Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Maasgouw: minstens 54,2% drie fasen, 122 euro duurder in 2027

Maasgouw heeft 11.942 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Maasgouw bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Driefasenaansluitingen in Maasgouw hebben een ondergrens die 13,9 procentpunt boven de landelijke ondergrens ligt.
  2. De energierekening in Maasgouw stijgt met 122 euro, terwijl de netkosten met 133 euro stijgen.
  3. Energiearmoede treft in Maasgouw 3,6% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.
  4. Van de energielabels in Maasgouw is 14,2% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Maasgouw: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen in Maasgouw komt voor bij minstens 54,2% en hoogstens 71,2% van de aansluitingen.

Open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026 (stand 1 januari), laat zien dat de landelijke ondergrens 40,3% is. In Ohé en Laak is de ondergrens minstens 82,6%.

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Maasgouw, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Ohé en Laak82,690,6403
Beegden70,081,3903
Heel69,880,81.917
Thorn56,074,91.215
Linne55,973,31.992
Stevensweert50,367,4959
Wessem49,770,11.028
Maasbracht39,359,93.525

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Maasgouw: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Limburg, waar Maasgouw ligt, is voor huishoudens geen wachttijd in maanden gepubliceerd.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland telde op 24 augustus 2026 in Limburg 6 van de 37 voedingsgebieden met tekort en wachtrij.

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Maasgouw: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Maasgouw is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Maasgouw.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Maasgouw heeft minstens 54,2% en hoogstens 71,2% van de 11.942 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Maasgouw, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Maasgouw 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Maasgouw stijgt in 2027 met 122 euro.

Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026, laten zien dat de netkosten met 133 euro stijgen en de energiebelasting met 11 euro daalt.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Maasgouw, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering430419-11
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+122

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 980 m3 gas en 3.130 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Maasgouw. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Maasgouw winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Maasgouw 1.136 euro in een normale winter.

De raming van Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027 gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Maastricht Airport. Bij een zachte winter is het 1.014 euro.

Geraamde gaskosten per huishouden in Maasgouw, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.014
Normale winter1.136
Koude winter1.369
Koude winter met hogere gasprijs1.663

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Maasgouw: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Maasgouw in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Maasgouw 3,6% van de huishoudens.

TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024, meldt 6,0% landelijk en een betaalbaarheidskloof van 883 euro per jaar in Maasgouw.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Maasgouw.

Energiesubsidie in Maasgouw: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Maasgouw loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Maasgouw heeft 14,2% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Maasgouw, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Maasgouw, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Maasgouw: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Maasgouw is 35,9% A of beter.

RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025, telt 6.155 geregistreerde labels. Van de labels is 14,2% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.

Energielabels in Maasgouw, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter35,9
B en C39,6
D of slechter24,5
waarvan E, F of G14,2

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 6.155 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Maasgouw: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Maasgouw leverde van 2023 tot en met 2025 128 woningen op.

CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026, laat zien dat bij 15 woningen (11,7%) de bouwstartmelding ontbreekt, tegenover 21% landelijk.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Maasgouw, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20231,8
202423,0
202637,1

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Maasgouw: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Maasgouw zijn voor 11,1% niet door de eigenaar bewoond.

CBS 82900NED en 83625NED, 2025, laten ook zien dat 16,2% corporatiebezit is en de gemiddelde verkoopprijs 431.950 euro is.

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Maasgouw van 431.950 euro scheelt dat 4.320 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Maasgouw: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Maasgouw van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Maasgouw vergeleken met de buurgemeenten

Maasgouw zit met minstens 54,2% drie fasen 4,2 procentpunt boven het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (50,0%); Leudal scoort hoger.

Maasgouw en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Maasgouw54,2+1221.1363,6
Leudal66,2+1221.1483,5
Echt-Susteren44,6+1211.1014,8
Roermond36,2+1219626,9
Roerdalen52,9+1221.1254,2

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Maasgouw

Hoe vraag ik 3-fase aan in Maasgouw?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Maasgouw heeft minstens 54,2% van de 11.942 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Maasgouw een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Maasgouw heeft minstens 54,2% en hoogstens 71,2% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Maasgouw?

Enexis, voor 11.942 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Maasgouw in 2027 meer voor energie?

122 euro per jaar bij 980 m3 gas en 3.130 kWh: de energiebelasting daalt met 11 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Maasgouw?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Maasgouw had in 2024 3,6% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Maasgouw.

Wat kost stoken in Maasgouw deze winter?

1.136 euro bij een normale winter, 1.014 euro bij een zachte en 1.369 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Maastricht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.