Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Heerlen: minstens 12,5% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Heerlen heeft 49.029 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Heerlen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Drie fasen komen in Heerlen voor bij minstens 12,5% van de aansluitingen, tegenover minstens 40,3% landelijk.
  2. De energierekening in Heerlen stijgt in 2027 met 121 euro; 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.
  3. Energiearmoede treft in Heerlen 12,1% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. Van de energielabels in Heerlen is 21,3% E, F of G; 13 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  5. Bij nieuwbouw in Heerlen ontbreekt bij 89,2% van de woningen een bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Heerlen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Heerlen komen voor bij minstens 12,5% en hoogstens 37,0% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 27,8 procentpunt onder de landelijke ondergrens. In Welten-Benzenrade is die minstens 24,3%, tegenover minstens 1,4% in Heerlerbaan - Centrum, een verschil van 22,9 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Heerlen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Welten-Benzenrade24,347,82.251
Heerlen-Centrum23,844,24.267
Bekkerveld - Aarveld22,150,01.666
Heerlerbaan - Schil17,534,72.748
Molenberg16,740,52.383
Caumerveld-Douve Weien16,631,72.911
Nieuw Lotbroek14,551,92.265
Mariarade13,644,51.865
Schandelen - Grasbroek12,934,72.882
Maria Gewanden - Terschuren8,941,62.153
Rennemig - Beersdal8,830,92.666
Hoensbroek - De Dem8,340,54.027
Vrieheide - De Stack7,833,72.823
Zeswegen-Nieuw Husken5,615,31.903
Heerlerheide - Passart4,427,33.017
Heksenberg3,742,41.480
Meezenbroek-Schaesbergerveld3,632,53.456
Eikenderveld1,916,41.484
Heerlerbaan - Centrum1,426,82.258

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Heerlen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Heerlen is niet gepubliceerd; in de provincie Limburg hebben 6 van de 37 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

In de provincie Limburg, waar Heerlen ligt, hebben 6 van de 37 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Heerlen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Heerlen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Heerlen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Heerlen heeft minstens 12,5% en hoogstens 37,0% van de 49.029 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Heerlen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Heerlen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Heerlen stijgt in 2027 met 121 euro.

De netkosten stijgen met 133 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro. Voor 13.113 woningen met zonnepanelen kost het einde van salderen in dit profiel 357 euro per jaar (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Heerlen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering217205-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 790 m3 gas en 2.450 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Heerlen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Heerlen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Heerlen 962 euro in een normale winter.

Bij een zachte winter zijn de stookkosten 858 euro en bij een koude winter 1.159 euro. Bij gelijk weer is dat 131 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Heerlen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter858
Normale winter962
Koude winter1.159
Koude winter met hogere gasprijs1.409

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Heerlen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Heerlen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Heerlen 12,1% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% en de betaalbaarheidskloof is 659 euro per jaar. 1 van de 340 andere gemeenten heeft een hoger aandeel (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Heerlen.

Energiesubsidie in Heerlen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Heerlen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Heerlen heeft 21,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Heerlen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Heerlen, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Heerlen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Heerlen zijn in 21,6% van de gevallen A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter en in Heerlen is 21,3% E, F of G. 13 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Heerlen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter21,6
B en C44,0
D of slechter34,4
waarvan E, F of G21,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 31.470 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Heerlen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Heerlen leverde van 2023 tot en met 2025 379 woningen op.

Bij 338 woningen ontbreekt de bouwstartmelding, dat is 89,2%. Landelijk is dat 21%; 11 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Heerlen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202379,1
202499,2
2025100,0
202663,0

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Heerlen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Heerlen wordt 18,1% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 36,2% en de gemiddelde verkoopprijs is 284.279 euro. De lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt vanaf 1 januari 2027 2.843 euro per aankoop; 41 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Heerlen van 284.279 euro scheelt dat 2.843 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Heerlen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Heerlen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Heerlen vergeleken met de gemeenten in de buurt

Heerlen zit met minstens 12,5% drie fasen 18,7 procentpunt onder het gemiddelde van de 7 gemeenten in de buurt (31,2%); alle gemeenten in de buurt scoren hoger.

Heerlen en de dichtstbijzijnde gemeenten: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Heerlen12,5+12196212,1
Landgraaf15,5+1211.0097,1
Brunssum24,5+1219517,9
Simpelveld32,1+1241.1485,8
Beekdaelen46,8+1221.1714,9
Voerendaal42,5+1231.1714,8
Kerkrade24,7+1221.0099,4
Vaals32,4+1251.12513,5

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Heerlen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Heerlen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Heerlen heeft minstens 12,5% van de 49.029 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Heerlen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Heerlen heeft minstens 12,5% en hoogstens 37,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Heerlen?

Enexis, voor 49.029 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Heerlen in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 790 m3 gas en 2.450 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Heerlen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Heerlen had in 2024 12,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Heerlen.

Wat kost stoken in Heerlen deze winter?

962 euro bij een normale winter, 858 euro bij een zachte en 1.159 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Maastricht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.