Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Westerveld: minstens 63,5% drie fasen, 123 euro duurder in 2027

Westerveld heeft 10.643 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Westerveld bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. De ondergrens voor drie fasen ligt in Westerveld 23,2 procentpunt boven de landelijke ondergrens.
  2. Vergeleken met Westerveld hebben 17 van de 341 andere gemeenten hogere stookkosten bij een normale winter.
  3. De energierekening in Westerveld stijgt in 2027 met 123 euro.
  4. Energiearmoede treft in Westerveld 4,0% van de huishoudens, tegenover 6,0% landelijk.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Westerveld: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Drie fasen zijn in Westerveld aanwezig bij minstens 63,5% en hoogstens 78,4% van de aansluitingen.

In Wapse heeft minstens 88,0% van de aansluitingen drie fasen, tegenover minstens 46,6% in Havelte, een verschil van 41,4 procentpunt tussen de ondergrenzen (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Westerveld, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Wapse88,095,6316
Wapserveen71,183,5395
Vledder67,383,51.087
Dwingeloo67,081,91.509
Zorgvlied65,682,4569
Uffelte60,475,8695
Diever59,675,01.779
Wilhelminaoord49,076,4449
Havelte46,664,42.369

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Westerveld: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Westerveld is niet gepubliceerd; in de provincie Drenthe, waar Westerveld ligt, hebben 6 van de 27 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

De Capaciteitskaart Netbeheer Nederland meldde op 24 augustus 2026 6 van de 27 voedingsgebieden met tekort en wachtrij. Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Drenthe, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)6867
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)86211

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Westerveld: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Westerveld is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Westerveld.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Westerveld heeft minstens 63,5% en hoogstens 78,4% van de 10.643 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Westerveld, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Westerveld 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Westerveld stijgt in 2027 met 123 euro.

Bij een profiel van 1.070 m3 gas en 3.140 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 9 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Westerveld, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering497487-9
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+123

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 1.070 m3 gas en 3.140 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Westerveld. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Westerveld winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Westerveld 1.196 euro in een normale winter.

De raming van Geteld gebruikt CBS-gasverbruik 2025 en KNMI-station Hoogeveen voor oktober 2026 tot en met maart 2027. 17 van de 341 andere gemeenten hebben hogere stookkosten bij een normale winter.

Geraamde gaskosten per huishouden in Westerveld, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Hoogeveen, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter1.059
Normale winter1.196
Koude winter1.521
Koude winter met hogere gasprijs1.846

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Westerveld: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Westerveld in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Westerveld 4,0% van de huishoudens.

De betaalbaarheidskloof is 837 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024). Landelijk heeft 6,0% van de huishoudens energiearmoede.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Westerveld.

Energiesubsidie in Westerveld: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Westerveld loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Westerveld heeft 14,1% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Westerveld, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Westerveld, de provincie Drenthe en woningcorporaties.

Energielabel Westerveld: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Westerveld is 34,5% A of beter.

Van de geregistreerde labels is 14,1% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Westerveld, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter34,5
B en C43,1
D of slechter22,4
waarvan E, F of G14,1

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 5.185 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Westerveld: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Westerveld leverde van 2023 tot en met 2025 128 woningen op.

Bij 32 opgeleverde woningen, ofwel 25,0%, ontbreekt de bouwstartmelding; landelijk is dat 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Westerveld, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20230,0
202447,5

Niet in deze tabel: 2025, omdat er in dat jaar geen nieuwbouw is opgeleverd of geteld.

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Westerveld: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Westerveld worden voor 10,3% niet door de eigenaar bewoond.

In Westerveld is 16,7% van de woningen corporatiebezit (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Westerveld van 487.354 euro scheelt dat 4.874 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Westerveld: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Westerveld van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Westerveld vergeleken met de buurgemeenten

Westerveld zit met minstens 63,5% drie fasen 9,0 procentpunt boven het gemiddelde van de 7 buurgemeenten (54,5%); Midden-Drenthe scoort hoger.

Westerveld en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Westerveld63,5+1231.1964,0
Midden-Drenthe66,5+1371.1184,2
De Wolden55,9+1241.2303,9
Steenwijkerland60,0+1371.0865,2
Weststellingwerf61,4+1381.1085,9
Ooststellingwerf57,4+1521.0945,9
Meppel32,4+1219275,9
Hoogeveen48,0+1221.0066,0

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Westerveld

Hoe vraag ik 3-fase aan in Westerveld?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Westerveld heeft minstens 63,5% van de 10.643 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Westerveld een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Westerveld heeft minstens 63,5% en hoogstens 78,4% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Westerveld?

Enexis, voor 10.643 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Westerveld in 2027 meer voor energie?

123 euro per jaar bij 1.070 m3 gas en 3.140 kWh: de energiebelasting daalt met 9 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Westerveld?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Westerveld had in 2024 4,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Westerveld.

Wat kost stoken in Westerveld deze winter?

1.196 euro bij een normale winter, 1.059 euro bij een zachte en 1.521 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Hoogeveen; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.