Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Eijsden-Margraten: minstens 50,3% drie fasen, 123 euro duurder in 2027

Eijsden-Margraten heeft 12.451 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Eijsden-Margraten bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Stoken kost in Eijsden-Margraten 1.217 euro in een normale winter.
  2. Energielabels in Eijsden-Margraten zijn voor 16,6% E, F of G.
  3. De energierekening in Eijsden-Margraten stijgt met 123 euro, terwijl de netkosten met 133 euro stijgen.
  4. Energiearmoede treft in Eijsden-Margraten 3,3% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Eijsden-Margraten: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen is in Eijsden-Margraten aanwezig bij minstens 50,3% en hoogstens 67,6% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 10,0 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Eijsden-Margraten, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Sint Geertruid77,485,4938
Mheer - Noorbeek67,381,51.483
Margraten63,375,42.114
Cadier en Keer46,667,22.004
Gronsveld44,466,81.465
Eijsden36,256,14.447

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Eijsden-Margraten: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Eijsden-Margraten is niet gepubliceerd.

In de provincie Limburg, waar Eijsden-Margraten ligt, hebben 6 van de 37 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Eijsden-Margraten: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Eijsden-Margraten is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Eijsden-Margraten.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Eijsden-Margraten heeft minstens 50,3% en hoogstens 67,6% van de 12.451 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Eijsden-Margraten, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Eijsden-Margraten 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Eijsden-Margraten stijgt met 123 euro in 2027 tegenover 2026.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 10 euro. De berekening van Geteld op 15 september 2026 gebruikt het CBS-verbruik 2025 van de gemeente; het einde van salderen kost 362 euro per jaar.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Eijsden-Margraten, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering480470-10
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+123

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.050 m3 gas en 3.120 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Eijsden-Margraten. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Eijsden-Margraten winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Eijsden-Margraten 1.217 euro in een normale winter.

11 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten. De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Maastricht Airport.

Geraamde gaskosten per huishouden in Eijsden-Margraten, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.086
Normale winter1.217
Koude winter1.466
Koude winter met hogere gasprijs1.782

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Eijsden-Margraten: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Eijsden-Margraten in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Eijsden-Margraten 3,3% van de huishoudens.

Landelijk is het aandeel 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 830 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Eijsden-Margraten.

Energiesubsidie in Eijsden-Margraten: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Eijsden-Margraten loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Eijsden-Margraten heeft 16,6% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Eijsden-Margraten, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Eijsden-Margraten, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Eijsden-Margraten: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Eijsden-Margraten zijn voor 33,8% A of beter.

E, F of G is 16,6% van de geregistreerde labels; 44 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Eijsden-Margraten, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter33,8
B en C38,8
D of slechter27,4
waarvan E, F of G16,6

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.700 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Eijsden-Margraten: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Eijsden-Margraten leverde van 2023 tot en met 2025 249 woningen op.

Bij 94 woningen, oftewel 37,8%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Eijsden-Margraten, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20235,6
20240,0
202579,1

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Eijsden-Margraten: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Eijsden-Margraten worden voor 15,6% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 10,4% van de woningen en de gemiddelde verkoopprijs is 516.779 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Eijsden-Margraten van 516.779 euro scheelt dat 5.168 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Eijsden-Margraten: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Eijsden-Margraten van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Eijsden-Margraten vergeleken met de buurgemeenten

Eijsden-Margraten zit met minstens 50,3% drie fasen 12,3 procentpunt boven het gemiddelde van de 3 buurgemeenten (38,0%); Gulpen-Wittem scoort hoger.

Eijsden-Margraten en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Eijsden-Margraten50,3+1231.2173,3
Gulpen-Wittem53,9+1231.1714,8
Maastricht21,4+1219249,1
Valkenburg aan de Geul38,8+1241.1486,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Eijsden-Margraten

Hoe vraag ik 3-fase aan in Eijsden-Margraten?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Eijsden-Margraten heeft minstens 50,3% van de 12.451 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Eijsden-Margraten een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Eijsden-Margraten heeft minstens 50,3% en hoogstens 67,6% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Eijsden-Margraten?

Enexis, voor 12.451 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Eijsden-Margraten in 2027 meer voor energie?

123 euro per jaar bij 1.050 m3 gas en 3.120 kWh: de energiebelasting daalt met 10 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Eijsden-Margraten?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Eijsden-Margraten had in 2024 3,3% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Eijsden-Margraten.

Wat kost stoken in Eijsden-Margraten deze winter?

1.217 euro bij een normale winter, 1.086 euro bij een zachte en 1.466 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Maastricht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.