg aan de Geul en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Valkenburg aan de Geul38,8+1241.1486,0
Eijsden-Margraten50,3+1231.2173,3
Beekdaelen46,8+1221.1714,9
Voerendaal42,5+1231.1714,8
Meerssen43,3+1231.1714,3
Gulpen-Wittem53,9+1231.1714,8
Maastricht21,4+1219249,1

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Valkenburg aan de Geul

Hoe vraag ik 3-fase aan in Valkenburg aan de Geul?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Valkenburg aan de Geul heeft minstens 38,8% van de 8.923 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Valkenburg aan de Geul een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Valkenburg aan de Geul heeft minstens 38,8% en hoogstens 60,1% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Valkenburg aan de Geul?

Enexis, voor 8.923 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Valkenburg aan de Geul in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 990 m3 gas en 2.730 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Valkenburg aan de Geul?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Valkenburg aan de Geul had in 2024 6,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Valkenburg aan de Geul.

Wat kost stoken in Valkenburg aan de Geul deze winter?

1.148 euro bij een normale winter, 1.024 euro bij een zachte en 1.383 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Maastricht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.