Wij tellen alles na. Voor journalisten
Energie en bouwen per gemeente

Energie in Hoorn: minstens 54,4% drie fasen, 150 euro duurder in 2027

Hoorn heeft 37.809 kleinverbruikaansluitingen op het net van Liander. Deze pagina zet de cijfers van Geteld voor Hoorn bij elkaar: drie fasen per wijk, de wachttijd voor verzwaren, de energierekening van 2027, de stookkosten van komende winter, energietoeslag, subsidie, energielabels en nieuwbouw. Elk cijfer heeft zijn eigen peildatum en bron.

Hoofdbevindingen
  1. In Hoorn kost stoken 881 euro in een normale winter; 37 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten.
  2. Energielabels in Hoorn zijn voor 4,4% E, F of G, tegenover 11,3% landelijk.
  3. Bij nieuwbouw in Hoorn ontbreekt bij 0,4% de bouwstartmelding; 15 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding.

Vier cijfers van je postcode zijn genoeg, of typ de naam van je gemeente. Wij bewaren niets: de check draait in je browser.

3-fase aansluiting in Hoorn: hoeveel aansluitingen hebben drie fasen?

Van de aansluitingen in Hoorn heeft minstens 54,4% en hoogstens 66,3% drie fasen, waarbij de bovengrens deels een raming is.

De ondergrens ligt 14,1 procentpunt boven de landelijke ondergrens van 40,3% (open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026, stand 1 januari).

Aandeel aansluitingen met drie fasen per wijk in Hoorn, peiljaar 2026, wijken met minimaal 300 aansluitingen (bron: Liander via Geteld)
Wijkminstens (%)hoogstens (%)aansluitingen
Zwaag82,887,32.225
Bangert en Oosterpolder71,178,73.099
Binnenstad69,777,63.999
Blokker68,176,51.908
Risdam-Zuid62,071,94.356
Risdam-Noord61,271,33.698
Hoorn-Noord55,867,42.867
Grote Waal53,465,63.767
Venenlaan-Kwartier52,765,01.394
Nieuwe Steen49,963,0780
Kersenboogerd-Zuid24,944,57.422
Kersenboogerd-Noord24,744,31.844

Niet in deze tabel: of een adres zelf een of drie fasen heeft. Liander publiceert per postcodegroep alleen het meest voorkomende aansluitingtype; de ondergrens telt de groepen waar drie fasen het meest voorkomt, de bovengrens telt de afwijkende aansluitingen erbij.

Vul je postcode in voor jouw postcodegebied, of bekijk alle gemeenten en de methode.

Wachttijd 3-fase in Hoorn: hoe vraag je een verzwaring aan en hoe lang duurt het?

In de provincie Noord-Holland, waar Hoorn ligt, is de wachttijd voor huishoudens niet in maanden gepubliceerd.

De capaciteitskaart telde 124 van de 165 voedingsgebieden met tekort en wachtrij (Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026). Liander publiceert geen wachttijd in maanden voor huishoudens.

Capaciteitskaart provincie Noord-Holland, stand 24 augustus 2026: voedingsgebieden per status (bron: Netbeheer Nederland; aggregatie Geteld)
Richtingtekort met wachtrijin onderzoekbeperktruimte
Afname (verzwaren, laadpaal, warmtepomp)12419157
Teruglevering (zonnepanelen, thuisbatterij)3571788

Niet in deze tabel: de status per gemeente of per adres. Die staat op de kaart van Liander.

Een verzwaring vraag je aan via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. Sinds 1 juli 2026 geldt in congestiegebieden een gezamenlijke wachtlijst voor klein- en grootverbruik; woningen tot en met 3x35A vallen daarop in de categorie basisbehoeften en kunnen ook moeten wachten. Zo werkt een aansluiting verzwaren.

Laadpaal aanvragen in Hoorn: thuis of openbaar?

Een laadpaal op eigen terrein in Hoorn is meestal vergunningvrij; een openbare laadpaal vraag je aan bij de gemeente Hoorn.

Thuis laadt een paal op 11 kW als de aansluiting drie fasen heeft en anders op 3,7 tot 7,4 kW. In Hoorn heeft minstens 54,4% en hoogstens 66,3% van de 37.809 aansluitingen drie fasen (Liander, peiljaar 2026).

Niet op deze pagina: afwijkende regels in het omgevingsplan van Hoorn, bijvoorbeeld bij een monument, en toestemming van de verhuurder of VvE.

Alles over de laadpaal thuis en wat een laadpaal kost.

Energierekening Hoorn 2027: hoeveel gaat een huishouden meer betalen?

De energierekening in Hoorn stijgt in 2027 met 150 euro.

Het profiel gebruikt CBS-verbruik 2025: 780 m3 gas en 2.450 kWh. De netkosten stijgen met 162 euro en de energiebelasting daalt met 12 euro (Belastingplan 2027 en nettarieven, berekening Geteld, 15 september 2026).

Energiebelasting en netkosten voor een huishouden in Hoorn, 2026 tegenover 2027, in euro per jaar (bron: Belastingplan 2027, nettarieven, CBS 81528NED; berekend door Geteld op 15 september 2026)
Post20262027verschil
Energiebelasting gas en stroom na belastingvermindering210198-12
Netkosten stroom en gas745907+162
Samen+150

Niet in deze tabel: de leveringsprijs van gas en stroom en het vastrecht van de leverancier. Het profiel is 780 m3 gas en 2.450 kWh, het CBS-verbruik 2025 van Hoorn. De energiebelasting 2027 volgt het Belastingplan 2027, dat de Tweede en Eerste Kamer nog moeten aannemen. Door afronding kan de som een euro afwijken.

Methode en alle gemeenten.

Stookkosten Hoorn winter 2026/2027: wat kost gas stoken?

Stoken kost in Hoorn 881 euro in een normale winter.

Bij gelijk weer is stoken 120 euro duurder dan vorig jaar; 37 van de 341 andere gemeenten hebben lagere stookkosten bij een normale winter (CBS-gasverbruik 2025, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld voor oktober 2026 tot en met maart 2027).

Geraamde gaskosten per huishouden in Hoorn, stookseizoen 2026/2027, in euro (bron: CBS 86333NED, KNMI-station Lelystad Airport, raming Geteld)
Scenariokosten (euro)
Zachte winter791
Normale winter881
Koude winter1.123
Koude winter met hogere gasprijs1.363

Niet in deze tabel: woningen met stadsverwarming en woningen zonder gasaansluiting.

Methode en alle gemeenten.

Energietoeslag in Hoorn: wat kun je in 2026 en 2027 nog krijgen?

Een landelijke energietoeslag is er in Hoorn in 2026 niet meer. Het Noodfonds Energie opent voor aanvragen van 4 januari tot en met 7 mei 2027 en betaalt minimaal 120 en maximaal 1.800 euro (Rijksoverheid, 29 september 2026). Hoeveel huishoudens dit raakt, laat het cijfer over energiearmoede zien.

Energiearmoede treft in Hoorn 5,0% van de huishoudens.

Landelijk gaat het om 6,0% van de huishoudens; de betaalbaarheidskloof in Hoorn is 620 euro per jaar (TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024).

Niet in dit cijfer: huishoudens die sinds 2024 door lagere prijzen of isolatie uit energiearmoede zijn gekomen.

Voorwaarden van het Noodfonds en de energietoeslag. Gemeentelijke hulp, zoals bijzondere bijstand of een energiecoach, loopt via de gemeente Hoorn.

Energiesubsidie in Hoorn: welke regelingen gelden in 2026?

Energiesubsidie in Hoorn loopt in 2026 via drie landelijke regelingen: de ISDE, het Warmtefonds en vanaf januari 2027 het Noodfonds Energie.

De ISDE geeft een bedrag per erkend apparaat of isolatiemaatregel. Het Warmtefonds leent 0% rente bij een gezamenlijk bruto-inkomen onder 60.000 euro en daarboven tegen een marktrente. In Hoorn heeft 4,4% van de geregistreerde energielabels klasse E, F of G.

Energieregelingen voor inwoners van Hoorn, stand 1 oktober 2026
RegelingVoor wieStatus
ISDEeigenaar-bewoner en VvE: warmtepomp, isolatie, zonneboileropen, bedrag per meldcode
Warmtefondseigenaar-bewoner en VvE: lening voor verduurzamingopen, 0% rente onder 60.000 euro inkomen
Noodfonds Energielaag inkomen en hoge energiekosten, ook blokverwarmingaanvragen 4 januari tot en met 7 mei 2027
Energietoeslag-geen landelijke regeling in 2026

Niet in deze tabel: regelingen van de gemeente Hoorn, de provincie Noord-Holland en woningcorporaties.

Energielabel Hoorn: hoeveel woningen hebben label A, en hoeveel E, F of G?

Van de energielabels in Hoorn is 43,8% A of beter.

Het aandeel E, F of G is 4,4%, tegenover 11,3% landelijk; 15 van de 341 andere gemeenten hebben een lager aandeel E, F of G (RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025).

Energielabels in Hoorn, peiljaar 2025 (bron: RVO Labelregister via Klimaatmonitor)
Labelklasseaandeel (%)
A of beter43,8
B en C47,6
D of slechter8,6
waarvan E, F of G4,4

Niet in deze tabel: woningen zonder geregistreerd label. B en C zijn berekend als rest van de 21.935 geregistreerde labels.

Alles over het energielabel.

Nieuwbouw in Hoorn: hoeveel wordt er gebouwd en wat is geregistreerd?

Aan nieuwbouw zijn in Hoorn van 2023 tot en met 2025 818 woningen opgeleverd.

Bij 3 woningen (0,4%) ontbreekt de bouwstartmelding, tegenover 21% landelijk; 15 van de 304 andere gemeenten hebben een lager aandeel zonder melding (CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026).

Opgeleverde nieuwbouw zonder bouwstartmelding in Hoorn, per jaar (bron: CBS 86098NED, 2026 voorlopig)
Jaarzonder bouwstart (%)
20231,2
20240,0
20250,0
20261,2

Methode en alle gemeenten.

Woningbezit Hoorn: wie bezit de woningen en wat doet de beleggerskorting 2027?

Woningen in Hoorn zijn voor 11,0% niet door de eigenaar bewoond.

Van de 34.994 woningen is 29,5% corporatiebezit; de gemiddelde verkoopprijs is 460.312 euro. De lagere overdrachtsbelasting voor beleggers scheelt vanaf 1 januari 2027 4.603 euro per aankoop (CBS 82900NED en 83625NED, 2025).

Het Belastingplan 2027 verlaagt de overdrachtsbelasting voor woningen die de koper niet zelf bewoont per 1 januari 2027 van 8 naar 7%. Bij de gemiddelde verkoopprijs in Hoorn van 460.312 euro scheelt dat 4.603 euro per aankoop. De Tweede en Eerste Kamer moeten het plan nog aannemen.

Methode en alle gemeenten.

Stroomstoring in Hoorn: krijg je een vergoeding?

Bij een stroomstoring in Hoorn van vier uur of langer krijgt een huishouden een vergoeding van de netbeheerder.

De vergoeding is 35 euro bij een onderbreking van 4 tot 8 uur, met 20 euro erbij voor elke 4 uur extra. Liander maakt het bedrag binnen zes maanden over, zonder dat je erom hoeft te vragen (ACM).

Geen vergoeding bij onderhoud dat minstens drie dagen vooraf is aangekondigd en bij storingen in het hoogspanningsnet. De regeling geldt voor aansluitingen tot en met 3x25A; meld een storing zelf als Liander die niet kent.

Hoorn vergeleken met de buurgemeenten

Hoorn zit met minstens 54,4% drie fasen 9,8 procentpunt onder het gemiddelde van de 3 buurgemeenten (64,2%); alle buurgemeenten scoren hoger.

Hoorn en de gemeenten die eraan grenzen: drie fasen, energierekening 2027, stookkosten bij een normale winter en energiearmoede 2024
Gemeente3-fase minstens (%)energierekening 2027 (euro)stoken normaal (euro)energiearmoede (%)
Hoorn54,4+1508815,0
Drechterland67,1+1501.0213,4
Medemblik60,2+1511.0323,3
Koggenland65,3+1509982,9

Alle 342 gemeenten · andere gemeente kiezen.

Veelgestelde vragen over energie in Hoorn

Hoe vraag ik 3-fase aan in Hoorn?

Via mijnaansluiting.nl; Liander stuurt daarna een prijsopgave. In Hoorn heeft minstens 54,4% van de 37.809 aansluitingen al drie fasen.

Kan ik in Hoorn een laadpaal van 11 kW thuis aansluiten?

Alleen met een 3-fase-aansluiting. In Hoorn heeft minstens 54,4% en hoogstens 66,3% van de aansluitingen drie fasen. Op een fase laadt dezelfde paal op 3,7 tot 7,4 kW.

Welke netbeheerder heeft Hoorn?

Liander, voor 37.809 kleinverbruikaansluitingen (peiljaar 2026). Een verzwaring of nieuwe aansluiting vraag je aan via mijnaansluiting.nl.

Hoeveel betaalt een huishouden in Hoorn in 2027 meer voor energie?

150 euro per jaar bij 780 m3 gas en 2.450 kWh: de energiebelasting daalt met 12 euro en de netkosten stijgen met 162 euro.

Hoe vraag ik energietoeslag aan in Hoorn?

Een landelijke energietoeslag is er niet meer. Het Noodfonds Energie opent op 4 januari 2027; in Hoorn had in 2024 5,0% van de huishoudens energiearmoede. Gemeentelijke hulp loopt via de gemeente Hoorn.

Wat kost stoken in Hoorn deze winter?

881 euro bij een normale winter, 791 euro bij een zachte en 1.123 euro bij een koude winter, geraamd voor oktober 2026 tot en met maart 2027.

Zo hebben wij geteld
  • [01] Drie fasen per wijk: open kleinverbruikdata Liander, peiljaar 2026; koppeling postcode naar wijk via CBS 2025. Methode en CSV.
  • [02] Wachtlijst en netcapaciteit: Capaciteitskaart Netbeheer Nederland, stand 24 augustus 2026. Methode en CSV.
  • [03] Energierekening 2027: Belastingplan 2027, nettarieven en CBS 81528NED; berekend op 15 september 2026. Methode en CSV.
  • [04] Stookkosten: CBS 86333NED en KNMI-station Lelystad Airport; raming stookseizoen 2026/2027. Methode en CSV.
  • [05] Energiearmoede: TNO/CBS Monitor Energiearmoede 2025, cijfers 2024. Methode en CSV.
  • [06] Noodfonds Energie: Rijksoverheid, 29 september 2026. Vergoeding bij stroomstoring: ACM.
  • [07] Energielabels: RVO Labelregister via Klimaatmonitor, peiljaar 2025. Methode en CSV.
  • [08] Nieuwbouw: CBS 86098NED (BAG), stand augustus 2026. Methode en CSV.
  • [09] Woningbezit: CBS 82900NED en 83625NED, 2025. Methode en CSV.

Geteld verkoopt niets en ontvangt geen vergoeding voor een plek in onze onderzoeken. We gebruiken geen affiliate-links en verkopen geen persoonsgegevens of leads.