Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Sittard-Geleen: minstens 29,3% drie fasen, 121 euro duurder in 2027

Sittard-Geleen heeft 49.277 kleinverbruikaansluitingen op het net van Enexis. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Sittard-Geleen bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, stadsverwarming, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. Bij de energierekening in Sittard-Geleen hebben 50 van de 341 andere gemeenten een kleinere stijging van 121 euro.
  2. Energiearmoede treft in Sittard-Geleen 8,1% van de huishoudens; 19 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  3. Van de energielabels in Sittard-Geleen is 17,3% E, F of G; 38 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.
  4. Bij nieuwbouw in Sittard-Geleen ontbreekt bij 67,8% van de woningen een bouwstartmelding; 20 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Sittard-Geleen: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Een 3-fase aansluiting in Sittard-Geleen komt voor bij minstens 29,3% en hoogstens 55,0% van de aansluitingen.

De ondergrens ligt 11,0 procentpunt onder de landelijke ondergrens. In Sittard heeft minstens 47,5% van de aansluitingen drie fasen, tegenover minstens 20,3% in Geleen (open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Sittard-Geleen, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Enexis via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Sittard47,568,77.349
Guttecoven38,165,52.420
Holtum-Born35,659,94.325
Obbicht en Papenhoven34,362,22.449
Munstergeleen33,762,72.306
Limbrichterveld26,550,13.091
Overhoven25,548,810.006
Geleen20,349,017.331

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Enexis publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Sittard-Geleen: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

Een wachttijd voor een zwaardere aansluiting in Sittard-Geleen is niet gepubliceerd; in de provincie Limburg hebben 6 van de 37 voedingsgebieden een tekort en wachtrij.

Enexis publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens. Op de Capaciteitskaart Netbeheer Nederland hebben in Limburg 6 van de 37 voedingsgebieden een tekort en wachtrij (stand 24 augustus 2026).

Capaciteitskaart provincie Limburg, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)62128
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)45028

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Enexis.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Sittard-Geleen: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Sittard-Geleen is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Sittard-Geleen.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Sittard-Geleen heeft minstens 29,3% en hoogstens 55,0% van de 49.277 aansluitingen drie fasen (Enexis, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Sittard-Geleen, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Sittard-Geleen 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Sittard-Geleen stijgt in 2027 met 121 euro.

Bij een profiel van 830 m3 gas en 2.670 kWh stijgen de netkosten met 133 euro en daalt de energiebelasting met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekend door Geteld op 15 september 2026). 50 van de 341 andere gemeenten hebben een kleinere stijging.

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Sittard-Geleen, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering270258-12
Netkosten stroom en gas742875+133
Samen+121

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 830 m3 gas en 2.670 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Sittard-Geleen. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Sittard-Geleen winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Sittard-Geleen 1.015 euro in een normale winter.

In een zachte winter kost stoken 906 euro; bij gelijk weer is het 138 euro duurder dan vorig jaar (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Sittard-Geleen, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Maastricht Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter906
Normale winter1.015
Koude winter1.223
Koude winter met hogere gasprijs1.486

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Stadsverwarming Sittard-Geleen: wat kost een warmtenet per jaar?

Stadsverwarming in Sittard-Geleen kost maximaal 1.469 euro per jaar bij een verbruik van 20 GJ.

Het ACM-maximum voor 2026 telt 615,66 euro vastrecht, 33,73 euro meettarief en 40,97 euro per GJ. In Sittard-Geleen heeft 5,2% van de woningen stadsverwarming (CBS, verbruik 2025).

Maximumtarieven warmte van de ACM, 2023 tot en met 2026, in euro inclusief btw (bron: ACM-tarievenbesluiten)
Jaarvast per jaarper GJmeettarief20 GJ per jaar
2023549,5890,9130,752.399
2024582,8246,6931,681.548
2025577,4843,7932,801.486
2026615,6640,9733,731.469

Niet in deze tabel: de huur van de afleverset (in 2026 maximaal 178,51 euro per jaar als die van het warmtebedrijf is), de aansluitbijdrage bij nieuwbouw, warm water buiten de GJ-meting en kortingen in contracten van woningcorporaties. In 2023 gold daarnaast het prijsplafond van 47,38 euro per GJ voor de eerste 37 GJ. Dit zijn landelijke maxima; een warmtebedrijf mag eronder blijven.

Tarieven per warmtebedrijf en alles over stadsverwarming.

Energietoeslag in Sittard-Geleen: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Sittard-Geleen in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Sittard-Geleen 8,1% van de huishoudens.

Landelijk is dat 6,0% en de betaalbaarheidskloof in Sittard-Geleen is 637 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024). 19 van de 340 andere gemeenten hebben een hoger aandeel.

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Sittard-Geleen.

Energiesubsidie in Sittard-Geleen: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Sittard-Geleen loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Sittard-Geleen heeft 17,3% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Sittard-Geleen, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Sittard-Geleen, de provincie Limburg en woningcorporaties.

Energielabel Sittard-Geleen: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Sittard-Geleen is 30,8% A of beter.

Landelijk is 41,2% A of beter. Van de geregistreerde labels is 17,3% E, F of G, en 38 van de 341 andere gemeenten hebben een hoger aandeel (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Sittard-Geleen, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter30,8
B en C40,0
D of slechter29,2
waarvan E, F of G17,3

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 28.340 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Sittard-Geleen: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Nieuwbouw in Sittard-Geleen omvat 385 opgeleverde woningen van 2023 tot en met 2025.

Bij 261 woningen (67,8%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegen landelijk 21% (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026). 20 van de 304 andere gemeenten hebben een hoger aandeel zonder melding.

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Sittard-Geleen, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
202345,0
2024100,0
202593,9
202699,5

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Sittard-Geleen: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Van de woningen in Sittard-Geleen is 15,4% niet door de eigenaar bewoond.

Het corporatiebezit is 27,6% en de gemiddelde verkoopprijs is 338.452 euro (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Sittard-Geleen van 338.452 euro scheelt dat 3.385 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Sittard-Geleen: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Sittard-Geleen van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Enexis maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Enexis die niet kent.

Sittard-Geleen vergeleken met de buurgemeenten

Sittard-Geleen zit met minstens 29,3% drie fasen 11,5 procentpunt onder het gemiddelde van de 4 buurgemeenten (40,8%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Sittard-Geleen en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Sittard-Geleen29,3+1211.0158,1
Echt-Susteren44,6+1211.1014,8
Stein (L.)33,7+1211.0433,9
Beekdaelen46,8+1221.1714,9
Beek (L.)38,1+1221.1014,7

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Sittard-Geleen

Hoe vraag ik 3-fase aan in Sittard-Geleen?

Via mijnaansluiting.nl; Enexis stuurt daarna een prijsopgave. In Sittard-Geleen heeft minstens 29,3% van de 49.277 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Sittard-Geleen een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Sittard-Geleen heeft minstens 29,3% en hoogstens 55,0% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Sittard-Geleen?

Enexis, voor 49.277 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Sittard-Geleen in 2027 meer voor energie?

121 euro per jaar bij 830 m3 gas en 2.670 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 133 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Sittard-Geleen?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Sittard-Geleen had in 2024 8,1% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Sittard-Geleen.

Wat kost stoken in Sittard-Geleen deze winter?

1.015 euro bij een normale winter, 906 euro bij een zachte en 1.223 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Enexis, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Maastricht Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Warmtetarieven: ACM-tarievenbesluiten 2023 tot en met 2026. Methode en CSV.
  • [06] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [07] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [08] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [09] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [10] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.