Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Simpelveld: minstens 32,1% drie fasen, 124 euro duurder in 2027

Simpelveld heeft 5.419 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Simpelveld bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie en energielabels. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Vergeleken met Simpelveld hebben 44 van de 341 andere gemeenten hogere stookkosten bij een normale winter van 1.148 euro.
  2. Vergeleken met Simpelveld hebben 9 van de 341 andere gemeenten een hoger aandeel labels E, F of G dan 22,5%.
  3. De energierekening in Simpelveld stijgt in 2027 met 124 euro, terwijl de netkosten met 133 euro stijgen.
  4. In Simpelveld ligt de ondergrens voor drie fasen 8,2 procentpunt onder de landelijke ondergrens.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Simpelveld: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Simpelveld komen voor bij minstens 32,1% en hoogstens 56,8% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 8,2 procentpunt onder de landelijke ondergrens van 40,3%. In Bocholtz is de ondergrens 32,2% en in Simpelveld 32,0% (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Simpelveld, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Bocholtz32,256,92.546
Simpelveld32,056,82.873

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Simpelveld: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd in de provincie Limburg, waar Simpelveld ligt, is niet gepubliceerd; 6 van de 37 voedingsgebieden hebben een wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. In 28 voedingsgebieden is ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Simpelveld: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Simpelveld is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Simpelveld.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Simpelveld heeft minstens 32,1% en hoogstens 56,8% van de 5.419 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Simpelveld, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Simpelveld 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Simpelveld stijgt in 2027 met 124 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 9 euro. Bij 2.355 woningen met zonnepanelen kost het einde van salderen 361 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Simpelveld, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering397387-9
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+124

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 990 m3 gas en 2.760 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Simpelveld. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Simpelveld winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Simpelveld 1.148 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is dat 156 euro duurder dan vorig jaar. 44 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Simpelveld, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.024
Normale winter1.148
Koude winter1.383
Koude winter met hogere gasprijs1.680

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Simpelveld: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Simpelveld in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Simpelveld 5,8% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 718 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Simpelveld.

Energiesubsidie in Simpelveld: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Simpelveld loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Simpelveld heeft 22,5% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Simpelveld, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Simpelveld, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Simpelveld: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Simpelveld is 24,1% A of beter.

Energielabel E, F of G heeft 22,5% van de geregistreerde labels; 9 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Simpelveld, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter24,1
B en C36,3
D of slechter39,6
waarvan E, F of G22,5

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 2.840 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Woningbezit Simpelveld: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Simpelveld wordt 14,4% niet door de eigenaar bewoond.

Corporaties bezitten 23,6% van de woningen. De gemiddelde verkoopprijs is 343.886 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt per aankoop 3.439 euro vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Simpelveld van 343.886 euro scheelt dat 3.439 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Simpelveld: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Simpelveld van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Simpelveld vergeleken met de gemeenten in de buurt

Simpelveld zit met minstens 32,1% drie fasen 1,1 procentpunt onder het gemiddelde van de 5 gemeenten in de buurt (33,2%); Gulpen-Wittem, Voerendaal en Vaals scoren hoger.

Simpelveld en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Simpelveld32,1+1241.1485,8
Heerlen12,5+12196212,1
Gulpen-Wittem53,9+1231.1714,8
Voerendaal42,5+1231.1714,8
Kerkrade24,7+1221.0099,4
Vaals32,4+1251.12513,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Simpelveld

Hoe vraag ik 3-fase aan in Simpelveld?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Simpelveld heeft minstens 32,1% van de 5.419 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Simpelveld een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Simpelveld heeft minstens 32,1% en hoogstens 56,8% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Simpelveld?

Enexis, voor 5.419 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Simpelveld in 2027 meer voor energie?

124 euro per jaar bij 990 m3 gas en 2.760 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Simpelveld?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Simpelveld had in 2024 5,8% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Simpelveld.

Wat kost stoken in Simpelveld deze winter?

1.148 euro bij een normale winter, 1.024 euro bij een zachte en 1.383 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Maastricht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.