Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Roerdalen: minstens 52,9% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Roerdalen heeft 10.526 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Roerdalen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Roerdalen ontbreekt bij 70,6% van de nieuwbouwwoningen een bouwstartmelding; 16 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.
  2. De ondergrens voor drie fasen in Roerdalen ligt 12,6 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  3. Energiearmoede treft 4,2% van de huishoudens in Roerdalen, tegenover 6,0% landelijk.
  4. De energierekening in Roerdalen stijgt met 122 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Roerdalen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

3-fase aansluitingen in Roerdalen zijn goed voor minstens 52,9% en hoogstens 69,3% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 12,6 procentpunt boven landelijk. In Montfort is de ondergrens minstens 75,0%, tegenover minstens 38,6% in Posterholt, een verschil van 36,4 procentpunt (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Roerdalen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Montfort75,084,51.537
Melick54,669,11.737
Sint Odiliënberg54,270,61.752
Herkenbosch50,768,32.120
Vlodrop50,169,71.242
Posterholt38,658,32.138

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Roerdalen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Limburg, waar Roerdalen ligt, is geen wachttijd in maanden voor huishoudens gepubliceerd.

De capaciteitskaart meldt op 24 augustus 2026 dat 6 van de 37 voedingsgebieden een tekort en wachtrij hebben (16,2%); 28 hebben ruimte (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland). Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Roerdalen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Roerdalen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Roerdalen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Roerdalen heeft minstens 52,9% en hoogstens 69,3% van de 10.526 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Roerdalen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Roerdalen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Roerdalen stijgt in 2027 met 122 euro.

Bij een verbruik van 970 m3 gas en 3.040 kWh daalt de energiebelasting met 11 euro (CBS-verbruik 2025; berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Roerdalen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering413402-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 970 m3 gas en 3.040 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Roerdalen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Roerdalen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Roerdalen 1.125 euro in een normale winter.

In een zachte winter kost gas 1.003 euro en in een koude winter 1.355 euro. Bij gelijk weer is dat 153 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Roerdalen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.003
Normale winter1.125
Koude winter1.355
Koude winter met hogere gasprijs1.646

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Roerdalen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Roerdalen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Roerdalen 4,2% van de huishoudens.

Dat is lager dan de landelijke 6,0%; de betaalbaarheidskloof is 876 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Roerdalen.

Energiesubsidie in Roerdalen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Roerdalen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Roerdalen heeft 15,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Roerdalen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Roerdalen, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Roerdalen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Energielabels in Roerdalen zijn bij 31,1% van de registraties A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. In Roerdalen is 15,4% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Roerdalen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter31,1
B en C43,5
D of slechter25,4
waarvan E, F of G15,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.135 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Roerdalen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Roerdalen van 2023 tot en met 2025 269 woningen opgeleverd.

Bij 190 woningen (70,6%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk; 16 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Roerdalen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Roerdalen worden voor 11,5% niet door de eigenaar bewoond.

De gemiddelde verkoopprijs is 395.565 euro; de lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt 3.956 euro per aankoop vanaf 1 januari 2027 (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Roerdalen van 395.565 euro scheelt dat 3.956 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Roerdalen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Roerdalen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Roerdalen vergeleken met de buurgemeenten

Roerdalen zit met minstens 52,9% drie fasen 7,9 procentpunt boven het gemiddelde van de 3 buurgemeenten (45,0%); Maasgouw scoort hoger.

Roerdalen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Roerdalen52,9+1221.1254,2
Roermond36,2+1219626,9
Echt-Susteren44,6+1211.1014,8
Maasgouw54,2+1221.1363,6

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Roerdalen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Roerdalen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Roerdalen heeft minstens 52,9% van de 10.526 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Roerdalen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Roerdalen heeft minstens 52,9% en hoogstens 69,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Roerdalen?

Enexis, voor 10.526 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Roerdalen in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 970 m3 gas en 3.040 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Roerdalen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Roerdalen had in 2024 4,2% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Roerdalen.

Wat kost stoken in Roerdalen deze winter?

1.125 euro bij een normale winter, 1.003 euro bij een zachte en 1.355 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Maastricht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.